şükela:  tümü | bugün
  • 4 yıldır "erkeklerin berber sadakati" başlığına konu olacak bir biçimde müşterisi olduğum berber mustafa* abinin meth bağımlısı olduğunu ve 6 yıl hapis cezası aldığını öğrenmem.

ilginç ama yetenekli bir berberdi mustafa abi. kendisi işini oldukça iyi yapan günlerce uyumadan saç kesebilen, "lan! yoksa?" bir abimizdi. biz tabii çalışkanlığına yoruyorduk. nice arkadaşımız da kendi berberlerine sadakatsizlik etmişler mustafa abi'nin berber koltuğunda saç-sakal tıraşı oldukları yetmezmiş gibi bir de saçlarını yıkatmışlar, yüzlerine sir ağda yaptırmışlardı.

iki yıl kadar oluyor mustafa abi'de birtakım değişiklikler başlamıştı. sürekli yorgun ve uykusuz gözükmekteydi. avurtları çökmüş bir deri bir kemik kalmıştı. sorduğumuzda "biraz hastaydım da karşiim" diyordu ama bu kadar kısa sürede bu kadar zayıflaması bizi düşündürüyordu. bir seferinde müşterisini koltukta bırakıp üst kata çıkmış 45 dakika kadar dönmemişti. sonradan o sırada radyo tamir ettiğini öğrenmiştik. başka bir sefer ise kendisine tıraş olmaya; en kötü ihtimalde ise sıra beklemeye gelen bir müşterisini " sütlü köpüklü gaaave" almaya yollamıştı.

son ziyaretimde kendisi yedi düvele küfretmekte müşterilerine aldırış etmemekteydi. ben kendisinin çok yakında sweeney todd: fleet sokağı'nın şeytani berberi'ne dönüşeceğini düşünmüştüm ama kolluk kuvvetlerimiz buna izin vermeyip gereğini yaptılar. birkaç hafta kadar önce yerde bulduğu böceği karakola götürüp beni dinliyorlar diyen mustafa abi, bu son gidişinde karakoldan çıkamadı. şu sıralar fedöden değil de kendi imkanlarıyla hapse giren ender insanlardan biri oldu. el berberleri sevindi.

*: hikayedeki olaylar %100 gerçek olup ana karakterimizin ismi değiştirilmiştir.