şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaşadığı trafik kazası sonrası sigorta mağduru olan bir arkadaşımın ricası üzerine açtığım başlık. lafı uzatmadan sözü arkadaşıma bırakıyorum.

  28 ekim 2018 tarihinde avcılar - esenyurt istikametinde ilerlerken süratli bir araba önce başka bir araca daha sonra da kullanmış olduğum aracın sol arkasından bana çarptı. benim kullandığım araç ise sol arkadan itmenin etkisiyle sağ şeridimde giden başka bir araca çarptı. arabada eşim ve bir arkadaşım daha vardı. kazanın şokuyla arabadan indik ve bir süre sonra bize çarpan aracın şoförünün yerde baygın yattığını gördük. şoförün arkadaşı ise kendindeydi. polis geldi, tutanaklar tutuldu, çarpan şoför hastaneye kaldırıldı. biz de ifade vermek için karakola gittik. karakolda bize çarpan kişiden şikayetçi olup olmadığımız soruldu. şikayetçi olmadık. sonradan öğrendik ki bize çarpan kişi 1.96 promil alkollüymüş. öyle olduğunu bilseydik elbette ki şikayetçi olurduk.

  daha sonra ben aracımı sanayiye bıraktım. 30 ekim tarihinde eksper geldi, arabanın değişmesi gereken 15 parçasına onay verdi. bana çarpan kişinin sigortası olan doğa sigorta ise bir sürenin ardından dosyayı açtı. usta ise arabanın tamirine başlamadı çünkü sigortadan onay bekliyordu. yaklaşık 1 hafta daha geçti ve sigorta 3200 tl usta masrafı, 900 tl parça masrafı olmak üzere 4100 tl fiyat çıkardı. (parçaların ücretlerini sistemlerinden bakıyorlarmış ) biz ise şok olmuştuk çünkü bizim sorduğumuz 15 parça 2680 tl, 3200 usta masrafı ile toplam 5880 tl tutuyordu.

  sigortanın çıkardığı fiyat ile ustanın çıkardığı fiyat farkının kapatılması için doğa sigortanın leventteki merkezine giderek dosya sorumlusuyla görüştüm. bu fiyatı verdikleri takdirde mağdur olarak benden para çıkacağını söyledim. bunun üzerine 3200 tl usta masrafını ödeyeceklerini, parçaları kendilerinin göndereceğini söylediler. elbette kabul ettim çünkü hiçbir suçum olmadığı halde kaza yapıp üstüne para ödemek istemiyordum. parçaları sigortanın göndermesi daha iyi olurdu bizim için.

  bir süre sonra sigorta eksperi arayıp, 5 parçayı bulabildiklerini kalan 10 parçayı bulamadıkları için ustanın 10 parçayı alıp faturalandırmasını istediğini, ne kadar tutuyorsa ödeyeceklerini söylemiş. bizim usta da parçaları alıp tamiri tamamladı. faturası halen duruyor. sigortanın gönderemediği 9 parçaya toplam 1385 tl, arka cam olan onuncu parçaya da 400 tl olmak üzere toplam 1785 tl ödedim.

  ve 6 aralık 2018 tarihinde sigorta parayı 4350 tl olarak yatırdı. 3200 tl usta masrafını düşünce geriye 1150 tl kaldı. halbuki benim 10 parçaya ödediğim 1785 tl idi.

  kısacası alkollü sürücü tarafından, hiçbir suçu yokken aracına çarpılan ve mağdur olan kişi olarak aradaki 635 tl yi cebimden karşılamış oldum.

  doğa sigorta parçaları önce biz göndereceğiz demesine rağmen göndermedi. sonra kalan 10 parçayı usta alsın, faturalandırsın, biz ödeyeceğiz dedi eksik ödeme yaptı.

  doğa sigortaya sormak istiyorum: kazayı yapan benim, sakat kalma ya da ölme riskini atlatan benim, 40 gün istanbul'da arabasız kalan benim, aracı değer kaybeden benim ve kazada yüzde yüz suçsuz olan benim. peki masrafların bir kısmını da ben karşılayacaksam zorunlu trafik sigortasının amacı ne?

  eksperin onayladığı parçalar: https://eksiup.com/ea93f6d79937

  arka cam hariç 9 parçanın faturası: https://eksiup.com/2c996c430301

  kazada aracımın arkadan aldığı hasar: https://eksiup.com/e852190dd703

  sigortanın yaptığı ödeme mesajı: https://eksiup.com/cde7f9c53415

  bana çarpan kişi, benden davacı olmadığı için devlet tarafından şahsıma açılan kamu davası sonucu herhangi bir suçumun olmadığı sonucuna varılan, aynı zamanda bana çarpan kişinin 1.96 promil alkollü olduğunu yazan belgeler:

  https://eksiup.com/a95100ca4979
 • updullah.
  öncelikle geçmiş olsun. rezalet puanım 10/10.
  bu sigorta şirketleri cidden ne için var sorgulatan hede.