şükela:  tümü | bugün
  • 12 milyon chp seçmeni bankalardan paralarını çekerse olabilecekler diye uzun bir başlık yazılabilirdi ama maalesef yeterli yer yok.

insanlar kazançlarıyla ne yapacaklarını kendileri belirlerler. kimsenin bu noktada bir yaptırımı olamaz.

hali hazırda geleneksel olarak yastık altında para, altın, döviz tutan insanlarımız mevcuttur.

hatta recep tayyip erdoğan, geçenlerde yaptığı bir açıklamada, yastık altında para saklamak gaflettir, demişti.

peki bir gün chp seçmeni hatta diğer muhalif seçmenler bu ülkede artık yaşayamaz bir hale geldiklerinde, kendilerine şiddet olarak dönen bu sistemin işleyişine protesto olarak paralarını sistemden çekerlerse ne olur?

bu paraları dövize çevirip elde tutmaya karar verirlerse ne olur?

ekonomistlerin bu noktadaki yorumlarını merak ediyorum.

mesela şöyle bir motto olabilir mi? çekin, gitsinler.

ayrıca,
    (bkz: ekonomik boykot)
    (bkz: 31 ekim 2016 ekonomik boykot direnişi)

bir de şu var. akp eşittir türkiye cumhuriyeti devleti söylemi bir algı yönetimidir. akp 2000 sonrası kurulmuş bir siyasi partidir. bu bağlamda akp'ye yönelen her eylemi, 1923'de kurulmuş devletimizin varlığına yöneliyormuş gibi göstermek manipülasyondur. her grup kendi çıkarlarını, yasalar içinde kalarak gözetmekte hürdür. türkiye cumhuriyeti vatandaşları akp'ye mecbur değildir.

iki ihtimal var. ya bu ülkede herkes eşit bir şekilde yaşayacak, bu faşizm son bulacak, ya kaçınılmaz olarak büyük gruplar kendi çıkarlarını gözetmeye başlayacak.

insanların alınterleriyle, kendi emekleriyle, ömürlerini tüketerek kazandıkları paralarını nasıl kullanacaklarına dair bir tartışmayı dahi kriminalize etmeye çalışmanıza ne demeli? mecbur muyuz akp'nin değirmenine su taşıyan bu sistemi beslemeye? gelin ne harcayacağımıza, paramızla ne yapacağımıza da siz karar verin. iyi alıştınız.
  • hepimizi biliyorlar. valla o evdeki paralar falan durmaz ben diyim.
    bana sanki bankalar su an icin daha guvenli geliyor. daha o noktaya gelinmedi gibi.

yine de siz bilirsiniz. *
  • hadi diyelim ki böyle birşey oldu da bütün chp seçmeni mevduatıni yastık altına gömdü ekonomiyi kilitledi. ne olacak bir sonraki seçimde tek başına iktidar mi olacak? bir karar verin artık derdiniz iktidar mi olmak yoksa sırf hükümet zarar görsün diye devleti milleti mi zora sokmak? dünyanın başka bir ülkesinde muhalefet yapmak adına ülkeyi çıkmaza sürüklemeye çalışan başka bir grup var mı gerçekten merak ediyorum. ne ara bu hale geldik arkadaş ne ara birbirimizi sevmiyoruz diye vatan millet satar hale geldik?
  • diyelim ki adam başı herkeste ortalama 10.000 lira varsa 120 milyar lira yapar diğer bir deyişle 38 milyar dolar.
    etkisi ne olur çekilmeli midir ona bir yorumum yok. ekonomi bilgim hesap makinesine yazıp toplamaktan ibaret.

