şükela:  tümü | bugün
  • ismi geçen sitede yaşayan bir arkadaşımın mesajını paylaşıyorum:

üşenenlere özet:

"ümitköy site yönetiminin 400 tl olan aidatı kasım ve aralık ayları için 900 tl olarak istemesi (sadece ısınma bedeli) ve de 1 ocak 2020 tarihinden itibaren de sıcak suyu kesmesi."

rezalet:

"merhaba,

yaklaşık bir senedir ümitköy sitesinde ikamet etmekteyim. bu site 5 katlı, 10’ar daireden oluşan 35 apartman yani toplam 350 daireden oluşuyor. site ısınması ve sıcak suyu merkezi sistem olup sadece ısınma için ödenen aidat miktarı 450tl’ydi ve bunun site yönetimi toplantısından sonra azalacağı söylenmişti. ayrıca sıcak su bedeli aidatın haricinde ayrı bir sayaçla ölçülüp ödenmekteydi. mayıs ayında site yönetimi değişti ve aidat bedeli 400tl olarak belirlendi. yaz/kış ödenecek olan bu bedele sadece kış ayındaki ısınma dahil. (kapıcı, güvenlik, asansör vs yok)

bana göre aidat biraz yüksek olsa da buraya kadar bir sıkıntı yok. fakat yaz boyunca, hemen hemen her hafta haftanın yarısında sıcak su verilmiyordu. gerekçe olarak ise bazı dairelerin aidatlarını ödemediği ya da geçen seneki düşük miktardan(250tl) ödediği söylendi. bu durum sadece 1-2 hafta ile sınırlı kalmadı yaz boyunca eylül ayı dahil devam etti. bu sürede site yönetimi tekrar değişti ve merkezi sistemden bireysel/kombili sisteme geçilmek istendi. fakat kat maliklerinden yeterli sayıda imza alınamayınca geçilmedi.
    daha sonra kasım ayının sonunda apartman girişine asılan bir yazı ile öğrendik ki: “kasım ve aralık aylarının aidatları 500’er tl fazla alınacak” ve “1 ocak tarihinden itibaren dairelere merkezi sistemden sıcak su verilmeyecek” yani kasım ve aralık ayları için normalde 400tl olan aidatı 900’er tl olarak istemişlerdi. ve de merkezi verilen sıcak suyu kışın ortasında keserek bütün site sakinlerini zor durumda bırakmışlardır. birçok daire sıcak su sorununu çözmek için geçici olarak çareyi elektrikli şofben taktırmakta bulmuştur. çünkü merkezi sistemin tamamen kalkma ve kombili bireysel ısınma sistemine geçilme ihtimali olduğu için doğal gazlı şofben gibi daha maliyetli çözümlere yönelememiştir.

bu arada gerekli şikayetleri cimer, ankara bb ve çankaya belediyesi’ne ilettik ancak belediyelerden “konu kat mülkiyeti kanunu çerçevesinde çözülmelidir” denilerek bir çözüm getirilmedi ve cimer başvurusu ile adalet bakanlığı’na sevk edilmiş durumda beklemekte.
    350 dairenin tek bir ısı merkezinden(sitenin ortasında bile yer almayan) ısınması günümüzde mantıksız olabilir fakat insanları sadece kombi sistemine geçmeye razı etmenin yolu onları kışın ortasında sıcak susuz bırakmak değildir."
  • herhangi bir avukata aidat borçlarının takibi için vekaletname verilmesiyle çözülecek rezlaetler bütünüdür.

memleket öyle bir hal aldı ki insanlar kendi yaşam alanlarını yönetmek için örgütlü hareket edemiyor. kardeşim kusura bakma. takipçisi olacaksınız yoksa böyle sıcak susuz kalırsınız.
  • eğer gerçekse rezalet gibi rezalettir.

yalnız anlamadığım bir şey var, yönetim kurulu toplantısı yapılıp aidata zam kararı oylanmadan nasıl 500 lira zam yapılabiliyor? konuya hakim veya hukukçu arkadaşlar bilgi dönerse öğrenmiş oluruz.

