• 10 üzerinden 8'lik bir finalle ekranlara veda eden, feci underrated dizi.

--- spoiler ---

öncelikle öğrenmeyi isteyip de cevabını alamadığımız soru neredeyse yok.

-virüsün bulundupu fosil vücut kime ait açıklandı. gerçi spoilerını da veriyolardı sürekli foreshadowing yaparak, jennifer'ın "bunun gözler bi tuhaf bakıyor" diyişindeki gönderme, witness'ın kırmızılı tuhaf bakışlarına selam çakmaymış meğersem.

-dizinin başladığı cassie'nin ses kaydının kayıp yerlerini öğrendik, çogiyi de oldu çogda güzel iyi oldu tağammı.

-bu bölümde olmasa da cole'un annesinin jones'un kızı hannah olduğunu öğrendik, cole'un aynı şekilde neden özel olduğunu öğrendik. çünkü cole da tıpkı kendi çocuğu athan gibi bir zaman serumu taşıyan kişinin oğlu. bu yüzden de o makineye onlarca kişi girip feci şekilde can verdiyse de ilk başarılı denek james cole oldu.

-aynı şekilde titan'a ait çok temel bilgiler öğrendik. splinter technology'nin temellerini atan kimselerin daha büyük amaçlar için(evrenin mına koyacak büyüklükte bir paradoks) tasarlandığını vesaire.

-efenime söyliim jones'a splinter project'e devam etmesini söyleyen kişinin cole'un oğlu athan olduğunu öğrendik... neticede o tech olmazsa splinter vest de olmaz.

zaten sürekli dizide bir kuyruğunu yiyen yılan durumu söz konusu. son sezonun sembolünün ouroboros olduğu kadar var.

öğrenemediğimiz fakat çok da şeyapmadığımız hadiseler:
    -o ortaçağ tayfası(şifreli ouroboros u koruyanlar) kim, o şifreli yılanın ağzına o notu koyanlar kim ya da anlatıldı da ben mi atladım bilemedim. çok önemli değil ama cycle'ın korunması adına önemli bir ayrıntı. bileydik iyiydi.
    sonra o maymun kafası şeklindeki kadeh ne iş, kim yaptı ya da yaptırdı vs.

-neden örgütün ismi "army of the 12 monkeys"? sadece filme sadık kalma adına mı yoksa başka sebebi mi var? hadi filmde hayvan haklarını savunuyorlardı jennifer da hayvan nesillerini kurtarmayı seviyor(unicorn sahnesi) ama neden bu isim? çeçenistanda kolları dövmeli suikast tayfasına filan da pek değinmediler. dediğim gibi çok merak etmiyorum aslında ama bu abileri eğitenler kim, dövmelerini yapanlar yetiştirenler vs. uzun adam mı? olivia mı?
    merak ettim...

witness'ın içinde bulunduğu çarktaki 12 işaret ne anlama geliyor? bunu yazan tosun okuyana kosun mu diyor ne iş?

-primary'ler neye göre primary oluyor, genetik mi? yoksa bonzai kafası mı?

velhasılkelam bir miktar önemsiz soru bırakmasına rağmen frna halde datmin eden bir final oldu benim için.

en çok da "sikerim lan al işte senin kendi bıçağın" diye çıkarıp paradoksu kelimenin tam manasıyla "masaya vuran" jennifer reyiz ve don't you forget about me eşliğinde sahalara dönen deacon başgan, harikasınız lan.

çog şahane insanlar tanıdım bu dizide.

amanda schull, evli olmasam gelir kapının önünde boombox tutar zabaha kadar peter gabriel çalarım.

emily hampshire, arıza diyince aklıma artık jeffrey değil, jennifer goines gelecek. 12 isn't primary bebeğim!

barbara sukowa, sigara eline hiç yakışmıyor frolayn. ama olmasan olamazdık, inişieyt splintır siykvıns diyişini çok özlicem. james cole'u da keys adalarına göndererek adamın hayalini de gerçekleştirdin ayrıca, tam bir anneannesin assgjgda

kirk acevedo, scavanger oldun, 1989'dan günümüze geldin, ne acılar çektin, traveler oldun, oğlunu kaybettin, hapis yattın itildin kakıldın ama kan kardeşine ölürken bile sırt çevirmedin. miguel alvarez iken de adamın dibiydin, jose ramse iken de...

aaron stanford, cole'a o kadar iyi hayat verdin ki... resmen efsane oldu boğuk sesinle. sedir ve çamdan evinizde mutluluklar!

ve terry matalas, manyak bir iş çıkardın dostum.
    sürekli kariyerini takip ediyor olacağım.
    tanrı hepinizi korusun gözetsin,
    amen.

--- spoiler ---
  • ben bilimkurgu film ya da dizilerinde öyle cok fazla detaylara takılan bi insan degilim. izler gecerim mantık hatası aramam. lakin bu dizide cole 2043 yılındaki zaman makinesinde ayrıstırılırken neden sadece kendisi gidiyorda orda oturdugu yattıgı düzenek gitmiyor. hayır sadece organik seyler ayrısıp zamanda yolculuk yapıyorsa da o zaman terminatordeki gibi cıplak gelmiş olması gerekmiyor mu? yani kıyafetleri de ayrısmamlı degil mi?

hayır simdi ben buna niye taktıysam.
  • bence haddinden fazla underrated bir dizi.

