şükela:  tümü | bugün
 • geleceğe daha bir umutlu bakmamı sağlayan açıklamalardır.
  edit:açıklama sonrası dolar 4.80'de dip yaptı neredesiniz ekşiciler?

  --- spoiler ---

  bakan albayrak "politikalarımız, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal reformları önceleyerek, türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde şekillenecek." dedi.

  "cumhurbaşkanımız, sadece ekonomide değil, ülke meselelerini ilgilendiren her konuda elini taşın altına koyan, sorumluluk alan bir liderdir. bu millete, büyük ve güçlü türkiye idealini sunmuş ve bu uğurda gece gündüz demeden çalışmaktadır. bizim bu dönemde temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi olacaktır. tüm kurumlarımızla, özel sektörümüzle, tüm yatırımcı ve paydaşlarımızla eşgüdüm ve çok sağlam bir koordinasyonla çalışacağız.

  enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız. enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde kalmayacak. yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek."

  albayrak, "merkez bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez." diye konuştu.
  merkez bankasının hareket alanını genişleteceklerini vurgulayan albayrak, "hiç olmadığı kadar etkin bir merkez bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak." ifadesini kullandı.

  albayrak, ekonominin bu yılın başından itibaren istikrarlı ve sürdürülebilir bir zemine oturma yolunda ilerlediğine dikkati çekerek, "önümüzdeki dönemde makro politikaların, enflasyon ve cari dengede iyileşmeye yönelik olarak 'ekonomide dengelenme' önceliğiyle kurgulanacağının altını önemle çizmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

  albayrak, görevi devraldığı gün yaptığı güçlü para politikası vurgusuna ilişkin, "güçlü para politikası derken, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda şekillenen politikaları kastediyoruz. makroekonomik denge açısından enflasyonla mücadele öncelikli alanların başında geliyor." dedi.

  bakan albayrak, "yeni dönemde merkez bankasının hedefler doğrultusunda daha öngörülebilir, sade ve kararlı bir para politikası uygulamasının destekçisi olacağız. hükümet olarak biz de bu politikaların etkinliğini kısıtlayabilecek yapısal engelleri mümkün olduğunca ortadan kaldırarak ve politika eşgüdümünü kuvvetlendirerek para politikasını destekleyeceğiz." diye konuştu.

  reel sektör firmalarından finansal kuruluşlara tüm kesimlerin koordinasyon içinde hareket etmesiyle ülkenin sağlam temellere dayalı sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme ortaya koyacağını vurgulayan albayrak, şunları kaydetti:

  "yeni sistem ve etkin koordinasyon amaçlı yeniden yapılandırılan ekonomi yönetimi ile ekonomi politikalarımızı kararlılıkla ve tutarlı bir şekilde uygulayarak makroekonomik hedeflere ulaşılacaktır. yeni dönemde ekonomi politikalarının uyumu en üst düzeyde olacak, alınan kararlar hızla hayata geçirilecektir. gerek firmalarımızın gerekse finans sektörümüzün koordinasyonuyla bu süreçte yerli ve yabancı yatırımcıların ekonomimize ilgisinin daha da artacağını göreceğiz."

  --- spoiler ---

  edit: haberden ekleme yapıldı.
 • titreten bir aciklama olmus.
 • (bkz: akp'lilerin reisi yalamadan soze baslayamamalari)

  kosede kenarda bunlara, "bakin, beni ovmeden lafa baslarsaniz sikerim ha" gibilerinden bir seyler mi diyor acaba.

  süslü püslü laf salatsi yapmis.

  "politikalarımızı kararlılıkla ve tutarlı bir şekilde uygulayarak makroekonomik hedeflere ulaşılacaktır" affasggsgs

  olm, siz daha kendi tarlanizda yetisen patates soganin fiyatini dusuremiyorsunuz.

  hangi sarkiyi soyluyorsun sen minik kus.
 • boşa yapılan açıklamadır. dolar artmaya devam ediyor. edecek gibi de görünüyor. batırdınız ülkeyi elinize sağlık.
 • bilinen dışında hiçbirşey anlamadım.
 • piyasalara güven veren açıklamalardır demek isterdim ama yok öyle bişi.
 • sayın albayrak muhalif bir insan olarak size söz veriyorum, sadece ekonomiyi düzeltmeniz halinde sayın erdoğan'ın "emri ben verdim" cümlesini unutmadan bu öfkeyi içimden bir an bile eksiltmeden bir sonraki seçimlerde akp'ye oy vereceğim.

  böyle okuyunca omurgasızlık gibi gözüküyor ama sizin ekonomiyi düzeltme ihtimaliniz benim akp'ye oy verme ihtimalimden bile az.
 • bana seçim vaatlerinde bulunuyormuş gibi gelen açıklama.* bilemiyorum altan
 • iyi de ne zaman olacak bunlar? dolar euro tavan tazelemiş gelen açıklamada dişe dokununur hiç bir şey yok. hele enflasyonun bir yıl içinde tek haneye düşmesine kendisi bile inanmamıştır. seçim biteli kaç gün oldu, ekonomide hic bir iyilesme olmadi. guya bir de turizmden doviz yagdigi donemdeyiz..