şükela:  tümü | bugün
  • yemen'in el salif (saleef / ye sal) limanına buğday taşıyan ince bolu isimli türk gemisine gerçekleştiği iddia edilen saldırı. gemideki hasarın geminin iç sistemlerinden de kaynaklanmış olabileceği (reuters) belirtilmiş.

güvertede delik (haber7)

içerdeki patlama kaynaklı / yan tarafta hasar (haber7)

- salif limanı daha önce suudi arabistan ablukasında bulunuyordu. bm'nin çeşitli girişimleri sonucu liman ablukası insani yardımlar için kaldırıldı ve yemen halkı biraz nefes aldı.

- patlama sonrası gemi kaptanının yardım çağrısına suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon birlikleri cevap verdi. suudi gemilerinin yardımıyla türk gemisi jizan limanına çekildi.

- gemi sol tarafından hassar almış. eğer saldırıysa; bir drone saldırısından çok, akıllı mühimmat gibi duruyor. (gövdeyi delip içeri girebildiğine göre...)

- olay mahali bae'nin işgal ettiği sokotra adasına uzak ama imkansız uzaklıkta değil.
    ---***---
    eğer saldırıysa: ilk değerlendirmede şüphe okları her ne kadar suudi arabistanı gösteriyor olsa da; bence suudilerin böyle bir iş yapabileceklerine pek ihtimal vermiyorum. bu daha çok dumanı tüten silahın suudilerin yakınlarına bırakıldığı bir gizli servis işi gibi duruyor.

eğer bir teknik aksaklıksa: hasarın kesin boyunu bilmiyoruz ama sadece fotoğraflardan yola çıkarak; bu kadar küçük çaplı hasarı oluşturabilecek füzenin küçük çaplı(!) olacağını ve kısa menzilli olacağını tahmin edebiliriz. yani kısa menzil demek, olay gerçekleştiği sırada oralarda olmak demek. delil bırakabilecek riskli işlere kim girmek ister?

not: askerliğimi çaycı komando olarak yaptım. yani; kurmaylık ve askeri teknoloji bilgime güvenebilirsiniz.

son olarak; bütün mürettebata geçmiş olsun dilerim.

kaynak haber->

ek.1: fotoğrafları yeterince inceleyemeden yazdım bu entry'i. gövdede bildiğin kocaman delik açılmış. (yan tarafta). sıraddan bir gemide bu çeşit birpatlamaya sebep olacak bir ekipmanın var olup olmadığını bilemiyorum ama füze/mühimmat girişine ve girdiği açıyla yaratacağı tahribata uygun delikler var. (üstten, güverteden girip yan duvarı patlatmış).
    can kaybı yoktur inşallah. soruşturma sonucuyla resmi açıklama farklı olabilir. gemi eğer türk gemisiyse (adının türk olması farketmiyor)türkiye dışişleri bakanlığının sert tepkisi olması gerekir. hayırlısı olsun.
  • patlama içten dışa olduğuna göre ya sabote edildi ya da tayfa bi yerde bi mallık yaptı.
  • up

basligin arada kaynamis olmasi cok kotu https://m.mynet.com/…ma-meydana-geldi-dunya-4114788

(bkz: kartallar yuksek ucar)i arada takip etmesem, gormeyecektim (bkz: #76961050).

abd-israil-s.arabistan bir olmus, ortadogu'yu iyice batakliga ceviriyorlar.