--- spoiler s02e12 ---
    şimdi efem bu son bölümde nihayet james cole ile cassie mercimeği fırına verdi ve yine gördük ki witness ile görüştükleri sedirden ve çamdan ev, james cole'un bilmeden 1959'da sstın aldığı o ev. komadan çıkan kızımız eski takma adıyla cole'un yaşadığını öğrendi ve adrese gittiğinde bir de baktı ki witness'ın herkesle haberleşirken kullandığı o ürkünç tahta evde yaşıyor cole.

işte efenime söyliim bişeyler bişeyler konuşurken bir anda olaya girdiler falan filan. yıl 1959.

yılı söyledim çünkü daha önceki bölümleri izleyenler bilir: witness'ın bir time chart'ı var,şöyle bişey

burada james cole'un doğum tarihinden bile daha bold italic yazılmış bir tarih var ki o da 1959, aha burda. tüm çizgilerin kesiştiği nokta olmasa da burası önemli bir tarih gibi geldi bana. belki de önemli birinin doğumu? cole railly bebeği filan witness olabilir mi? bilemedim.

zaten witness tanıdığımız biriyse diğer herkes öldü nerdeyse. ramse'nin kayıp oğlu cole cassie haricinde adam da kalmadı, bilemedim. gerçi jennifer'ın dediği gibi birden fazla son olabilir ve bu hepsinin öldüğü anlamına da gelmez amaaaan üf iyice beyin amcıklaması yaşadım.

yine de witness'ın cole ile cassie'nin çocuğu olacağını düşünüyorum çünkü time travel yapan iki kişinin ortak meyvesi gibi bir karakter dizide hiç olmadı haliyle ne gibi özellikleri oluşacak bilmiyoruz. jones'un serumlarında nasıl bir kimyasal varsa artık eheh.
    bu sayede makineden bağımsız zamanda yolculuk yapabilecek bir kişi oluşmuş olabilir ki bu da witness oluyor işte.

bir de dikkatimi çeken nokta, cassie'nin komadan uyandıktan sonra günlük tutarken yazdığı cümleler:

where are you right now? somewhere warm? safe?
    next to someone you love?

sonrasında da pilot bölümün ilk saniyelerini izleyin. farkettiniz mi,omurganızdaki tüyler diken diken oldu mu izlerken bilmem ama benim oldu...

editullah: ikisi de elyazısı kullanıyor ama cassie'nin yazısı ile witnes'ın time chart'ındaki elyazısı aynı kişiye ait değil. biraz incelemeden sonra bu kanıya vardım ben.

--- spoiler s02e12 ---

kısacası güzel dizi ve 3. sezon onayı almasına da çok sevindim... şu witness bokunu da bu sene açıklasalar artık. bide ramse'nin oğlana nooldu onu da şeettirseler. jones gitti belli ki, resmen katliam oldu son 2 bölümde ama olsun...

son 2 bölümdür efsane gidiyor, ilk sezonun son bölümleri de çok lezizdi...

lan bi bok yer de bunu da bitirirseniz, ne bilim hannibal gibi harcarsanız ağız dolusu söverim. öyle söverim ki sayın syfy, ordan duyarsınız...
  • senaristler 4.sezonu yazmaya baslarken:
    s1: hangi yıldaydık lan en son?
    s2: sen de mi hatirlamiyorsun hay amk boyle işin.
    s1: zamanin agzina sictik amk yaz 2563 yaz.
  • --- spoiler ---

virüsü taşıyan fosilin james cole'a ait olması çok yüksek bir ihtimal.

--- spoiler ---
  • üretilmiş en güzel senaryolardan birinin, tüm zamanların en kötü casting tercihiyle vasatlaştırıldığı dizi. sanırım backroom casting couch bile bu kadar abuk bir oyuncu seçimi yapamazdı. başroldeki cole'u bucaspor'un sağ açığına koy. sırıtmaz. öyle bir tip.
  • (bkz: patron çıldırdı)
    3üncü sezonun bütün bölümlerinin üç günde yayınlandığını görünce ağzımdan çıkan ilk laf bu oldu.

--- spoiler ---

son bölümün sonunda, benim anladığım kadarıyla jamesin annesi jennifer çıkıyor. predestination vakası değil bence.
    --- spoiler ---
  • zaman yolculuğu temasını oldukça başarılı bir şekilde işleyen dizidir.

--- spoiler ---

öyle bir dizi ki her izlediğimde farklı bir detay yakalayıp farklı bir şeye "oha" derken buluyorum kendimi. naçizane kendi bulduğum birkaç detayı içeren bir entry yazmak vardı aklımda ama onu yazana kadar dizinin gelebileceği en iyi noktayı en iyi şekilde içeren sahne, replik ne olurdu diye düşündüm. ve dizinin belki de en büyük iki ters köşesini aynı anda içeren şu cümleler döküldü ağzımdan:

"thank you james. you saved my life when i was a child. you saved my soul when you were born. i was in my life proud to be a daughter, but proudest to be your mother."