(bkz: hesaplayan adamlar)
  • böyle bir şey olursa, ben yaptım oldu zihniyeti biter, herkes bu ülkenin hepimizin ortak yurdu olduğunu kabullenmek zorunda kalır. çünkü para konuşur.
    öyle işime gelmeyeni yok ederim, ülkeyi islamcı değerlerle yönetirim, yargı tanımam, muhalifleri içeri atarım, gazetecilere bedel ödetirim dersen, chpli de sistemi böyle kitler.
  • iyi de daha yakında bunun örneği var. tahminen birkaç yüz bin cemaatçi paralarını bank asya'ya yatırdı. insanların kazançları ile ne yapılacağına karışılamaz diyorsun ya. adamlar terörist muamelesi görüyor. iş o duruma gelince para çekmeye çalışanlara da hükümeti yıkıyolar terörö denir paraya el konur biter.
  • daha iyi bir tavsiye vereyim. yurt dışı bankalara transfer etsinler. gerçi o kadar çok parayı çıkarmak için yeterli hazır kaynak bankaların kasalarında bulunmaz haberiniz olsun şimdiden. erken kalkan yol alır.
  • saçma bir öneri.

saçma çünkü ülkeye zarar vererek bu zararın kendisine yarar olarak döneceğini ummak tamamen akp tipi çomar kafası.

akp gitsinde isterse ülke batsın ya da ben iktidar olayımda isterse ülke batsın demek siyasi ahmaklıktır.

ama diyelim ki chpliler bunu yaptı ve başardı.bunu bir iktidardan düşürme yöntemi olarak akplilerin de yapmasını nasıl engelleyecek.

bankada parası olan chp'lilerin paralarını iktidarın kontrolü altındaki bankalardan çekip chpnin ortağı olduğu iş bankasına yatırması akıla daha yatkın bence.

edit:paralar iş bankasına yatırılırsa bank asya örneğinde olduğu gibi bddk iş bankasına el koyar diyenler var. bu ihtimal hep var doğru. peki bunu yapan chp'yi kapataz mı?kapatır ama daha zor tabii.

bunu aşmak için paralar chp il ilçe teşkilatlarında kurulacak ekonomi komisyonlarında yatırıma dönüştürülebilinir. nasıl olacak bu.

5, 10, 25 ve 50 kişilik yatırımcı komiteleri oluşturulacak.bu kişiler sadece ortaklaşa gayrimenkul alacaklar.daire dükkan arsa vb. bu organizasyonu da chp ilçe teşkilatı içinde yapacaklar ve gelirlerinin cüzi bir kısmını partiye bağışlayacaklar. böylelikle hem parti ekonomik olarak güçlenecek hem de parti seçmeni.

ha tabii bunu parti içinde yapmak şart değil partiden bağımsız kendi aranızda da yapabilirsiniz.
  • "her birinin ortalama 10 bin tlsi olsa" hesabı yapan arkadaş kusura bakmasın ama bu kafayla yapılamaz boykot.

arkayi dortleyen kahraman beni aktroll ilan etmiş, ve de sormuş aslı nedir diye, hemen bakalım;

söz konusu seçmene eşit bir şekilde dağılmış bir paradan söz edemeyeceğimize göre, kimilerinin hesabı bol sıfırlı, kimilerinin eksi bakiyede olacaktır, o "genele" yayıldığı varsayılan 10 bin "tl'ler" bankadan çekilip evde kasaya mı koyulacak? cidden adamın 500 bin tl çekip eve götüreceğini mi sanıyorsun? diğer taraftan aile birikimlerinde senin ayrı ayrı seçmenler olarak düşündüğün "anne" "baba" "çocuk" üçlüsünün, her bir ailede 30 bin tl bankada hesabı olduğunu mu sanıyorsun? 30 bin tl çok para değil doğrudur, peki bu ailelerin ev, araba kredisi ödemeleri yok mudur? hepsi ev sahibi, araba sahibi midir? ay sonunu anca getiren emekliler, hepsi birden, bankada eşiyle beraber 20 bin tl mi tutuyorlar? bu ortalama diyecek olursan, sana ters oluyor söz konusu ifade, tekrar ediyorum 500 bin tl bankada parası olan adam, zaten iş yapmaktadır, ve parasını çekip evine götürmesi akıl işi değildir. böyle bir risk alınamaz. hırsızı var, yangını var, değil mi arkadaşım? özetle parası çok olan çok olduğu için, olmayan ise olmadığı için parasını çekemez. bunu yapabilecek seçmen sayısı, sürekli el değiştiren para üzerinden iş yapmayan, her bir aile bireyi için 10 bin tlsi olan, 30 bin tl yi evinde saklamayı göze alabilecek kaç kişi vardır? 1 milyon? bilmiyorum, ama tekrar edecek olursam, bu kafayla yapılamaz boykot.