*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit-2 : medikalci odaya girip para istediğinde yandaki yatakta bulunan bir hasta ve yakınları olaya şahit olmuş ve hasta yakınları ile birlilte tepki göstermiştir gerekli görüldüğü zaman şahitlik edebileceğini söylemiş.
  ayrıca kamera kayıtları da bu şahsın odaya geldiğini ıspatlar.
  hastanede geçirdiği operasyonlar ve yatıp çıktığı tarihlerdeki hastane belgeleri mağduriyeti yaşayan arkadaşta mevcut. belgeleri ekleyeceğim.

  edit-1 : arkadaşlar şikayet dilekçesi hazırlandı pazartesi yargıya başvurulacaktır.

  arkadaşlar olay arkadaşımın başına gelmiştir. kendi ricası üzerine başlığı açtım noktasına virgülüne dokunmadan olayı aşağıda paylaşıyorum.

  istanbul ili avcılar ilçesi murat kölük devlet hastanesinde görev yapmakta olan uzm. dr. l***** i**** ’a dizimdeki menisküs ile ilgili muayene olmak için randevulu olarak gittiğimde kendisinin takdiri ile ameliyat olmam gerektiğini öğrendim.
  ameliyat günüm geldiğinde devlet güvencem sayesinde sorunsuz ve ücretsiz ameliyat olacağım düşüncesi ile ailem ve refakatçim ile birlikte ameliyat öncesi uzm. dr. l***** i**** beyin sekreterini beklemeye başladık. mesai saati çoktan geçmesine rağmen keyfe keder iş yapan sekreterin çok geç de olsa gelmesi ve ameliyat öncesi gerekli işlemlerimi yapması neticesinde geç de olsa 24.12.2018 tarihi sabah saati itibari ile ameliyata alındım.
  soğuk ameliyathane girişinde uzun bir süre bekletilmem neticesi girdiğim ameliyatta; ortamın ve sağlık durumumun geleceği konusundaki belirsizliğin yeterince olumsuz etkilediği psikolojik durum yetmezmiş gibi birde ameliyat esnasında uzm. dr. l***** i**** şahsıma; ameliyat için gerekli malzemenin olmadığını belirterek açtığı yeri sözde biraz temizlediğini söyleyerek kapatıp ameliyatı bitirdiğini belirtti.
  sosyal güvencem olmasına rağmen bir yandan ameliyat malzemesi (ip) olmamasının şahsımda meydana getirdiği ağır psikolojik durum, diğer yandan ‘’madem malzeme yoktu, neden ameliyata alınıp neşter altına yattım? ‘’ sorusunun cevabı; bulunduğum ortam sebebi ile zaten hassas durumda olan psikolojimi çok daha kötü hale getirdi.
  ameliyat sonrası yanıma gelen uzm. dr. l***** i****, ‘’neden tam olarak ameliyat olamadım?’’ sorusuna yanıt olarak; ‘’ameliyat için gerekli malzeme hastanede yok, dışarıdan geliyor. sen girdiğinde de henüz gelmemişti o nedenle seni ameliyata alana kadar malzeme bekledim. malzeme (ip) gelmeyince de temizleyip diktim. fakat bir sonraki ameliyatında ip gelmiş olur. o zaman ameliyatını yapmış oluruz. bu malzeme (ip) için senden belki bir miktar talep edilebilir belki de edilmeyebilir.’’ dedi ve ikinci ameliyat tarihi olarak 07.01.2019 tarihinde mutabık kaldık.
  neticede sözde ameliyat sonrası yürümekte zorluk çeksem de aynı günün akşamı çıkışımı yaptıklarını söyleyen tıbbi sekreterin sözlerine itibar ederek baston ve refakatçi desteği ile de olsa evime gidebildim.
  fakat doktor ve hastane mağduriyetleri yetmezmiş gibi tıbbi sekreterin de çıkışımı yaptıklarını söylemelerine rağmen eve geldiğimde çıkışımın yapılmadığını öğrenip ameliyatlı halimde çok zor yürüyor olsam da hemşirelerin doğru işlem yapmaması neticesinde ikinci gün ameliyatlı halimde tekrar giderek hastaneden çıkışımı yaptırdım.
  mağduriyetlerim bununla sınırlı kalmadı. 2 hafta sonraki ameliyatıma kadar kişisel ihtiyaçlarımı dahi çok zor giderebildim. işlerimi yapamayarak, işyerime gidemeyerek her şeyden geri kalıp, müşterilerime de mahçup oldum.
  böyle zor durumlar yaşarken 2 haftalık zorlu günlerden sonra ‘’malzeme yok.’’ denilerek beni ikinci kez ameliyat psikolojisine sokan durumu yaşamak zorunda kaldım.
