*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 130 dakikalık, 2018 yapımı film.

  6 / 10.

  aslında 12 strong'ta bahsedilen askeri operasyon sıradan bir operasyon değil ve operasyonun akışı ve planlanması sürecinde gerçekten sıradışı ögeler var fakat filmin genelinde senaristler ya da yönetmen nicolai fuglsig bunu etkileyici ya da sinema diline büyük bir başarıyla uydurarak sunabildiğini söylemek güç olabilir.

  abartıdan ya da izleyiciyi rahatsız edecek "naralardan" çekinilmiş senaryoda, bu olumlu fakat kurgu kısmına müdehalenin azalması türü sevmeyen potansiyel bir izleyici için filmi belgesel ya da sıradan bir modern savaş dramasından öteye taşıyamamış. müzik kullanımının da abartısız ve genel konseptle uyumlu.

  tamamının new mexico'da çekildiği filmde kadro ise fena değil aslında. chris hemsworth, michael shannon, michael pena öne çıkan isimler ama genel olarak hemsworth üzerinden ilerleniyor. raşid dostum ise iranlı navid negahban tarafından oynanmış.

  sonuç olarak yetkin geniş açı sekanslar da barındıran, tüm dünyayı etkilemiş ve etkilemeye devam eden; en çok da milliyet gözetmeksizin sivil halklara acı çektiren terörizm konusunda yakın geçmişten gerçek bir hikaye 12 strong. sonu gelmeyen global ve kanlı bir dert; çok daha iyi işlenebilirdi, bu da son not.

  her eve imdb
 • bugün sinemada izledim. özellikle gerille savaş sahneleri çok iyiydi. gişede fazla tutulmamış ancak ben beğendim diyebilirim. beklentiler orta tutulursa güzelvakit geçirilebilir.
 • malum ortamlara düşmüş olan film.
  altyazı birazdan hazır olacakmış.
 • işin propaganda kısmına hiç girmeden sadece film olarak değerlendirirsek, black hawk down gibi bir efsane (benim için en azından) bekleyenleri hayal kırıklığına uğratır.

  american sniper, zero dark thirty, the hurt locker... gibi, daha düşük aksiyonlu ağır tempolu, nispeten daha gerçekçi askeri filmlerden de değil.

  tam olarak lone survivor ayarında, iyi görünen vasat film.
 • işin propagandasına girmeden, güzel film. ancak izlerken biraz başım döndü. sahneler o kadar hızlı dönüyor ki takip etmekte zorlandım baya. aksiyonu bol film. ayrıca gerçek olaylara dayadığı, abdul rashid dostum gibi bir karakterde filme güzel uymuş.
 • başıma bir şey gelmeyecekse beğendiğim film.
  11 eylül saldırılarına en hızlı biçimde karşılık vermeye çalışan abd ve ordusunun, kuzey afganistana gönderdiği ilk özel birliklerin hikayesini anlatıyor.
  abd benzer bir 'hızlı cevap' konseptini pearl harbour saldırısı sonrası tokyo'yu bombalayarak ta uygulanmıştı. sanırım abd toplumuna ve dünyaya bir mesaj verebilmek için böyle bir strateji uyguluyorlar.
 • redneck denilen beyinsiz kitle için yapılmış boş bir film.
 • 11eylülü taliban yaptı ve karşılığında ticaret merkezi enkazından parçayı afganistana gömdük..

  thoru vatansever yakışıklı aile babası ve görev için çıldıran yüzbaşı rolünde izliyoruz ve "memleket sevdalısı amerikalı" imajını perçinliyoruz.

  yazılanları okuyunca şeyler var mesela "propaganda kısmını geçersek şöyle film" olm sizde fosfor yerine fruktozmu var ne demek geçersek? tam olarak işleniş yapılış amacı "taliban 11eylülü yaptı biz de gereğini yaptık" filmi bu..neyini geçip ne anlatıcan?
  11eylülün ne olmadığını bilmeyenler için keyif verebilir.

  filmin sonunda bir de özel kuvvetlere ait gerçek foto var falan...bak texasta salonda ayakta alkışlanmamışsa bu film ben de başka bişi bilmiyorum.

  bizim "önce vatan ; operasyom afrin", "tek nefes; allakbar", "kahrol düşman al sana bombe" falan gibi son dönemde çekilen dizi ve filmler neyse aynısıdır..recm, çocuk asker, masum ölümler gibi soslar es geçilmemiş tabikisi..ölüm olmadığı için askeri nakliye uçağından merasimle bayrağa sarılı inen tabut sahnesi yoktu :(
  en azından selam durmuş asker ve bayrak görüntüsü üstünden geçen jetler olaydı :/
 • savaş çığırtkanlığı yapan kardeşlerime 12 savaşçı filmini izlemelerini isterim. abd devleti afganistan, ırak ve suriye'de nasıl bir savaş taktiği uyguluyor, gözleri ile görüp anlasınlar isterim.
  bu gün artık kılıç kalkanla göğüs göğüse yürütülen bir savaş yok. yedi düvele kafa tutarken oturup azıcık düşünsünler.
  teknolojik olarak düşmana denk değilsen ne kadar inançlı olusan ol kazanma şansın yok. sonun hezimet.