şükela:  tümü | bugün
 • ön edit2: bitaksi müşteri hizmetlerinden alen bey irtibata geçti tarafımla ve şoför ender t'nin iş akdine son verildiğini alabilecekleri en büyük aksiyonun bu olduğunu belirtti. ayrıca tüm sarı taksilerde kamera zorunluluğu bulunduğunu ve bu görüntülerin ibb tarafından saklandığını belirtti. olay yargı sürecine aktarıldığı için maddi zararım konusunda yapacak bi seylerinin olmadığını!! iletti ve konunun takipçisi olacağını belirtti. olan bizim 100 liraya oldu yani.

  ön edit: kıraç polis merkezine gün itibariyle suç duyurusunda bulundum. bundan sonrası yargı sürecinde artık. destekleriniz için teşekkür ederim.

  istanbul'daki sarı taksi terörünün nasıl yaldır yaldır hız kesmeden devam ettiğini yüzüme vuran rezalettir. hemen konuya giriyorum,

  bitaksi uygulaması üzerinden evime gitmek için çağırdığım 34 thm 49 plakalı ender t. isimli şoförü olan taksiyle 12 ocak 2020 tarihinde yani bugün saat 00.37'de sokağıma kadar geldim. yolculuk boyunca da şoför sürekli "nerelisin, ne iş yapıyorsun" gibi sürekli sorular sordu ama iyi niyetli biri olarak adam sıkılmıştır vs diye öyle üstünkörü bi sohbetimiz oldu.

  neyse evimin önüne geldik 23 lira tutan taksi ücreti için 100 lira verdim, parayı aldı ben para üstümü aldım ama şoför ender t. inmeden puanlama yapmamı uygulama üzerinden puan sıkıntısı olduğunu belirtti. yine tüm iyi niyetimle 5 yıldız verdim ve indim. buraya kadar her şey normal.

  20 adım attım atmadım şöfor ender t. korna çalarak beni geri çağırdı ve verdiğim paranın sahte olduğunu söyledi. tabi bi an şok oldum çünkü verdiğim para sahte olsa mutlaka sayarken vs hissederdim ama o anın şaşkınlığı ve yine yine yine iyi niyetimle "nasıl olur hocam bakayım?" dedim "bak işte sahte bu" falanl deyip benden parayı değiştirmemi talep etti. yine gecenin karanlığında şoförü de mağdur etmemek için şoförün verdiği sahte parayı aldım.

  eve geldiğimde en son nakit harcamamın nereden yaptığıma dair düşündüm ettim sahte para almamın imkanı yok kaldı ki gun içinde de cebimden çıkardığım ettiğim para mutlaka fark ederim diye düşünürken dank etti. şoför kendisine kakışlanan sahte parayı bana iteklemek için önce puanlamayı baştan peşin yaptırdı ki şikayet etmeyeyim, ben indikten sonra geri çağırıp paranın sahte olduğunu iddia etmesi ise normal benim verdiğim parayla sahte parayı yer değiştirip bi nevi sahte parayı bana vermiş oldu.

  tabi hemen bitaksi'yi aradım, durumu anlattım. bitaksi'nin tek cevabı şu oldu; ya siz sahte para verdiyseniz? evet tek cevabı bu oldu. ben de bitaksi uygulaması olarak tüm araçlarda kamera kaydı olduğunu ve kamera kayıtlarını incelerlerse en azından şoförün ben araçtan indikten sonra o kısa süre içerisinde ne yaptığın görebileceklerini ve böylece kimin sahte para verip aldığını çözebileceğimizi söyledim ama karşımdaki müşteri temsilcisi ısrarla sanki ben sahte parayla geziyormuşum gibi "eğer paranızı bankadan çektiyseniz gidin banka ile seri numaralarını karşılaştırın sonrasında adli makamlara başvurun ya da kimden aldıysanız oraya gidin, nakit işlemlerde bitaksi'nin sorumluluğu yok" dediler.

  ısrarla bu diyaloga maruz kaldım ve tabi ki elimde sahte 100 lirayla kalakaldım. hemen 153 beyaz masa'yı aradım. onlar da araç içindeki kamera kayıtlarının incelenmesi için bir emniyet birimine şikayette bulunmam gerektiğini bu yüzden ibb olarak yapacak bi şeylerinin olmadığını söylediler.

  velhasıl, 100 liranın peşinde değilim ama bitaksi gibi firmalar madem bu hizmeti veriyor müşterinin karşısına geçip "senin sahte para vermediğini nereden bilelim?" diyebilecek cüreti buluyorlar.

  dediğim gibi derdim 100 lira değil. bi şekilde o şoför ender t. denen heriften çıkar o para ama zoruma giden bu ülkede en ufak bi haksızlığa uğradığınızda karşınıza çıkacak tek bir muhatap yok. git şikayetçi ol, dava aç demek en kolay yolu. 100 lira sahte para için zamanımdan, mesaimden en önemlisi de 9 dakikalık bi yolculuğun peşinden bu kadar koşturulması size ne bok yersen ye demekle eş anlama geliyor.