  07.01.2019 tarihinde öğleden önce yine aile bireylerim ve refakatçim eşliğinde yatışımın yapılmasından sonra aynı sebepten ikinci kez ameliyata alındım. ameliyat esnasında daha önce görmediğim bir şahsın da uzm. dr. l***** i**** ‘ın yanında gözetmen edasıyla bulunduğunu fark ettim. ameliyat esnasında söz konusu kimliği belirsiz şahıs ameliyatı takip ederken şahsıma yönelerek; ‘’senden para alınabilir. biliyorsun dimi?’’ dedi. bende; ‘’devletimizin bizlerden her ay aldığı primlere rağmen nasıl olur da bir ameliyat ipi dahi bulunmaz?’’ diye düşünsem de kimliği ve vasfı belirsiz şahsa mecburiyetten ve rakam telaffuzu olmaması sebebi ile ufak bir rakam olacağı düşüncesi ile; ‘’evet, biliyorum.’’ dedim.
  ameliyat sonrası soğuktan titrerken ortopedi katına çıkarılıp yatağıma yatırıldığım, 1 dakika içerisinde; ameliyatta başımda bulup ameliyatı takip eden fakat vasfını ve görevini bilmediğim şahıs; yan yatakta yatan hasta, o hastanın eşi, annem, babam ve refakatçimin önünde daha kendime gelememiş vaziyette olduğumu göre göre laubali ve sebepsiz sırıtma ile şahsıma; ‘’beni hatırladın mı? hatırlamadın mı? sana ameliyatta 2 tane ip harcadık bunun 1.000 tl bedeli var sana hesap numarası vereceğim onu hemen verdiğim hesaba yollarsın.’’ dedi.
  kim olduğunu sonradan öğrendiğim kişinin medikal işi yaptığı, bana ameliyat öncesi sadece; ‘’belki para alınabilir.’’ denmesine karşın önceden bir fiyat belirtmeden, bunun yazılı ve sözlü onayını almadan, maddi gücümün yetip yetmeyeceğini bilemeden aynı sebepten ikinci kez girdiğim ameliyattan onca mağduriyetime rağmen haksız ve hukuksuz şekilde para (1000tl) talep edilmesi; şahsımın, ailemin, refakatçimin, yan yatakta yatan hastanın ve yakınının da hayatlarında ilk kez gördükleri bir olaya tanık olmalarına sebep oldu.
  babam tarafından konunun hızlıca serzenişte bulunmak suretiyle başhekim tarafına iletilmesi neticesi aranan uzm. dr. l***** i****, olayın duyulması neticesi şahsımdan para alınmamasını medikal işi yapan şahsa telefonda dile getirerek olayın kapanmasını istemişse de hem şahsım hem yakınlarım hem de olaya tanık olan diğer hasta ve hasta yakınları olaydan duydukları rahatsızlığı dile getirmek için uzm. dr. l***** i**** ‘ın hasta ziyaretini beklerken bir süre sonra dr. bey odamıza geldiğinde öncelikle yan hasta ile ilgilenip tam çıkarken talebimizle ve istemsizce bize de bir iki kelime ile ameliyat sonrası nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtirken ameliyat sonrası yaşadığım durumu nezaket kuralları çerçevesinde kendimi ifade etmek üzere konuyu tekrar açmak istediğimde çok sert bir karşılıkla; ‘’o konuyu sakın açmayın, ben sizin iyiliğinizi düşünüp dışarıdan malzeme getirttim ama siz bu durumu başhekime anlattınız. ipin parasını ben ödeyeceğim sakın bir daha ödeme teklif etmeyin kabul etmiyorum ben ödeyeceğim. fakat bu durumu asla kabul etmiyorum, bunu bir saygısızlık olarak ve bir dolandırıcılık olarak kabul ediyorum. tedavini burada bitiriyorum. artık benim hastam değilsin.’’ diyerek bize de konuşma hakkı vermesini istememize rağmen son sözünden sonra 1 saniye dahi durmadan hızlıca çıkıp gitmiştir.
  hastaneden taburcu olduktan sonra kontrol için 11.01.2019 tarihinde tekrar hastaneye gittiğimde uzm. dr. l***** i**** ‘ın şahsıma ilgisiz davranması neticesi aklıma; ‘’ uzm. dr. l***** i**** ‘ın dediğini yapıp medikal işi yapan laubali kişiye 1.000 lirayı verseydim doktor beyin ilgi ve alakası nasıl olurdu?’’ sorusu geldi.
  -bir devlet hastanesinde nasıl ameliyat ipi olmaz?
  -öncesinde rakam konusunda net bilgiler verilmeyip ameliyattan çıkalı 1 dakika olmamış bir hastadan laubali şekilde biran evvel ne hakla para (1.ooo lira) talep edilebilir?
  -haksız ve hukuksuz olarak talep edilen rakamı isteyen medikal işi yapan şahıs ne hakla ameliyatıma girer?
  -bana öncesinde böyle kesin bir rakam söylenip rızam alınmadan neden ameliyatım yapılır?
  -benden para talep eden kişi neden belge, fatura vs sunamaz?
  -tüm bu hukuksuz olayların döndüğü hastanede yöneticilerin (başhekim, yardımcıları vs.) nasıl bu durumlardan haberi olmaz ?
 • " ... ameliyat için gerekli malzemenin olmadığını belirterek açtığı yeri sözde biraz temizlediğini söyleyerek kapatıp ameliyatı bitirdiğini belirtti." devamını okumaya dayanamadım. up

