şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
13 entry daha
 • daha geçen gün şampiyonluk oranları ; 1.80 djokovic - 2.50 federer - 7.00 nadal iken, bu maç için bahis oranları ;

  1.67 nadal - 2.30 federer olmuş. ilginç geldi bana, noldu ekselanslarının bi sakatlığı mı oldu acaba diye merak ettirdi. bilen biri yeşillendirebilirse çok iyi olur.

  maça gelirsek söylenecek pek bir şey yok. iki efsanenin maçında kazanan biz izleyiciler olacaktır.

  edit ; arkadaşın birisi rafael nadal iyi turnuva geçirdiği için öyle olmuştur dedi. ama çeyrek finalde 2. favori olarak gösterilen adamın, yarı finalde bi anda favorilikten düşmesi garip bir durum bana kalırsa.

  dileyen yasal olarak herhangi bir iddaa bayisinden, tek maç 1.80 orandan roger federer'e gömebilir parasını. nadal da 1.50 imiş.
 • ciddi ihtimal dahilinde başa baş geçecek maçtır.

  ibreyi federer'den yana kaydıracak birkaç faktörü belirteyim :

  1) servis oyunu :

  federer'in yarın iyi servis atması / iyi servis oyunları sergilemesi gerekli.

  olası bir doğa olayı bu konuda nadal'a yarayabilir.
  hatırlarsanız, roland garros'ta kuvvetli rüzgar yüzünden federer, kariyerinin en düşük ilk servis yüzdelerinden birine imza atmış ve oyununda en önemli silahlarından biri olan servisinden mahrum kalmıştı.

  2) basit hata :

  yarınki maçta basit hata sayısını kontrol altında tutabilir ve nadal'ınkilerin sayıca çok üstüne çıkarmazsa işi oldukça kolaylaşacaktır. özellikle backhand vuruşlarını dışarı atmaması veya fileye takmaması çok önemli.

  3) servis kırma sayısı değerlendirme :

  burası çok önemli

  geçmişte pek çok önemli maçta olduğu gibi servis kırma sayısı değerlendirme federer'in kanayan yarası.
  örneğin çoğu kişinin "nadal'ın hak ettiğini" söylediği meşhur 2008 wimbledon finalinde iki oyuncu da 13 defa servis kırma puanı elde ediyor, bunlardan yararlanma oranı ise bknz şöyle :

  nadal : 4 / 13
  federer : 1 / 13

  yani bu ikili arasında, genel kanı itibariyle nadal'ın daha iyi oynadığı düşünülen bu maçta -dahi- federer fazladan bir veya iki servis kırma puanını değerlendirip maçı alabilecek durumda idi. (federer'in beşinci sette maç puanına iki sayı uzakta olduğu bir an yaşandı örneğin)

  4) servis karşılama performansı :

  bugün nadal'ın en az üç setlik maç içerisinde birden fazla kez federer'in servisini kıracağını tahmin etmek zor değil.
  dolayısıyla, federer geri düşmemek için, nadal'ın artık daha da iyi attığı servislerini iyi karşılamalı ; doğrudan nadal'ın servis oyunu üzerinde baskı kurmalı.

  baştaki tahminimi tekrar edeyim, çekişmeli bir maç beklentisindeyim ve temelde maçın galibini federer'in servis kırma puanlarını çevirme yüzdesinin belirleyeceğini düşünüyorum.

  nadal'ın özellikle son birkaç maç çok iyi oyunlar çıkarmasına bakmayın, zira big four dışı ve dişine göre rakiplere karşı ortaya koyulan performans big four'dan biriyle oynanan maçta sergilenecek performans için pek de iyi bir ölçüt sayılmaz.

  anın imkan ve şeraiti içerisinde wimbledon'ın 38lik cenabet prensinin hala (ve hala) favori olduğu kanaatindeyim.

  bakalım bugün yine "game, set, match, roger federer" duyacak mıyız?
 • bazen mutlu anlar yaşarsınız da, o an olayın içinde olduğunuz için fark etmezsiniz ya hani, işte öyle bir şey benim için bu maç.

  bu iki efsanenin kariyerlerinin sonlarına tanıklık ediyoruz, tamam hepimiz farkındayız.

  fakat sanki bir daha böyle bir ikili gelmeyecekmiş gibi geliyor bana dostlar, yani belki gerçekten sağlam raketler olur ama bu şekilde efsaneleşeceklerini düşünmüyorum nedense.

  seninleyiz ekselans!

  t : iki tenis efsanesini yeniden karşı karşıya getiren maç.
 • muhtemelen izleyeceğimiz son fedal maçlarından biri olacak. biraz da bu yüzden benim için çok daha anlamlı olacak maç.
 • aksama biletim var malezyaya gidecegim. sirf bu mac icin iptal etsem cok buyuk mallik olur mu diye dusunuyorum. 2008 finali dunya tarihinin en epik olayiydi. hala acar acar o maci izlerim.
 • sene olmus 2019, hala nadal vs. federer maci var diye dusundurmustur.

  bu adamlarin kariyerleri, ak parti'nin tarihiyle paralel gitti. koca bir jenerasyon, bunlardan baska bir sey gormedi.*
 • 10lu yaşlarımın başında annem sayesinde başladım tenis izlemeye. küçüklüğümden beri federer hayranı oldum, centilmenliği bu adamdan öğrendik çoğumuz.

  2008'deki gibi epik bir maç olmasını umut ettiğim, centilmenliği öğretenlerin bu kez her şeyin bir gün biteceğini acı da olsa öğreteceği maç olacaktır.

  forehedit : ağlattınız lan. doğru düzgün sevinemedim bile, takıntına azmine kurban nadal. finalde bol şanslar federer'e.
 • iddia ediyorum bundan 15 yıl sonra yaşlılar turnuvasında karşılaşsalar gençlerden fazla izlenirler.
 • 16.00-17.00 arasında gerçekleşmesi planlanan heyecanla beklediğim maç.
339 entry daha