şükela:  tümü | bugün soru sor
  • juan guaido'nun mujdesini verdigi olay.
    kolombiya ve brezilya ordulari 10 gun icinde harekete gececekmis
    (bkz: doğu perinçek gel de ordularını kurtar)
  • lan bu kolombiya daha kendi vatandaşını ülkesine gönderemiyor, başka ülkeye nasıl girecek?

(bkz: kolombiya'nın haluk levent'e teşekkür etmesi)
  • batı karşıtı bıyıklı eski otobüs şoförü diktatör maduro ve tüm üst düzey insanlık düşmanı komünist yoldaşlarının bağımsız venezuela mahkemelerinde yargılanması ve liberal bi venezuela için umarım sivil halk zarar görmeden insanlık lehine sonuçlanır.

(bkz: venezuela'daki son politik krizin kronolojisi)

kedit: "maduro gitsin ama abd veya başka ülke girmesin çünkü emperyalizm. halk kendi göndersin maduro'yu." diyenler ya gerçekten çok saf ya da kötü niyetliler. adam parti başkanlarını tutuklatıp seçimlere sokmuyor istediğini, seçimleri meşru bile değil, meclisi dağıtıp kendi meclisini kuruyor, ordusu, polisi ve ek olarak milis gücü kendisinde. bu halk seçimle bile gönderemiyorsa bu adamı ne yapabilirler koca orduya karşı? abd karşıtı olucam diye salak olup çıkıyorsunuz, sonra böyle putin gibi maduro gibi diktatörleri bile savunurken buluyorsunuz kendinizi.

(bkz: akp'ye itiraz etmeyin çünkü emperyalizm) aka (bkz: maduro'yu halk göndersin çünkü emperyalizm)
  • trump'ın caracas kilisesinde ayin yapmasıyla olacaktır.

biz suriye'ye demokrasiyi böyle götürdük ya, bizden kopya çekiyor aklınca sarı pipi ipnetor.
  • maduro'yu da sevmem ama bu guadio denen adama da güvenim yok. ülkeyi kendi yönetimine alıp petrolleri büyük ülkelere peşkeş çekecekmiş gibi geliyor bana.
  • eşek ve semer özdeyişini hatırlatırım. batı hep suçludur tabi. ama sen eşşeksin oğlum! dünyanın en büyük petrol rezervi vız gelir tırıs gider!
  • venezüella'nın şimdiki durumuna gerçekten çok üzülsem de enerjilerini bizim üstünden çekmelerine bir miktar sevindim. uzun süredir suriye ve ırak sakin. ülkemizin içinde de artık bombalar patlamıyor mülteci gelmesi de azalmıştır sanıyorum en azın geliş hızı.. rusya-çin-abd-ab güney amerika ile uğraşırken biz biraz rahat nefes alırız en azından. maduro da bence onların adamı onu bahane ederek ülkeye saldırıyorlar yerine geçecek ise tam bir yavşak, ailenin bütün parasını kumarda yiyen yeğen gibi bir tipi var guadio'nun. orası abd'nin arka bahçesi, onun dediği olacaktır. rusya ve çin pazarlık masasında bir miktar elini rahatlatır o kadar kimsenin venezüella'yı düşündüğü yok. biz de abd safındayız bazılarının maduro seninleyiz cart curt dediğine bakmayın. hem nato'da olacaksın hem abd-ab ve diğer güney amerika devletlerini bir çoğunun karşısında olacaksın... eh işte iç politikaya güzel malzeme çıkıyor şu seçim bitsin bizimkiler de beyanat vermeyi bitirir. henüz burnun dibindeki libaya için, nato'nun libya'da ne işi vardan, nato'nun libya'ya girmesi libya'nın, libyalı'lara bırakılması gibi bir savunmayla unutturulurken, venezüella olayı türkiye için abdurrahman çelebidir yani..

edit: gece gece dert oldu şu, venezüella mı venezuela mı venezuella mı venezüela mı venazuella mı venazuela mı vuvuzela mı nedir doğrusu ? herkese kimse karışamaz, herkes başka bir şey yazmış tdk'dan arttım, onların da kafa karışık, birisi başka tdk linki bulursa yeşillendirsin.

http://www.tdk.gov.tr/…ori1=veritbn&kelimesec=16034

http://www.tdk.gov.tr/…ayn1=bas&kelime1=venezuelalı
  • fiili işgal harekatıdır.
    sanıyorum aynı ırak gibi olacak.
    eğer fiilen böyle bir durum gerçekleşirse çok uzun sürecek kanlı bir süreç ortaya çıkar.
    belki maduro bir kaç günde teslim olur, lakin işgali destekleyenler ve işgale karşı çıkanlar arasında hiç bir zaman tükenmeyecek nefretle dolu bir bölünme gerçekleşecektir.
    latin amerika da ortadoğululaşacak demektir.
    balkanlaşma diye bir tanım vardı. şimdilerde bu tanım değişecek gibi gözüküyor.
  • millet açlıktan kurtarılsın da ne getirilirse getirilsin dediğim durumdur. çok büyük insanlık dramları yaşanıyor o ülkede.