şükela:  tümü | bugün
  • 130 dakikalık, 2018 yapımı film.

7 / 10.

aslında 12 strong'ta bahsedilen askeri operasyon sıradan bir operasyon değil ve operasyonun akışı ve planlanması sürecinde gerçekten sıradışı ögeler var fakat filmin genelinde senaristler ya da yönetmen nicolai fuglsig bunu etkileyici ya da sinema diline büyük bir başarıyla uydurarak sunabildiğini söylemek güç olabilir.

abartıdan ya da izleyiciyi rahatsız edecek "naralardan" çekinilmiş senaryoda, bu olumlu fakat kurgu kısmına müdehalenin azalması türü sevmeyen potansiyel bir izleyici için filmi belgesel ya da sıradan bir modern savaş dramasından öteye taşıyamamış. müzik kullanımının da abartısız ve genel konseptle uyumlu.

tamamının new mexico'da çekildiği filmde kadro ise fena değil aslında. chris hemsworth, michael shannon, michael pena öne çıkan isimler ama genel olarak hemsworth üzerinden ilerleniyor. raşid dostum ise iranlı navid negahban tarafından oynanmış.

sonuç olarak yetkin geniş açı sekanslar da barındıran, tüm dünyayı etkilemiş ve etkilemeye devam eden; en çok da milliyet gözetmeksizin sivil halklara acı çektiren terörizm konusunda yakın geçmişten gerçek bir hikaye 12 strong. sonu gelmeyen global ve kanlı bir dert; çok daha iyi işlenebilirdi, bu da son not.

her eve imdb
  • bugün sinemada izledim. özellikle gerille savaş sahneleri çok iyiydi. gişede fazla tutulmamış ancak ben beğendim diyebilirim. beklentiler orta tutulursa güzelvakit geçirilebilir.
  • klasik amerikan propoganda filmi.
    ama diğer filmlerden ayrıştığı temel bir nokta var ki, o da görüntü yönetmenliği...
    ben bu kadar başarılı asimetrik harp canlandırmalarını daha önce hiç görmemiştim.
    çok, çok, çok, ama çok başarılıydı.
    verilen emeğe saygı duyuyorum.
  • malum ortamlara düşmüş olan film.
    altyazı birazdan hazır olacakmış.
  • işin propaganda kısmına hiç girmeden sadece film olarak değerlendirirsek, black hawk down gibi bir efsane (benim için en azından) bekleyenleri hayal kırıklığına uğratır.

american sniper, zero dark thirty, the hurt locker... gibi, daha düşük aksiyonlu ağır tempolu, nispeten daha gerçekçi askeri filmlerden de değil.

tam olarak lone survivor ayarında, iyi görünen vasat film.
  • işin propagandasına girmeden, güzel film. ancak izlerken biraz başım döndü. sahneler o kadar hızlı dönüyor ki takip etmekte zorlandım baya. aksiyonu bol film. ayrıca gerçek olaylara dayadığı, abdul rashid dostum gibi bir karakterde filme güzel uymuş.
  • filmin sonunda amerikanın en başarılı askeri operasyonu gibi bir şey söylediler.zaten film gerçek hikayeden alınmış.ama aldı beni bi gülme.ulan bizim askerler yılda 100 tane böyle operasyon yapmıyorlarsa ben ne oliimm.dustu gözümden amerika ..
  • başıma bir şey gelmeyecekse beğendiğim film.
    11 eylül saldırılarına en hızlı biçimde karşılık vermeye çalışan abd ve ordusunun, kuzey afganistana gönderdiği ilk özel birliklerin hikayesini anlatıyor.
    abd benzer bir 'hızlı cevap' konseptini pearl harbour saldırısı sonrası tokyo'yu bombalayarak ta uygulanmıştı. sanırım abd toplumuna ve dünyaya bir mesaj verebilmek için böyle bir strateji uyguluyorlar.
  • redneck denilen beyinsiz kitle için yapılmış boş bir film.