şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlar kazançlarıyla ne yapacaklarını kendileri belirlerler. kimsenin bu noktada bir yaptırımı olamaz.

  hali hazırda geleneksel olarak yastık altında para, altın, döviz tutan insanlarımız mevcuttur.

  hatta recep tayyip erdoğan, geçenlerde yaptığı bir açıklamada, yastık altında para saklamak gaflettir, demişti.

  peki bir gün chp seçmeni hatta diğer muhalif seçmenler bu ülkede artık yaşayamaz bir hale geldiklerinde, kendilerine şiddet olarak dönen bu sistemin işleyişine protesto olarak paralarını sistemden çekerlerse ne olur?

  bu paraları dövize çevirip elde tutmaya karar verirlerse ne olur?

  akp biter. akp ile bu boş rant ekonomisi, yandaş kapitalizmi de biter.

  akp eşittir türkiye cumhuriyeti devleti söylemi bir algı yönetimidir. akp 2000 sonrası kurulmuş bir siyasi partidir. bu bağlamda akp'ye yönelen her eylemi, 1923'de kurulmuş devletimizin varlığına yöneliyormuş gibi göstermek manipülasyondur. her grup kendi çıkarlarını, yasalar içinde kalarak gözetmekte hürdür. türkiye cumhuriyeti vatandaşları akp'ye mecbur değildir.

  iki ihtimal var. ya bu ülkede herkes eşit bir şekilde yaşayacak, bu faşizm son bulacak, ya kaçınılmaz olarak kitleler kendi çıkarlarını gözetmeye başlayacak.

  not : insanların alınterleriyle, kendi emekleriyle, ömürlerini tüketerek kazandıkları paralarını nasıl kullanacaklarına dair bir tartışmayı dahi kriminalize etmeye çalışmanıza ne demeli? mecbur muyuz akp'nin değirmenine su taşıyan bu sistemi beslemeye? gelin ne harcayacağımıza, paramızla ne yapacağımıza da siz karar verin. iyi alıştınız.
 • "bana ne amk, pkk'lılar, varsa paraları, çeksinler, chp'lilere ne?" dedirten başlıktır.

  ayrıca "çekerseler" olacak o. biraz imla, biraz dilbilgisi allah aşkına.
 • hepimizi biliyorlar. valla o evdeki paralar falan durmaz ben diyim.
  bana sanki bankalar su an icin daha guvenli geliyor. daha o noktaya gelinmedi gibi.

  yine de siz bilirsiniz. *
 • hadi diyelim ki böyle birşey oldu da bütün chp seçmeni mevduatıni yastık altına gömdü ekonomiyi kilitledi. ne olacak bir sonraki seçimde tek başına iktidar mi olacak? bir karar verin artık derdiniz iktidar mi olmak yoksa sırf hükümet zarar görsün diye devleti milleti mi zora sokmak? dünyanın başka bir ülkesinde muhalefet yapmak adına ülkeyi çıkmaza sürüklemeye çalışan başka bir grup var mı gerçekten merak ediyorum. ne ara bu hale geldik arkadaş ne ara birbirimizi sevmiyoruz diye vatan millet satar hale geldik?
 • böyle bir şey olursa, ben yaptım oldu zihniyeti biter, herkes bu ülkenin hepimizin ortak yurdu olduğunu kabullenmek zorunda kalır. çünkü para konuşur.
  öyle işime gelmeyeni yok ederim, ülkeyi islamcı değerlerle yönetirim, yargı tanımam, muhalifleri içeri atarım, gazetecilere bedel ödetirim dersen, chpli de sistemi böyle kitler.
 • iyi de daha yakında bunun örneği var. tahminen birkaç yüz bin cemaatçi paralarını bank asya'ya yatırdı. insanların kazançları ile ne yapılacağına karışılamaz diyorsun ya. adamlar terörist muamelesi görüyor. iş o duruma gelince para çekmeye çalışanlara da hükümeti yıkıyolar terörö denir paraya el konur biter.
 • daha iyi bir tavsiye vereyim. yurt dışı bankalara transfer etsinler. gerçi o kadar çok parayı çıkarmak için yeterli hazır kaynak bankaların kasalarında bulunmaz haberiniz olsun şimdiden. erken kalkan yol alır.
 • "her birinin ortalama 10 bin tlsi olsa" hesabı yapan arkadaş kusura bakmasın ama bu kafayla yapılamaz boykot.

  arkayi dortleyen kahraman beni aktroll ilan etmiş, ve de sormuş aslı nedir diye, hemen bakalım;

  söz konusu seçmene eşit bir şekilde dağılmış bir paradan söz edemeyeceğimize göre, kimilerinin hesabı bol sıfırlı, kimilerinin eksi bakiyede olacaktır, o "genele" yayıldığı varsayılan 10 bin "tl'ler" bankadan çekilip evde kasaya mı koyulacak? cidden adamın 500 bin tl çekip eve götüreceğini mi sanıyorsun? diğer taraftan aile birikimlerinde senin ayrı ayrı seçmenler olarak düşündüğün "anne" "baba" "çocuk" üçlüsünün, her bir ailede 30 bin tl bankada hesabı olduğunu mu sanıyorsun? 30 bin tl çok para değil doğrudur, peki bu ailelerin ev, araba kredisi ödemeleri yok mudur? hepsi ev sahibi, araba sahibi midir? ay sonunu anca getiren emekliler, hepsi birden, bankada eşiyle beraber 20 bin tl mi tutuyorlar? bu ortalama diyecek olursan, sana ters oluyor söz konusu ifade, tekrar ediyorum 500 bin tl bankada parası olan adam, zaten iş yapmaktadır, ve parasını çekip evine götürmesi akıl işi değildir. böyle bir risk alınamaz. hırsızı var, yangını var, değil mi arkadaşım? özetle parası çok olan çok olduğu için, olmayan ise olmadığı için parasını çekemez. bunu yapabilecek seçmen sayısı, sürekli el değiştiren para üzerinden iş yapmayan, her bir aile bireyi için 10 bin tlsi olan, 30 bin tl yi evinde saklamayı göze alabilecek kaç kişi vardır? 1 milyon? bilmiyorum, ama tekrar edecek olursam, bu kafayla yapılamaz boykot.
 • çok iyi çok da güzel olacaktır.