  yolculuk linki

  bitaksi'nin sonrasında hemen uygulama üzerindeki tüm geçmiş yolcuklarımı silmesi ise nasıl mükemmel bir şirket olduklarını gözümüze sokuyor

  edit: (bkz: #100419045) evet bitaksi'ye sanalkart tanımalaması yapabiliriz ama aracın içindeki devlet sırrı kamera görüntülerini incelemekten kaçmak ve doğrudan mağdur bi müşteriye "sahte parayı ya siz verdiyseniz?" diyen firmaya ve taksisine hiç işim yok 100 lira sahte para vermeye çalışacağım ve bunun için bu kadar zaman harcayacağım. süper kafa ya. pırıl pırıl.
 • ben artık vereceğim paranın fotoğrafını taksiye binmeden önce çekiyorum. fotoğrafta konum bilgisi ve saat da belli oluyor.
  benzer şekilde aynı numarayı yapmaya kalkan taksi şoförüne polisi ara dedim. geri vites yaparak dur abi bir daha bakayım, abi sahte değilmiş deyip gazlayıp gitti.
  cin olmadan adam çarpmaya bayılan bu tiplerin başka bir numarası da verdiğin paranın eksik olduğu iddiasıdır. sen 50 tl verirsin, o 5 tl verdin der. ben yine çağıralım polisi tutanak tutturalım cepteki paraları sayalım deyince yine tornistan yapıyorlar.
  bir sabah uçağa yetişmek için bindiğim ve 20 tl tutan bir mesafe için yolculuğun sonunda 50 tl vermiştim. yolculuk sona erdi araçta para üstünü bekliyorum. adam iyi günler deyip beni postalanmaya çalışıyor, dedim para üstü vermeyecek misin? neyin para üstü dedi. fotoğrafını çektiğim parayı telefonda gösterdim bunun dedim. haa pardon abi deyip 30 tl'ye verdi.
  diyeceğim o ki, çalışma şartları zor olabilir. stresli olabilir ama haram para yeme meraklısı olmaları hakkını vermez. nadir de olsa efendi, aklı başında şoförlere de denk geliyorum kendilerine bol kazançlar dilerim.
  edit:imla
 • ulan diyelimki taksici şerefsiz ve yapıyor bir şekilde. bitaksi olarak incelesene sen kayıtları, baksana varmı ortada böyle birşey. müşteriye sen sahte para vermişşin demek ne demek. a.q. ülkesinde hepmi suçlular haklı oluyor. en kötü bitaksi'sin sen şahıs değilsin ver müşterinin 100 lirasını adına bok atılmasın. valla gına geldi artık bunlardan. hiçmi iyisi/normali olmaz. bu arada rezalet puanım 10 üzerinden 8. 2 puan müşterinin acele acele puanlamasından kırdım. o anda he diyip puanlamayı sonradan yapmalıydı. ben bunları mecbur kaldıkca kullanıyordum ama bundan sonra kullananı düdüklesinler.
 • geçmiş olsun.

  ayrıca fazla iyi niyetli bakış açısı bu sahte paralar kendisine yutturulmamıştır bilincli sekilde elinde bulunduruyor olabilir.

  siz hâlâ 3. sınıf bir ülkede kaliteli hizmet mi bekliyorsunuz?
 • kusura bakmayın ama burası ortadoğu.çirkefle çirkef olacaksın.gecenin körü demeyip çektireceksin taksiyi karakola ,ısrarla da şikayetçi olacaksın.hiçbirşey olmaz ceza da alacağı yok ama o taksici sabaha kadar karakolda beklese o bile yeter.

  türkiyede hiçbir şirket müşteriyi korumak için çalışmaz kendi önlemimizi kendiniz almamız lazım
 • rezalet puanım : 10 / 10
  bu tip taksicilerin tükenerek bitmesi dileğiyle. böyle çakal çok oluyor bu taksici eşrafında. uber "varken" kurtulmuştuk bu tiplerden. neden uber'e havladıkları da belli. onlar da farkında uber yaygınlaşırsa kimse sarı taksilere binmeyecek bu tip pislikler yüzünden. önce içinizdeki pislikleri def edin, sonra uber gibi uygulamalara sallayın eeey taksiciler.

  bir de bitaksi'ye adres girilmesine rağmen sonradan arayıp iptal eden mal taksiciler var. "aaaa para" diye ağzının suyunu akıtmadan önce bir bak nereye gidiyorum diye.
 • kullanmamak ve muhtaç bırakmak gerek müşteriye. o zaman belki çok çok az da olsa kendilerine gelirler demek isterdim ama yine düzelmezler.
 • rezalet puanım 8/10

  neden sekiz?
  çünkü gerçek ve genele yayılmış bir rezalete karşı o kadar yeri arayıp soruşturduktan sonra iş hukuki yola başvurmaya gelince "velhasıl" denip geçiştiriliyor.

  siz hakkınızı aramaktan vazgeçerseniz elbette bu suç cezasız kalacak ve rezalet yaşanmaya devam edecek.
 • bu tip hikayeler bende hep kontrol ederek, isi o noktada cozerek ilerlemenin sart oldugunu hissettirir.
  parani once hazirla,
  para alisverisinde parani takip et,
  para ustunu say,
  luzumsuz muhattap olma,
  agir yuk yok ise asla tam evin onunde inme,
  hedef noktayi direk soyleme, once semt sonra sokak seklinde tarif ederek ilerle,
  taksicinin plakasina dikkat et,
  inerken koltugu kontrol et,
  cepleri yokla,
  taksici uzaklasinca eve devam et,

  gibi basit ama her zaman kontrolün elde olmasi hususuna dikkat ederim.
  ortalik yavsak ve dolandirici dolu.
  cok soru soran, ne is yapiyorsun diyen taksiciye, adliyede calisiyorum, avukatim, kolluk gucunde calisiyorum gibi devaminda basina is almak istemeyecegi meslekleri sayiyorum.
  cok sorarsa teknik bilgi, bosver is konusmayalim diyip gecistiriyorum.
  asla dogru bilgi vermiyorum.
  bu sehirde kimseye guvenilmez maalesef.