şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isin ilginci bir yunana bu sorunu sorarsaniz garip bir cevp alirsiniz: "vre, siz 12 mile cikarmak istiyordunuz". turk: "yok be, siz istiyodunuz". turk - yunan dueti :" hassiktirr, ulan feci kandirilmisiz"
 • yunanistanın, türkiyenin imza atmadığı ve açık denizler ile ilgili olan (anlaşamadığımız nokta işte bu, türk tezine göre ege bir açık deniz değil, yunanlılara göre ise öyle) bir anlaşmanın verdiği hakka istinaden karasularını 12 mile çıkarma haklılığını vurgulayan tez. bu tez yunanistan tarafından sürekli koz olarak kullanılmakta ama türkiyenin bu kararın uygulanmasını casus belli saymasından ötürü uygulamaya girememektedir.
 • türkiye'nin 1974 kıbrıs çıkartmasına misilleme yapmak için yunanistan'ın tek taraflı olarak almaya çalıştığı karardan ortaya çıkan sorundur.

  karasularının 6 mil olarak devam etmesi durumunda, ege denizi'ndeki paylar;
  yunanistan: %35, türkiye: %8.8, açık deniz: %56 iken, 12 mile çıktığında ise durum;
  yunanistan: %63.9, türkiye: %10, açık deniz: %26.1 olmaktadır. bu durum hem türkiye ve hem de bu denizi kullanan diğer ülkeler için bir sorundur, en azından bu açık denizi kullanan ülkeleri de ilgilendirmektedir.
 • gani mujdenin cok guzel hicvettigi sorun. ganiye gore yunanlilar bunu yaptigi zaman, yunan gemileri sulu'nun banyosuna kadar girer.
 • bugün gördüğüm aşağıdaki ilgili haber ile şok olduğum konudur:

  "muhalefet yanlısı eleftros tipos ise, ankara'nın 'karasularınız ve hava sahanızın genişliğini 8 mil yapın' önerisi getirdiğini, atina'nın ise buna yanıt vermediğini öne sürdü."

  bu haberin tamamen uydurma olduğunu düşünüyorum, öyle olduğunu umuyorum aksi takdirde bu türkiyenin tamamen haklı olduğu ve uluslararası hukukun tamamen kendi yanında olduğu bir konuda geri adım atması demek olduğundan, türkiyeye ilişkin kalan son umutlarımın da tükenmesi demek olacağından öyle olmasını diliyorum.
 • bir benzerı de futbol sahalarındakı 9 metre 15 santim sorunudur.. hatta olympiakoslu futbolcular barajın 12 metre kurulmasını istiyolardı garip bi şekilde. yeni yeni anlıyorum.
 • ayrica yunanistan iddia ettigi tezlerle, kendisini, dunyada hava sinirlari ile kara/deniz sinirlari birebir ortusmeyen tek ulke haline getirmektedir ki buna tek "hassiktiriniz cok pardon, olur mu oyle sey" diyen tek ulke de turkiye degildir.
 • turk yunan iliskilerinin genel seyri cercevesinden bakildiginda taraflar arasindaki bir sorunun cozumlenmesi asamasinda terazi asla dengede durmaz, bir taraf ya cok sey kazaniyordur ya da cok sey kaybediyordur yani turkiye ve yunanistani ilgilendiren bir mesele asla iki tarafin da dengeli olarak birseyler kazandigi veya verdigi bir sona varmaz cunku iki tarafin cikarlari birbirlerine zit sekilde ilerlemektedir. bu tablo ancak ortak bir cikarin ortaya cikmasiyla degisir oyle bir durum da su an icin yoktur.

  12 mil sorununda da durum boyledir. sorunun cozumlenmesi icin ya turkiyenin yunanistanin karasularini 12 mile cikarmasini ve ege denizini bir yunan golu haline donusturmesini kabul etmesi ya da yunanistanin uluslararasi iliskilerde surekli kullandigi bu onemli kozundan vazgecmesi gerekir ki iki secenegin de gerceklesmesi mumkun degildir. kaldi ki iki taraf da bu sorunun cozumlenmesinin kendilerine bir yarar saglayacagini dusunmedikleri icin "sorunu cozmek" adina somut bir girisim de yoktur.

  bu yuzdendir ki her ne kadar sorun olarak gozukse de pratikte yunanistanin karasularini 12 mile cikarmasi cok da olasi bir durum degildir, uluslararasi platformlarda turkiye uzerinde baski olusturmak icin kullandigi kozlardan biridir ve bir ortak dusman veya iki taraftan da kendilerini turk yunan sorunlarini cozmeye adamis politikacilar cikmadigi surece de bu boyle kalmaya devam edecektir.