şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 13 nisan 18:04 editi: sorun çözüldü. talep ettiğim gibi tutar tek seferde yattı hesabıma. teşekkürler ekşi sözlük ve b...l adlı garanti bankası çalışanı arkadaş.

  13 nisan 16:09 editi: banka kendisini aşıp bende ayrıca bir 501tl daha kesmiş. heralde kızdılar.

  hileyi hurdayı alışkanlık haline getirmiş bankanın son icraati. söz konusu bankanın kredi kartı aracılığıyla şubat ayında 2 taksitli bir uçak bileti aldım. taksitleri şubat(501,00tl) ve mart (501,00tl)aylarında tamamladım. nisan ayında havayolu firması uçuşu iptal ettiğini tutarı eksiksiz tam iade edeceğini söyledi. havayolu firması tutarı tam (1002,00tl)olarak pos aracılığıyla iade etti.

  olay burada başlıyor havayolu firmasının bana iade edilmek üzere gönderdiği 1002tl'yi garanti bankası tamamen kendi kafasına göre 2 takside bölüp ilk taksidi nisan ekstresine ikinci taksidim mayıs ekstresinde iade ediyor. peki mayıs ekstresinde iade edilecek olan 502,00tl kimin hesabında duruyor ve hangi hizmetin karşılığı orada bekliyor? garanti bankasında bekliyor. belki ben yeni bir bilet alacağım ama bu sebeple alamıyorum. sonuçta ortada yerine getirilmeyen bir hizmet var ve bu hizmetin sonucunda iade edilen bir meblağ var. aracının görevi paranın üzerine konup parayı çalıştırmak mi yoksa iade edilen tutari tam olarak müşteriye teslim etmek mi? bu soruyu çağrı merkezindeki çalışanlara da sordum ama maalesef onlar kalıp cümlelerin dışına çıkamadılar.

  okuduğunu anlayamayan andavallar sürüsü için edit:

  eğer taksitli borcun vadesi gelmediyse, yani ödeme yapilmadiysa taksitli şekilde iade edilir buna bir itirazım yok. ama eğer ödeme tamamlandıysa, hizmeti veremeyecek olan firma size taksitli değil de tam iade yaptıysa banka da bunu aldığı gibi iletmek yani tam olarak iade etmek zorundadır. hava yolu firması diyor ki; ben bu adamın parasını taksit falan yapmıyorum direk ödüyorum sen de ona direk öde. garanti bankası havayolunun bana gönderdiği parayı neden tutuyor? benim 502,00tl tutarındaki param havayolu firmasının hesabinda değil, bende de değil peki neden garanti bankasında?

  ben havayolu firmasıyla sıkıntı yok diyorum, adam kalkmış bana pegasus kullanıcı sözleşmesi gönderiyor.

  edit: an itibariyle garanti bankası iletişime geçip yapılan işlemin yanlış olduğunu herhangi bir borç vadesi kalmadığı için tek tutarda ödenmesi gerektiğini belirtti. konuyla ilgilenip geri dönüş sağlıyor olacaklarmis.
 • kartlarını iptal ettirip başka bankaya geçiyorsun, su vermiyorsun.

  tanım: sineğin suyunu sıkma üzerine yapılmış bir çalışma.
 • tanım: rezalet

  öncelikle vadesi gelmemiş yani henüz borçtan sorumlu olmadığınız taksitlerin bekletilmesi standart bir banka uygulamasıdır.

  ancak bu örnekte borcun tamamı ödenmiş ve ödenmiş olan bu tutar daha sonra kart hamiline iade edilmiş. bu durumda iade tutarını vadelendirmek tamamen keyfi bir davranıştır. izahı mümkün değildir.
 • garanti bankasına özel değildir. bir işlemi banka aracılığı ile vade farksız 2 taksite bölerek ödediğinde çoğu banka bunun iadesini de taksitle yapar. yani sana verdiği ücretsiz hizmetin tersi gibi düşünebilirsin. yanlış bilmiyorsam bu esnada kredi kartının limiti 1002 tl açılır ancak kartında çekebileceğin 501 tl olur. belki itiraz edildiğinde parayı karta peşin olarak yansıtırlar.
 • kredi kartı iade işlemleri tüm bankalarda bu şekilde olduğundan banka ile ilişkilendirilemeyecek eşkiyalık. hava yolu şirketine söyle iadeyi, hesabına havale şeklinde yapsın.

