şükela:  tümü | bugün
  • günün ilk saatlerinde 4.97 seviyesini test edip yok ebesinin amı ali sami diyebileceğimiz inanılmaz keskin bir tepki ile geri bastırılan kur.

(bkz: necmettin batırel sen misin)
  • bundan sonra düşüş bekleyenler için bir ihtimal ohalin kalkışı olacaktır. ancak genel anlamda dünyada ticaret savaşı dönerken götümüz açıkta yakalandık. yabancı yatırımcıların çıkışlarına şahit olacağız önümüzdeki vadede. ani yükselişler fakat geçici düşüşler olacaktır.

ekonomi ve sosyoloji ile ortak ilgilenen kişilerin gelecek tahminlerini bekliyorum.

benim tahminlerim:

artık stagflasyonun gelişi kesinleşti. adaleti olmayan bir toplumda ekonomi yıkımı sosyal çöküşü getirecektir. suç oranları bugün bile fazla iken katlanarak daha da artacak, kolluk kuvvetleri ise bugünkü tavırlarını korurlarsa işler iyice çığrından çıkacaktır.

yüksek dolaylı vergiler iyice artacak, bu durum yeraltı organizasyonlarına güç kazandıracaktır. lokal mafya, tefeci, kaçakçı grupları önce ortaya çıkacak sonrasında bunlardan güç kazananlar büyüyecektir. genç işsiz ordusu militanlaşma eğilimine girebilir. silah satışı -özellikle ruhsatsız olanları- tavan yapacaktır. kolluk kuvvetlerinden medet umanlar ise hayallerde yaşamaya devam edeceklerdir.

sürecin sorumluluğunu alacak birileri aranacak ancak sorumlu bir grup tarafından malum kişiler olarak kesinlikle görülmeyecektir. bu durumda toplumdaki kutuplaşma iyice artacaktır.

orta sınıfın üstünde bulunanlardan doğru zamanda doğru hamleler yapanlar kaymak tabakaya geçecek ancak çoğu fakir tabakaya inecektir. bu durum sosyal bir kırılım yaratabilir. fakir kesimin devlet yardımı kesilebilir. kesilmese bile enflasyon yüzünden aldıkları çöp seviyesine gelebilir.

istanbul'dan seri bir ters göç yaşanabilir. bunu yapan kitle büyük oranda orta gelirlinin alt grubu olacaktır. küçük beyaz yaka köyüne dönecektir. yıllar önce varını yoğunu satıp kente gelen fakir tabaka ise istanbul'da kalmayı yeğleyecektir.

bizler gibi biatçı bir toplum devlet erkine kesinlikle hesap sormaya kalkmayacak ancak kendi arasında sınıfsal, ırksal vb. farklılıklarla çatışacaktır.

ha unutmadan, o ev fiyatları var ya "sikke sikke" düşecek.

hayırlı olsun.
  • dolarsa ne olur dolmazsa ne olur *
    (bkz: binali yıldırım)
  • damada o koltuğu emanet ederken bunların olacağını düşünmemiş olması imkansız. dolar 2 gün önce 4.52 idi.
    kendi birimini realize ediyor olabilir. bu ülkeden o denli nefret ettiğini düşünüyorum artık
  • tarih yaşıyoruz.

kadere bak...kimler neler ile tarih yaşıyor biz dolar kurunun ülkede ki en yüksek seviyede olduğu bir çağda tarih yaşıyoruz.

an itibari ile 4.915

yani şöyle düşün yolda yürüyosun hani hava da sicak yandin,baktin bi bakkal ya da kuruyemiş dükkanı hemen girdin iceri.

dolaptan hizlica soguk suyu aldın yöneldin ödeme yapmaya.

- borcum ne kadar ?

5 tl.

1 tl olan 0.50 ml pet şişede olan suya 5 tl verdin.

ha bu arada bu su neden 1 tl ? ötv var o yüzden, suriyeli bakkal görürsen onda 50 kuruş. onda neden daha ucuz? çünkü o ibine hatay üzerinden çözüyor isi,vergisi de yok zaten.
  • yarra yering marka şarabımı açtım,
    içiyorum.
  • gezi olaylarında dolar elden gidiyeaah diyen kitlenin bizim dolarla ne işimiz var demesine neden olan kur.
  • 4,52 olmuştu pazartesi aksam saatlerine kadar kabineden sonra hızla 4,75 görüp durulmuştu iki gün ve bu gece birden aslında aksamdan beri 80 lere geldi 84 ten sonra hızla zirve yaptı. cari açık ve abd çin vergi savaslarına ek olarak banka hisselerindeki yasanan satışlar ülkeden çıkan paralarla tarihi rekor4,9796 ya dayandı bir dk içinde.

sabah saatlerinde buralarda gorenler direk çıksın dolardan 23 mayıs zirvesinde pat müdahale gelmiş 55 lere gerilemişti kar kardır fazla ucmamak lazım diyorum kendimce. ytd.
  • 12 + 07 + 20 + 18 = 5,7

(bkz: kırk yapar)
  • 3 gunde 46 kurus oynadı.. buyuksun reis..hulogggg :d o değilde man adasında 1 milyonum olsa ($) suan 460 bin tl kar etmıstım .. neyse kısmet..
    not.. gavuroglu, gene dolar 5 ten buyuktur dedırtmedı ..