şükela:  tümü | bugün
 • şebnem ferahın doğumgünü. (1972)
 • koç burcu içerisinde bulunan bir nisan ayı günü..
 • internetin türkiye'ye geldiği gün*.
 • yuri gagarin pilotlugunda vostok 1 ile yapilan insanli ilk uzay ucusu anmak amaciyla kutlanan gun. (bkz: 12 nisan 1961) sscb sinirlari disindaki ruslar tarafindan bircok ulkede yuri gecesi tertiplenir, amerikaya seneler oncesinde attiklari bu golun sevinci paylasilir.
 • 1861 yılında amerikan iç savaşı başladı.
  1919 yılında italya'da anarşist komünist birlik kuruluş kongresini gerçekleştirdi,
  1945 yılında iktisat bakanlığı, bütün illerde yurttaşların giyim ihtiyacını için basma ve kaputbezi dağıtılma kararı aldı.
  1956 yılında istanbul'da nalbantlar kongresi yapıldı. kongreden sonra üyelere nal mıhı dağıtıldı.
  1961 yılında sovyetler birliği uzaya ilk insanlı uyduyu gönderdi, kozmonot yuri alekseyeviç gagarin uzayda 108 dakika kaldı.
  1968 yılında danıştay kararıyla oynatılan "devri süleyman" oyununu seyreden 200 kadar üniformalı subay oyuncuları ayakta alkışladı. 12 nisan 1968'de subaylar hakkında soruşturma açıldı
  1968 yılında nazım hikmet'in "yaşamak güzel şey be kardeşim" adlı kitabını yayımladığı için hakkında soruşturma açılan mehmet ali ermiş sorgu sırasında öldü.
  1969 yılında türkiye işçi partisi (tip) genel başkanı mehmet ali aybar, "cumhuriyet halk partisi gibi dümen değişikliği değil, düzen değişikliği istiyoruz" dedi.
  1975 yılında süleyman demirel başkanlığındaki 1. milliyetçi cephe hükümeti güvenoyu aldı. oylama sonunda meclis'te kavga çıktı, tabancalar çekildi. 30 üyeli hükümet adalet partisi, milli selamet partisi, cumhuriyetçi güven partisi ve milliyetçi hareket partisi'nden oluşuyor
  1987 yılında türkiye'de 6680 sanatçı, yazar, hukukçu ve bilim insanının pasaport alamadığı açıklandı.
  1991 yılında istanbul genelevi işletmecilerinden matild manukyan istanbul vergi rekortmeni oldu.
  1995 yılında "sürgünde kürt parlamentosu" lahey'de kuruldu. hükümet, hollanda'ya tepki olarak, büyükelçi zeki çelikkol'u ankara'ya geri çağırdı.
 • (bkz: #7653708)
 • doğum günüm
 • (bkz: reborn)

  "nüfus cüzdanında farklı doğum günü yazan insanların hikayeleri hep birbirinden farklıdır.

  - oğlu askere geç gitsin diye
  - sınavlarda aynı puan denk gelirse üste çıksın diye
  - ekonomik gücü yok diye
  - akrep burcu olmasın diye :)
  - cahil diye

  evlatlarının doğum tarihlerine onların hiçbir suçu yokken müdahale eden ebeveynler var etrafımızda.

  konu uzun, hatta buraya sığamayacak kadar uzun, onun için kısa keseceğim;

  benim doğumgünümü pek kişi bilmez, ki bilmesinler de zaten. evet benim ebeveynlerim de yukarıdaki şıklardakilerden birileri ve hayatıma istemediğim bir şekilde müdahale etmişler ben henüz avuç* kadarken.

  şimdi baktığımda bu müdahalenin bana olan hiçbir zararını ya da katkısını göremedim, milletin "bebe" diye dalga geçmesinden başka. herkes yaşımın küçüklüğüyle dalga geçip kızdırmaya çalışırdı beni ya pek salladığım da söylenemezdi onları, ağlamadığım zamanlarda.

  ağlamadığım zamanlar...

  8 yaşımdayken, gözde, ki sınıf arkadaşımdı, "bebek" demişti yine bana. son ağlayışım o olmuştu yaşımla ve doğum tarihimle ilgili olarak. aradan yuvarlak hesap 20 yıl geçmiş ve ben bir başka kız çocuğu tarafından, hayatıma ettiği eşşiz müdahale sonrasında tekrar ağlatıldım bu tarihte.

  hıçkırmak, nefesin düzensizliğinden kaynaklanır derler ya, külliyen yalan! anladım ki, alınan her nefesi bir başkası için almaya çalışırken yakalanılıyor hıçkırığa ve ona, onun için ağlarken, başlı başına bir teşekkür yoluymuş, dahası kendime!!!

  iyi ki varım be! düşünsenize;

  ben şu an yaşıyor olmasaydım, dahası nüfus cüzdanımdaki tarih 1 yıl değil de 70 yıl hatalı girilmiş olsaydı, hiçbir şekilde dünyanın en güzel kızıyla tanışamayacaktım."
 • götümden uydurduğum "insan, doğduğu günde ölmemeli" öğretisine binaen, her defasında korku içinde, hezeyanlarla geçirdiğim, hususi bir zaman dilimidir.

  (bkz: insanın en büyük düşmanı kendisidir)