şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaşanan sorunlardan "rezalet" diye bahsetmeyi sevmiyorum ama bir sözlük kalıbına dönüştüğü için kullanıyorum.

öncelikle bankalararası kart merkezi a.ş. (bkm) (https://bkm.com.tr/) kartlı ödemelere ilişkin ortak sorunlara çözüm bulmak, ülkemizdeki banka ve kredi kartları kural ve standartlarını geliştirmek amacıyla 1990 yılında kurulmuştur. yani no name, güvenilmez, ne idüğü belirsiz bir şirket değildir.

bkm express aracılığı ile bir karttan diğerine para göndermek mümkün oluyor. ben asgari ücretli bir çalışan olarak sahip olduğum son 130 liramı kredi kartımdan banka kartıma, daha önce yüzlerce kez yapmış olduğum şekilde göndermek istedim.

işlem talebini verdiğimde "alıcı kart uygun değil" uyarısıyla karşılaştım. sıkça para gönderdiğim bir kart olduğu için şaşırdım. tekrar talep verdim, bu sefer "limit yetersiz" uyarısıyla karşılaştım. merak edip banka hesabıma girdiğimde kredi kartımdan bkm express'in parayı çekmiş olduğunu ancak banka kartıma -banka hesabıma- aktarmamış olduğunu gördüm.

bunun üzerine bkm express'i aradım. kendilerinde işlemin başarısız gözüktüğünü, onların zaten "bünyesinde para barındıran" bir şirket olmadığını, işlemin banka tarafından yapılması gerektiğini söylediler.

bunun üzerine bankayı aradım. karttan paranın çekildiğini, bkm express'e işlemin onay kodunu söylersem bkm express'in muhtemelen işlemi gerçekleştireceğini söylediler.

bunun üzerine bkm express'i aradım. onay kodunun işlerine yaramayacağını, işlemin hali hazırda başarısız gözüktüğünü ve bu konuda bir yardımlarının olamayacağını, konuyu bankanın çözebileceğini söylediler.

bunun üzerine bankayı aradım. bkm express tarafından paranın çekildiğini ve aktarımın bkm express sorumluluğunda olduğunu söylediler.

velhasıl 10dan fazla kez banka, 10dan fazla kez bkm express ile konuştum... bu bir ürün satın almak değil, para transferi. hem de illegal, ne idüğü belirsiz vs firmalar arasında değil. bankalar arası kart merkezi aracılığı ile yapı kredi kartları arasındaki bir para transferi... para transferi yapılıyorsa aciliyeti vardır, insanın son parası olabilir, acil bir ödemesi olabilir. -ki benim öyle idi-

sonuç olarak iki firma da "iyi de ben ne yapayım" diyor, bkm parayı çekip çekmediğini göremeyeceğini çünkü para taşımayan bir firma olduğunu söylerken banka ise paranın karttan çekildiğini, aktarımının bkm express'in sorumluluğunda olduğunu söylüyor.

olan benim parama oldu... bu mevzu çözülür mü çözülmez mi bilmiyorum, ama para aktarımı bir ürün satın almak gibi değil, acil bir konu. ne banka, ne bkm express bu konuya değil çabuk çözüm getirmek, uzun vadede bile çözüm getirebilecekleri konusunda umut vermedi.

insanların güvenip parasını emanet ettiği şirketlerin dikkatli olmaları, çözüm odaklı olmaları gerekiyor. iki taraf da "benim konum değildir" diyerek olaydan uzaklaşıyor, yapılan hatanın sorumluluğunu kimse üstlenmiyor ve sonuç olarak buhar olan bir para. hem de bir insanın cebindeki son para.
  • bir gencin cebindeki son parayı hiç eden rezilliktir.