şükela:  tümü | bugün
 • kendi twetter hesabından yapmış olduğu açıklamalardır:

  anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, anayasa mahkemesi'nin yetkisi ve görevi dahilindedir. bireysel başvuru, anayasa mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

  bireysel başvuruları karara bağlarken anayasa mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz; ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

  alpay ve altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) anayasa mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

  bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken anayasa mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

  anayasa mahkemesi'nin alpay ve altan kararları, can dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. anayasa mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.
 • (bkz: beyefendiye normlar hiyerarşisi gönderelim)

  ibrahim kaboğlu gibi adamların üniversiteden atıldığı ülkede anayasa hukuku dersi vermek...

  sana kaboğlu ve gözler yazıyorum her gece uyumadan 20'şer sayfa alacaksın.
 • kendisinin hukuku diploması sahte olmasın. (bkz: fetö)

  siyasi erk yargıyı sallamıyor.

  kuvvetler ayrılığı artık tek kuvvet olmuş.

  saldım çayıra.
 • istinaf veya temyiz mahkemeleri kararlarına saygı duyuyor musunuz da anayasa mahkemesi'nin istinaf veya temyiz mahkemesi gibi kararlar verdiğinden yakınıyorsunuz.
 • lehte karar verince bağımsız yargı, aleyhte karar çıkınca yasalara uymayan yargı.

  adalet bakanının yasalardan haberi olmadığı bir ülkeyi almanlar kıskanmasın da ne yapsın usta?
 • ileride ülkeye en çok zarar veren kişiler listesinin ön sıralarında yer alacağını düşündüğüm enteresan ağızlı kişinin açıklaması.

  gideceğiniz günü çok merak ediyorum.
 • yakında "aym'ye bireysel başvuru hakkı fetö'nün fikriydi" diyerek bu hakkı iptal edeceklerinin habercisi olan açıklamalardır.
 • kendi yazdıkları anayasaya bile uyma zorunluluğu hissetmeyen tiplerin bunun mahkemesini takmadıklarını belli eden şaşırtmayan açıklamadır.

  sen önce tek adamı yetkilendirmek için yazdığınız anayasayı git bir oku.

  biz de beğenmedik hayır dedik ama bizim beğenmediğimiz yeri burası değildi.