--- spoiler ---
  • forbes dergisinin breaking bad'den sonra en iyi finale sahip dizi olarak nitelendirdiği, geçtiğimiz hafta yayınlanan 4. sezonunun son 2 bölümüyle ekranlara veda eden syfy dizisi.

tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden birisi olan twelve monkeys'in dizi uyarlaması olması ilk başlarda kafalarda soru işareti yaratmış, özellikle brad pitt'in insanlık dışı oyunculuk performansı (yönetmen terry gilliam'ın brad pitt'in sigara içmesini yasakladığı ve o performansın bu sayede ortaya çıktığı söylenir) ve bruce willis düşünüldüğünde bu rollerin altından dizide nasıl kalkılacağı kafalarda soru işareti yaratmıştı.

başlığın ilk entry'lerine bakıldığında oyunculuğun vasat olduğunu söyleyen benim entry'min de dahil olduğu birkaç entry görebilirsiniz ancak işin rengi dizinin 2. sezon itibariyle orjinal senaryodan ayrılıp kendi hikayesini yaratmasıyla değişti.

james cole rolünü oynayan aaron stanford'un yükselen performansı, jennifer goines gibi çok zor bir rolün altından ilk sezonun başından itibaren başarıyla kalan emily hampshire'ın oyunculuğu, amanda schull'un hayvani güzelliği ve tabi ki 1. sezonun sonuna doğru sazı eline alan kirk acevedo'nun katkısıyla dizi 2. sezondan itibaren tempo kazandı.

4 sezon boyunca zaman zaman; zaman yolculuğu konusunda kültleşmiş dizilere selam çakıldı. bir bölümde marty mcfly'ı andık; aynı zamanda bir bttf efsanesi olan christopher lloyd dizide konuk oyuncu olarak birkaç bölüm yer aldı. bir bölümde konu olarak groundhog day'i andık. bir bölümde film versiyonunun jenerik müziğini duyduk; öte yandan filmin dr railley'si madeleine stowe dizide konuk oyuncu olarak arz-ı endam etti.

zaman yolculuğu ve paradoks gibi hata yapmamanın neredeyse imkansız olduğu bir konuyu minimum hatayla sürdürerek takipçilerini tatmin eden bir finalle ekranlara veda eden dizi son yıllarda benim gözümde fringe'den sonraki en iyi zaman yolculuğu /paralel evren temalı dizidir ve bu konsepti sevenler için izlenmesi tavsiye edilen yegane dizidir.
  • öncelikle:

(bkz: #61704074)

sonralıkla:
    --- s2 finale spoiler ---
    evet dediğim herşey de çıkmış maşşallah, iyi iyi...

bölümün mesajı: ''the witness is safe"
    "beginning of the end, end of thr beginning"

witness'ın döngüsünü başlatabilmesi için 2136'daki titan'a gelmesi gerekiyordu ve geldi. uzun adam(ehehe) bu yüzden cassie'ye "senin bu yüzden buraya gelmen çok önemliydi. artık witness güvende" dedi.

(bkz: mother)

ve terry matalas'ın söylediğine göre witness'ın oluşmasında zaman serumunun etkisi varmış:

http://www.ew.com/…onkeys-witness-season-3-spoilers

zamanında ramse'nin(traveler) döngüsünü izlediğimizden beri zamanın düz bir çizgi değil de döngü(circle) olarak ilerlediğini kafamıza kaktı dizi. bunu en iyi de "the word of witness"(tanığın zaman tablosu) gösterdi bize...

şimdi bi dakka;

virüsün yayıldığı fosil büyük ihtimalle bu titandaki abiler tarafından(belki de witness ya da onun yardakçılarından biri tarafından) geçmişe gönderilmiş birisinin vücuduna ait, ya da belki bizim kahramanlardan birinin. yani bi şekilde titan'ın parmağı var bu işte diye seziyorum. gerçi virüs sadece o yokedilen fosilde olmayabilir(ki sentezleyebiliyorlar bir şekilde, ya da elinde zaman makinesi olan birisi/birileri için çok da zor olmamalı virüsü bulmak/üretmek.

herkesin de virüsü yoketmeye çalıştışını düşünürsek;

virüs yoksa salgın yok, salgın yoksa serum yok(zaman makinesi ihtiyacı ve jones ihtiyacı olmayacak), yine salgın yoksa cassie yok, cassie yoksa cole yok, cole, cassie ve serum yoksa witness yok, witness yoksa titan yok, titan yoksa virüs yok,
    virüs yoksa...

ooo o kırmızı çay bende kafa yaptı, gidem de bi kadeh talisker koyam.

--- s2 finale spoiler ---

tanım:
    2. sezonda almanlıktan aldığım dadın da önüne geçen dizi. ne şanslıyız ki bir sezon daha izlicezen az!
hesabın var mı? giriş yap