benim başıma gelse hukuki her yola başvurdum. insanlar bu devirde ucu ucuna hesap yaparak geçimlerini sağlıyorlar. kışın ortasında böylesi bir ekstra külfet ve sıcak sudan mahrum bırakmak hukuksuzluğun yanında vicdansızlıktır da.
  • rezalet gibi rezalettir. hakkın aranması gerekir.
  • google yorumları da iddiaları destekler nitelikte:

--- spoiler ---

onur torun - 11 ay önce-
    ümitköy tarafına taşınmayı planlıyorum ve yer bakıyorum. bu siteyi de bir arkadaşım oturduğu için ziyaret ettim. istenen kira ücretlerine göre çok küçük m2 ye sahip. binalar çok eski dolayısıyla asansör yok ve tesisat konusunda da tam bir rezalet yaşanıyor. lavaboya girdiğimde musluktan turuncu renkte pasın dibine vurmuş resmen. arada sırada paramız yok diyip de sıcak su ve kaloriferi kapattıkları da oluyor :) bu kadar kirayı buraya verene kadar ümitköy de çok fazla alternatif var.

ekrem güvenç - 5 ay önce-
    dışarıda hava 9 derece iken kaloriferleri yakmak için akşamı bekleyen; 450? aidat karşılığında akşamları 19 gibi kalorifer yakmaya başlayan bir yönetime sahiptir. sadece su ısıtma bedeli olarak metreküpüne 15? almaktadır. aidat bedeli 50 senelik bir yer olmasına karşın son model sitelere kafa tutmaktadır. kira uygun diye aldanmayın. bu masraflarla daha yeni daha lüks ve daha hoşgörülü yönetime sahip bir sitede oturabileceğinize eminim.

charles carmichael - 7 ay önce-
    parasıyla rezil olmak, kışın ortasında yanmayan kaloriferlerin karşısında donarak hasta olmak isteyenlerin durak noktası. 50 yıllık dairelerde 450 lira aidat alıp, paramız yok diyerek para veren insanları mağdur etmeyi ihmal etmeyen, üslupları hoşgörünün zıttı niteliğine yöneticilere sahip site

ahmet kandemir - 11 ay önce-
    site aşırı eski, sular kahverengi akıyor, doğalgaz sitede yok ve mutfaklarda hala tüp kullanılıyor. basiretsiz bir site yönetimine sahip. 280 tl olan aidatı zamları bahane edip önce 600 tl yapmaya kalktılar tepki çekince 450 tl ye düşürdüler. (aidat sadece ısınma bedeli için, apartman içinde kapıdan çöp bile alınmamasına rağmen birde ayrı 15 tl isteniyor?!) ankaranın en soğuk günlerinde site içinde anons yapıp "hesapta paramız kalmadı" vb gibi sebeplerle hem sıcak su verilmedi hemde kaloriferler yakılmadı. yazında bizden peşin peşin aidatlar alındı ama şu an para nasıl bitti kimse bilmiyor. şubat 2019 itibariyle de sorunlar devam ediyor. ayrıca eklemezsem olmaz sitede sıcak su fiyatı da m3 15 tl gibi fahiş bir fiyatla sunuluyor. lokasyonuna falan aldanıp sakın oturmayın, pişman olursunuz. sinir stres sahibi olmamak için uzak durun.

nergis toplayan - 5 ay önce-
    aidatları toplayıp temmuz ayının yarısında sıcak su vermediler. haram zıkkım olsun bu yönetime herşey. çocuğum sizin yüzünüzden hasta oldu.

ilke taha - 3 gün önce-
    şu anki yönetim içine sıçsa da ankara’nın güzel yeşil alanıdır kendisi. buralara kinini kusan aç köpek kiracılar başkasının parasıyla ısınmaya çalışan hırsızlardır ve depozitodan haklı olarak düşen paralar hala içlerinde sızıdır.

--- spoiler ---

not: sitede kiracı olsaydım üstteki son yorumun sahibini mutlaka bulurdum.