şükela:  tümü | bugün soru sor
  • saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu tarafından yapılan açıklamadır. temel bey saadet partisinin mutlaka ittifak yapacağını söylemiştir.

tweet
  • adamlar son zamanlarda -hayır blokuna katılmaları misal- en mantıklı siyasi hamleleri yapıyor. atatürkçüyüm ve hiçbir şekilde hayat görüşümü temsil etmiyorlar ama yaptıkları siyaset gerçekten sorumluluk farkındalığı ile yapılmış dirayetli bir duruş göstergesi. tarih bu adamları da yazacak.
  • doğru bir hamledir. biliniyordu fakat dillendirilmesi önemli bir olaydır.
  • birazdan ilgili açıklamaya bakmadan başlığa bakıp onlarca boş entry girecekler için yazıyorum, kelime oyunu yapılan açıklamadır.

açıklamayı açıp bakarsanız, ittifakı asgari ücretlilerle, geçinemeyenlerle yapacağız gibi klasik cümleler yer alıyor. güzel abicim, o insanlar zaten seninle ittifak yapmak isteselerdi bugüne kadar sana en azından hazine yardımı almanı sağlayacak oy oranını verirlerdi. eğer ittifak yapmazsanız, ki ittifak derken meclise girme ihtimali yüksek olan bir partiyle ittifak diyorum, alacağınız maksimum oy oranı yine %1'i zor görür.

egolarınızdan sıyrılın, pratikte hiçbir fayda sağlamayan, adına ilke dediğiniz şeylerden sıyrılın. köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyi öğrenemezseniz, hayatınız boyunca o ayıya dayı diyeceksiniz.
  • videoyu izlemeden entry giren mallari gosteren ittifak.
  • rahmetli erbakan'ın bahsettiği "milli gömlek" diye bir şey gerçekten varmış ve yine kendisinin kastettiği gibi erdoğan ve ekibi o gömleği çoktan çıkarmış.
  • anlaşılan karşımıza, erdoğan önderliğindeki akp-mhp-bbp ittifakına karşı büyük ihtimalle meral akşener öndeliğindeki chp-iyi parti-saadet partisi-hdp koalisyonu çıkacak.

kılıçdaroğlu'nun akşener'i ziyareti

chp genel başkan yardımcısı yılmaz'ın selahattin demirtaşı ziyareti

sp lideri karamollaoğlu chp genel merkezi’nde
  • izle şimdi güzellemeleri. şu andan itibaren bilge ve dirayetli liderin partisi tezahüratları. seçimde sonuç değişmezse gene yobaz, pislik ve katil olacak söyledikleri.
  • ittifakı kiminle yapacağını bilmiyorum ama çok önemli. bu ittifak ne halta yarayacak gözüyle bakmayın, sembolizmi çok büyük.

saadet partisi eğer akşener ve / veya chp ile ortak hareket ederse, erdoğan'ın tek blok muhafazakar yapısına sıcak su dökmüş olacak. erdoğan'ın elinden, muhazakarlar, mütedeyyinler (dini bütünler) tek parça oldular, hepsi beni destekliyor demesinin önünü tıkayacak.

bu anlamda oy oranı çok az olsa da bbp için de bu hal var. bbp açıkça erdoğanı destekliyor ama saadet gibi hareket etse veya en azından nötr kalsa, erdoğan'ın elinden "milliyetçiler arkamda blok oldu" kozunu alacaktı.

erdoğan yüzde elli civarında, belki seçilir belki seçilmez. ama laikler blok olarak karşısında, milliyetçiler kısmen karşısında (iyi parti / mhp'den kopanlar), kürtler kısmen karşısında.

geride yekpare olarak arkasına alacağı tek kitle dindarlar. ama saadet partisinin tavrı yüzünden dindarları arkasında tek blok olarak gösteremiyor.

saadet işte bunun için önemli.