şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cinayet gibi gerçekleşen bir trafik kazasıdır. bir adet transporter süren insanımsı içerir. gerçekten türkiye'de şansına yaşıyoruz, ölüm her an her yerden çıkıp gelebiliyor. yolda yürürken araba sürerken hatta evde otururken bile.

  https://www.sozcu.com.tr/…ir-olu-uc-yarali-3505695/
  https://www.haberturk.com/…du-3-kisi-yarali-2371642

  edit: sözcü olmayan link eklendi. millet bi transporterın iki arabayı biçip bi kişiyi öldürmesine değil de, sözcüden link vermeme takılmış vay arkadaş yaa neyi eleştireceğimiz de şaşırdık.
 • kazanın olduğu yer bildiğin sokak arası. pütürlü, bölük pöçük asfaltı olan bir sokak. arkadan çarpılan araba arka tampondan ön koltuğa kadar preslenmiş. böyle hasarlı bir kaza olması için gereken hız en az 110 civarı. resmen birilerini öldüreyim bu akşam diye trafiğe çıkan bir sosyopat içeren kaza.
 • taksidir, dolmuştur hiç bir araçtan çekinmem de en çok çekindiğim araçlar bu transporter'lar. hiç kullanmadım ama tahminime göre sınıfındaki diğer araçlara göre daha atak ve seriler. sürücüleri de şehir içinde bunu sürekli olarak kötüye kullanıyorlar. boyutlarına rağmen adeta bir otomobil gibi kullanılıyor bu araçlar. bu sebeple dikiz aynasında filan bir transporter gördüğünüzde benim tavsiyem bir silkinin, kendinize gelin ve tetikte olun.

  taksidir, dolmuştur neden çekinmediğimi de anlatayım. bu araçları kullananlar eğitimsiz, kültürsüz olmakla beraber, araçları onlar için bizim araçlarımızın bizim için olduğundan daha değerlidir. siz arabanızı çarparsanız, işe dolmuşla gidersiniz ama bu adamlar eve ekmek götüremezler. taksiciler ve dolmuşçular her zaman kendilerinden daha agresif ve onlardan çekinmeyen bir sürücü gördüklerinde geri basarlar ve yol verirler. bu yüzden taksiciden, dolmuşçudan asla çekinmeyin, onlar sizden çekinsinler. çekinirseniz çok güzel ezerler sizi çünkü. o korkaklıkla bir yerden bir yere asla gidemezsiniz. taksici, dolmuşçu gördüğünüzde panik olursunuz. çekinmeyin dedik diye de hemen dolmuşçuların önüne kırmayın arabayı, biraz dengeli olun. agresif olunacak yer var, ağırbaşlı olunacak yer var, bu biraz tecrübe meselesi aslında.

  bir de sürücü kursu derslerinde öğretilmeyen çok önemli bir husus var. sürekli olarak başka sürücülerle göz kontağı kurmak gerekiyor. arabaya değil sürücüye bakmak gerekiyor yani. adam yola mı bakıyor, yanındakine laf mı yetiştiriyor, telefonla mı konuşuyor gözlemlemek lazım sürekli. bu gözlemler karşıdaki sürücünün nasıl hareket edeceğini önceden kavramanıza yol açıyor. kadınlar özellikle bu göz kontağından kaçınıyorlar ama bu çok yanlış. arabanın içindeki adamın tacizinden de korkmayın yani.

  tek bir kazam var şimdiye kadar, onu da büyük bir kavşakta gece 12'den sonra trafik ışıkları kapatıldıktan sonra yaptım. o kazanın yarısını emniyet genel müdürlüğüne yazıyorum zaten. o kaza da olmazdı da tereddüt ettim. tereddüt en kötü şeylerden biri trafikte. bir kaza vs. gibi bir tehlike anında aklına ilk geleni yapacaksın. şöyle mi yapsam, böyle mi yapsam derken vakit kaybediyorsun ve olaylar senin kontrolünden çıkıyor. hamle yapacak durumun varsa yapacaksın, başkasının insafına bırakmayacaksın kendini.
 • bir kişinin ölümü üç kişinin yaralanmasıyla sonuçlanmış trafik cinayeti.

  çetin emeç bulvarı yer yer trafik ışıklarıyla yavaşlatılmasına rağmen üç gidiş-üç geliş şeklinde hızla akarken hoşdere caddesi'nin altındaki tünele girerken iki şeride düşer. tünelden çıktığınızda kazanın olduğu yere kadar iki şerit, sonrasında ise dikkat etmezseniz iki araba yan yana gidemeyecek kadar dar devam eder, zaten sonu tek yönlü bir ayrancı sokağı. çetin emeç'ten mesnevi'ye giderek daralan bu alışta hız kesmeye yönelik hiç bir önlem yok. bu yolun kusuru.

  kazada arkadan çarpılan corsa kuzgun sokak'a dönmek için solda beklerken sanırım rahmetlinin kullandığı araç (fluence) da onun önündeki (yanılıyor olabilirim). video görüntülerine bakarsanız sola dönmek üzere üst kuzgun sokak'tan gelecek trafiği kesecek şekilde trafik lambasının ilerisinde bekliyor. her geçişimde yaşadığım, alışılageldik çomarlıklardan ancak görüyoruz ki ışıktan u-dönüşü yapmak isteyen başka bir araç var, dönemiyor ve hem mesnevi'den dikmen'e giden trafiği hem de dönmek isteyen fluence'ın önünü tıkıyor. bu da ikinci yanlış.

  ancak bir öküz var ki makas yapa yapa 100+ km/s hızla geliyor, sağ şeritten sol şeride geçerken corsa'nın üstüne çıkıyor. fren bile yapmadan. umarım ölürsün ya da hayatının sonuna kadar sakat kalırsın şerefsiz. iki gündür elim titriyor sinirden.