  hava yolu şirketinin uçuşu iptal etmesi normal. parayı bankadan tahsil etmiş olması normal. iptal işlemini de yine kredi kartı ile yapması da normal. sadece bankanın yaptığı mı eşkiyalık?
 • gayet doğal uygulamadır. misal morhipo'dan birşey alırım iade ederim 6 taksit ile yaptıysam bu alışverişi her ay bir taksit yansır hesabıma ve düşerler borçtan. kısaca hangi bankaya giderseniz gidin bu böyledir.

  garanti bankası ile herhangi bir kredi kartı, banka hesabı bağım yoktur.
 • bileti alırken biletleme sözleşmesini okumadan "kabul ediyorum"u seçen yazarın boş serzenişi. garanti bankası veya herhangi bir bankayı savunacağım aklıma gelmezdi ama hergün işim icabı okumadan etmeden sözleşme imzalayıp sonra da kandırdılar beni diyen andavallar nedeniyle kızgınım. kabul etmeden önce oku ey vatandaş, haklarını bil, ona göre davran, ağlama olmayacak şeylere.

  mesela pegasus havayolları genel kurallar: rezervasyon değişikliği ve bilet iptali -> madde 1 - g bendi:

  g) taksitle satın alınan biletlerde yapılan iptaller, ödeme yapılan kart hesabına tekrar taksitli olarak iade edilmektedir.

  edit: üye işyeri olan havayolu şirketinin sözleşmesi açık. "taksitle satın alınan biletlerde yapılan iptaller, ödeme yapılan kart hesabına tekrar taksitli olarak iade edilmektedir." okuduğunu anlamayan ahmaklar tekrar tekrar okumalı.

  banka, kredi kartı sözleşmesine üye işyeri ile iade hususunda doğacak ihtilaflardan bankanın sorumlu olmadığını yazmış. üye işyeri olan havayolu şirketi de iadenin taksitli olarak yapılacağını belirtmiş. burada bankanın suçu ne ey yazar. bak aşağıda bir amme hizmeti daha yapıyorum. oku, dön dolaş yine oku. anlayana kadar oku. haksızsın sonuna kadar. kartı alırken imza atmış, kabul etmişsin iadenin üye işyeri tarafından nasıl uygun görülürse o şekilde yapılacağını.

  bakınız: kredi kartı sözleşmesini imzalamadan önce okuyun bir zahmet.

  "17. mal/hizmetin ayıplı olması: kart, belirli bir işyerinde ya da belirli bir marka mal/hizmet alımı şartıyla verilmeyip, uluslararası kart kuruluşlarının düzenlemelerine tabi olduğundan banka; kart ile alınacak mal veya hizmetlerin cinsi, niteliği, içeriği, miktarı, bedeli, taksit tutar ve sayısı, ayıplı çıkması, iptali, iadesi, teslim alınıp alınmaması vs. konularda herhangi bir sorumluluk taşımadığı gibi, bu hususlarda kart hamili/ek kart hamili ile üye işyeri arasında doğabilecek ihtilaflardan hiçbir şekilde sorumlu değildir. kart ile alınan mal ve/veya hizmet bedelinin daha sonra herhangi bir nedenle kart hesabına iadesi, söz konusu mal/hizmet bedelinin iade edildiği tarihe kadar kart hamili/ek kart hamili’nin banka’ya karşı anılan işlemden doğan borç ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz."

  edit: okumadan sözleşme imzalayan ve okuduğunu anlamayan andavallar için yapılan eklemeler.
 • bu durumun bankalarla ilgisi yok. başka bankaların kartlarıyla, taksitle aldığım ve sonra bir şekilde iptal ettiğim tüm alışverişlerde böyle yapıldı.
 • garanti kredi kartini iptal ettirdim, takribi 4-5 ay sonra 60 tl alacak yansittilar ve beni aram zahmetine bile girmemisler. gidip yatirmasam kredi notum zarar gorecek

  boyle bir bankaya iliskin konusuyorsunuz, iptal ettirin sizden alabilecekleri son para o 60 tl olsun. gitsem tuketici hakem heyetinden alirim bu parayi geri bunu biliyorlar fakat gidecek zamanim olmadiginin da farkinda cakallar.
 • (bkz: rezalet gibi rezalet)*

  taam bankalar rererö de cok şaapmayın onda bi şey yok.