  edit: okudum allah kahretsin sizin gibi doktorları.
  büdüt: olayın böyle cereyan etmemiş olduğunu ummak istiyorum ancak bu ve buna benzer birçok olay hem ben yaşadım hem tarafıma iletildi.inşallah haksızızdır.öyle isek en başta ben çıkıp doktordan özür dilerim.iddia sahibi teyit için eklemeler yapacağını belirtti.
 • rezalet puanım 10/10.
 • doktor leventin zeytinyağı gibi üste çıkmak için kullandığı uslup iyiymiş ha.

  geçmiş olsun, malesef sağlık sektöründe böyle şeyler var sizinkisi fazla bariz bir şekilde vukuu bulmuş.

  (bkz: dr levent'in bin liralık ipi)
 • rezalet. umarım başhekim konuyu görmezden gelmez ve takipçisi olur. siz de gerekli yerlere şikayette bulunursanız sizin gibi başka insanların da mağduriyetini önlemiş olursunuz.
 • şaşırıyor musunuz? ülkenin doktoru bile dolandırıcı. bir de kalkmış çok değerli siyasilerimize devleti hortumluyor diyorsunuz. çok ayıp. ulan toplum ne ki siyasileri ne olsun?

  not: insan hayatının hiçe sayıldığı bir ortadoğu ülkesinde sıradan bir olay. geçmiş olsun.

  not: ki eki düzeltmesi yapıldı.
 • eğer tüm yaşananlar yazıldığı gibi yaşandıysa ki kesin yaşanmıştır. rezaletin daniskasıdır.

  et pazarı haline dönen sağlık sektöründe, artık hangi doktora güveneceksin de neşter altına yatacaksın.

  bel fıtığı teşhisi sonrası, bana, senin sağlık sigortan varmış gel pazartesi hemen ameliyatla halledelim diyen doktordan sonra ameliyat olmayıp iyileşmemin üzerinden 7 yıl geçti.

  (bkz: ipliği pazara çıkarmak)
 • devlet hastanelerinde denetim artmalidir..kesilen sigortalar vergiler yetmezmis gibi bir de bu tarz saçmalıklar yaşamak ve yaşatmak suç kapsamında görülüp o doktorun görevden alınması gerektiğini düşünüyorum
 • medikalci arkadaşın sakalına bakma isteği sonucu ortaya çıkan rezillik. onun dışında dr arkadaş dahil ufak tefek sıkıntılar var ama rezillik sayılmaz. ha cimere şikayet ve hukuki süreci ivedi sekilde baslatirsa elbet birilerine patlar bu iş. sonuna kadar peşinde olun.
 • yuh. iyiki masadan kaldırıp pazara göndermemişler ip için. rezalet puanım 10/10
  t:muz cumhuriyeti olduğumuzu kanıtlar nitelikte rezillik. hastaya geçmiş olsun.