şükela:  tümü | bugün soru sor
  • işin kötü kısmı, şu saatten sonra istese dahi ilan edemez. kominizmde devletin duran varlıkları devletindir ve kamu tarafından kamu yararı için işletilir.

rafineri, liman, fabrika, işletme, toprak, orman her şeyi sattıktan sonra anca böyle manav açar devlet.
  • ülkenin mevcut durumuna dair en yalın gerçekliğin kabul edilmemesi neticesinde içinde bulunduğumuz durum.

ülkede neredeyse kimsenin kabul etmediği veya kabul etse dahi zikretmekten çekindiği yalın gerçeklik şu; “market reyonlarındaki ürünlerin fiyatlarının artmasının nedeni; aracılar, dış güçler, mevcut hükümete siyasi komplo kurmak isteyen erkler, küçük esnaf veya büyük firmalar değil. fiyatların artmasının nedeni sadece ve sadece enflasyon.”

bu yalın gerçekliği maalesef kabul etmiyoruz. ülkenin karar vericileri bazı şeyleri yanlış yaptıklarını kabul etmiyorlar. üstelik bizden, bizim de kabul etmememizi istiyorlar.

enflasyon denilen görünmez canavar sadece belirli ürünlerin fiyatlarını etkilemez, toptan üretim maliyetini arttırdığı için, doğrudan veya dolaylı yoldan tüm ürünlerin fiyatlarını arttırır, alım gücünü düşürür.

bundan 20 yıl önce de aracılar vardı. ülkenin ekonomik olarak en parlak olduğu dönemlerde de aracılar vardı (zaten bu dönem şu anki mevcut siyasi yönetimin gorevde olduğu zaman dilimidir ), bundan sonra da olmaya devam edecek. değişen bir şey yok yani. değişen tek şey üretim ve taşıma maliyetlerin artması.

bu enflasyon denilen nane öyle lanet bir şeydir ki önce kendini üretim maliyetini etkileyerek hissettirir örneğin elektrik ve ürünün hammaddesinin fiyatları artar bunlar üretim maliyetini arttırır. bunu takiben akaryakıt fiyatları taşıma maliyetini arttırır. bu durumda fiyatlar belirli oranlarda arttırılarak güncellenir. tüm piyasa bu durumda iken alım gücü düşer üretimdeki isçinin alım gücü azaldığı için ücretinin artmasını talep eder. üretici kar marjına ufak bir ayar çekerek (ürünün gramajını ayarlar veya ürünün direkt fiyatını arttırır) bu talebi karşılamaya çalışır. ne yaparsa yapsın bir türlü işler yoluna girmez önce işçi çıkarmaları başlar ardından işletme kapatılır ve insanlar işsiz kalır.

piyasada tutunabilen işletmeler artık rekabet ortamı olmadığı için ürünlerine daha çok zam yaparlar. bunun neticesinde alım gücü düşer ve bu kısır döngü böyle devam edip gider.

bu canavarı sürekli baskı altında tutmak gerekir bunun için enerji ve ham madde ihtiyacınızın karşılığında verebilecek şeylerinizin olması gerekir. bunu da ancak daha çok üreterek doğru ekonomik politikalar geliştirip, sıkı sıkıya uygulayarak başarabilirsiniz. böyle geçici (daha doğrusu popülist) çözümlerle değil.