şükela:  tümü | bugün soru sor
  • galatasaray'ın farklı kazanacağı maç.
  • bugünkü fenerbahçe maçını gördükten sonra açıkçası kesinlikle kolay geçeceğini düşünmediğim maç. zamanında deplasman olsun kendi sahamızda olsun alt sıradaki "çantada keklik" takımlara çok puan kaybettik.

umarım takım iyi hazırlanır.
  • kayserispor'un bugün fenerbahçe ile oynaması ve yenmesi neticesinde galatasaray'ın galibiyetini yüksek ihtimal olarak gördüğüm mücadeledir. zira, bu mücadele sayesinde galatasaraylı futbolcular kayserispor'u ciddiye alacaklar ve neler yapabileceğini biliyor olacaklar. kısacası, bu maça dair en büyük handikap "ciddiyetsizlik" olabilirdi ki, o da bugün itibarıyla artık ortadan kalkmış oldu.
  • kayseri bugünkü gibi savunma yaparsa dün akhisar'ın yediğinden 2 eksik yer. galatasaray mutlak favori ama varela'ya dikkat etmek lazım.
  • gs kesinlikle rehavet yapmasın. kayseri 90 dakika feneri sahaya gömdü. zor takım.
  • bu maci cüneyt cakir ve mete kalkavan elele yönetse yine kazanacagiz.

sen sampiyon olacaksin.
  • kolay gozukse de zor bir mac. puan kaybetmeden gecmemiz cok onemli.

kotu oynuyormusuz, takimin eksikleri varmis, yonetim vs vs... bu sorunlari ve bunlarin daha da fazlasini tum renkdaslarimin da bildigine eminim. ama daha once oldugu gibi kenetlendigimizde neler yapabildigimizi de baskalarinin bildigine eminim. bundandir korkulari.

ele gune karsi, arman icin, forman icin, bizim icin, sampiyonluk icin saldir galatasaray'im.

sen sampiyon olacaksin

konsantrasyon
  • sneijder sakatlanmazsa galatasaray şampiyonluğun en büyük adayı dedim, adam sakatlandı. alternatifsiz belki de takımda muslera ile birlikte iki topçudan biri.

şimdi bir sayısal veri buldum eksikleri de ben tamamladım.

şöyle ki;

galatasaray sneijder geldiğinden beri sneijder ile 112 lig maçına çıkmış. 25 maça da sneijder olmadan çıkmış. bu maçlarda galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet sayıları ile yüzdelerini verelim.
    -----------------------------------galibiyet(%)----beraberlik(%)----mağlubiyet(%)
    sneijder'siz------25 maç------10(%40)------------8(%32)-------------7(%28)
    sneijder'li------112 maç........69(%62)..............25(%22)------------18(%16)

durum açık. sneijder yoksa sorun var bu sadece bu senenin sorunu değil geçmiş senelerde böyleydi. bu aslında normal bir durum. sneijder takımın hücumdaki aklı, pasörü, yaratıcı oyuncusu. tam eşit alternatifi geçmişte de şimdi de kadro yok.

gelelim bu maça eğer sneijder sakatlığı sebebiyle oynayamayacaksa (selçuk ve carole sorun olmaz) benim onun yerine önerdiğim topçu bruma'dır. takımda sneijder la birlikte kafasını kaldırım hücum bölgesinde pas vermeye çalışan ender oyunculardan birisi.

kadro önerim; geri dörtlünün tamamı sorunlu.

-------------------------------------muslera---------------------------------
    sabri(keşke)-----semih(chedjou)-----hakan(ahmet)-------linnes
    --------------------------de jong------------josue--------------------------
    sinan(yasin)---------------------bruma----------------------rodrigues
    ------------------------------------podolski----------------------------------

neden josue değilde bruma,

ilk önce josue; josue sneijder'ın yerinde oynadı olmadı en verimli oyununu selçuk'un yerinde oynadığında çıkardı. selçuk'un yerinde oynamaya devam etmeli. selçuk'tan daha iyi pasör ve daha mücadeleci topçu. onda da kendini yere atma hevesi var ama selçuk'la karşılaştırılamaz bile.

bruma; maçlarda bruma'yı dikkatli izlerseniz etrafına pas atmak için kafasını kaldıran topçudur. bunun istisnası soldan ceza alanına girdiğinde sağ ayak içiyle şut çekme imkanı varsa nadiren pas verir. onun dışında çevresinde hep arkadaşlarını arar. örnek, ceza alanının karşı solundan girerek sol ayağıyla rodrigues e al at dediği top. ayrıca ortadan dalışları da vardır. gerek kendi direk girer ilk yarı bjk maçı gibi gerek verkaça girer akhisar maçı gibi. sneijder aklı yoktur ama üstünlüğü daha hızlı olması, seri çalımlar atarak dalış özelliğidir. savunma özelliği olarak sneijder'dan daha kötü değildir. hatta daha iyidir. bruma'nın ortada oynaması sol kanatta zafiyet yaratır mı? bence yaratmaz rodrigues'in ilk tercih ettiği kanat sol kanat zaten. hem sol kanatta hızlı, hem ortada hızlı hemde sağ kanatta hızlı (bence sinan oynasa daha iyi) topçular olduğunda rakip takımın konsantrasyonu üç bölgeye dağılacaktır ve savunma zorlaşacaktır. hücumda hızlı pas, hızlı kanat değiştirme yapıldığı müddetçe iddiam bu kadronun önlemi türkiye liginde mümkün değildir. paslaşmadaki hız iki türlüdür ben ikisinde de hızlı olunmasını kastediyorum. ilki pas kararını çabuk vermek ve uygulamak bu hızlı olmalı. ayrıca pasın şiddeti de fazla yani topun hızı yüksek olmalı. arkadaşına verdiğin top tembel aheste aheste gitmemeli. arkadaşın topu beklemek zorunda kalmamalı. sert/hızlı pasın bir avantajı da rakip araya girse bile ilk anda kontrol etme olanağının daha az olması.

defanstaki bireysel saçmalamaları geçmişte yazdım ama burada diyeceğim laf allah korusun.
  • peşin söylüyorum bu sezon galatasaray evinde beşiktaş ve az biraz da fenerbahçe maçı dışında herhangi bir maçta sıkıntı yaşamaz.dert etmeyin galatasaray taraftarı bu yarışın içinde elbette ki sizde olacaksınız.
  • full tribunler onunde oynamaliyiz, sampiyonlugun 1 numarali favorisi konumuna gelme macimizdir.

bu maci seyirci kazandirmalidir, gidemeyenler birbirlerine kombinelerini paslasin o stadi cehenneme cevirmemiz lazim.