şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 28 tane kendini insan sanan varligin mardin'de 7 ay boyunca gerçekleştirdiği insanlık dışı olay. can dündar'ın bugünkü yazısından:
  "ikinci kadının ismi n. ç... ("naçar" mı demeli?)
  henüz 12'sinde, mardin'de 28 erkeğin tecavüzüne uğradı.
  hem de bu, bir gün değil, bir hafta değil, tam 7 ay boyunca sürdü...
  n. ç.'nin itirafı üzerine açılan "utanç davası"nda sanık sandalyesi şehrin protokol zirvesi gibiydi:
  kaymakamlık görevlileri, ilköğretim müdürleri, askeri ve mülki erkan...
  küçük kıza boşaltılan köylerde, eski hükümet konağında, hatta kaymakamlıkta tecavüz etmekle suçlanıyorlardı.
  sonra ne olduysa oldu, sanık avukatları davadan çekildi ve tüm sanıklar beraat ettirildi.
  halen çocuk esirgeme kurumu'nda barınan n. ç., geçen hafta adalet bakanı'na yazdığı mektupta şöyle diyordu:
  "ben daha oyun çağında bir çocuğum. babam, dedem yaşındaki onlarca adamın tecavüzüne uğradım. sizden para pul değil, sadece suçluların cezalandırılmasını istiyorum. beni de bir çocuğunuz kabul edin.
  başka çocukların hayatı kararmasın."
  n. ç., "sağlıklı yeni nesiller" idealinin iflası gibiydi."

  (bkz: bunu yapan insan olamaz)
  (bkz: odunla dövülesi insanlar) yok yok o da yetmez
  (bkz: götüne odun sokulası insanlar)
 • tanık ifadelerinin mantık dahiliyeti içinde görünmediği ama olayın hala tam olarak kamuoyu tarafından anlaşılmamış olması itibariyle(kız mı haklı sanıklar arasında doğru söyleyen var mı o kadınlar ne bok yiyordu gibi)uzun süre haber bültenleri gazete manşetleri gibi yerlerde gözümüze kulağımıza çarpacak olan ve bir genç kız(hatta çocuk)için geleceğe dair hayal plan bırakmayan(malum türkiyede yaşıyoruz)acı olaylar silsilesi.
 • kizin yasi heryerde 12 veya 13 olarak farkli farkli gectigi icin, sozluk camiasinda da baslik acma konusunda sorun yasatan olay.

  (bkz: 13 yasinda 28 kisi tarafindan tecavuze ugrayan kiz)
 • olayin deh$etinin boyutlarinin buyuklugu geregi dogrulugu bende $uphe uyandiran, lakin dogru ise, zerre kadar adaleti olan toplumun tekmil sorumlulari taksimde linc etmesi gereken olay... gene dogru ise muhtemelen cumhuriyet tarihinin kendi klasmaninda en buyuk sucuna maruz kalan kizcagiz.
 • 28 kişinin tecavüz ettiği konusunda şüphe olmayan, kızın yaşı konusunda ikilemde kalınan olay.
 • "gönül çizen" bir dava. annesi ölmüş her kız çocuğunun başına gelmiyor bu elbette ama genelde babalar eşin ölümünden sonra aileyi birarada tutmayı da beceremiyor. iskambil kağıtlarından yapılmış bir kale gibi dağılıyor yuvalar, çocuklar esmeyen bir rüzgarla evlerinden kilometrecelerle uzaklara sürükleniyor. bu davadaki konu mankeni çocuğu da sana cep telefonu alacağız diye galiba kandırıyor bir takım şerefsiz kadınlar. "gel yavrum, sana şeker vereceğim"den cep telefonuna uzanan bu araba sevdasından acıklı türkiye öyküsü, sosyal bozulmanın cinsellikte başgösteren bir izdüşümü olarak gitgide üzeri aralanmakla kalmayıp üzerindeki örtü aniden sıyrılıp açılan cıpcıslak gözönüne serilen "yediğimiz naneler" televolesi haline gelmekte. konu ile görüşlerine başvurduğum bir devlet hastanesi doktoru, konunun yaygın bir sorun olduğunu ve sadece dış kapının mandalı pezevengliği değil, ensest sorunu olarak benzer durumlarla sık sık karşılaştıklarını ifade etti. dinlerken bizim içimiz parçalanıyor, çocukların ise anüsü. hastaneye başvuran çocuklar tecavüzden şikayet etmiyorlar, dışkılama sorunlarının tedavisini yaptırıp aynı yaşama geri dönmek istiyorlar. sevgiyi arkadan cinsel ilişki, anne baba arasında uyumak ve hepbirlikte sevişmek olarak tanıyor, küçücük bedenlerini bir gram sevgi arayışında psikolojisi artık her ne ise o yetişkinlere sunuyor, kimsenin içine giremeden herkesi kendi içlerinde misafir ediyorlar. alan satan memnun! dışardan gazel okuyan dürzü! bu, toplumsal bir yara değil. kan revan içinde kendi sakatlığına neşe ile koşan bir kangren.
  (bkz: çocuklar ölmesin şeker de yiyebilsinler)
 • idam cezasini "insanlik disi" ve "antidemokratik" bulanlara, bu cezayi hala bu sekilde insanlik disi/antidemoratik bulup bulmadiklarini sordurtacak facia.
 • sorumlularının "ömür boyu kısasa kısas" çezasına çarptırılmalarını(en azından bana göre öyle) gerektirecek suçtur efendim. bu orospu çocuklarını koyacaksın alkadraz gibi bir hapishaneye, ömür boyu sikicek diğer mahkumlar.
  allah belanızı versin. kendü çükünüz götünüze girsin şerefsiz pezevenkler. utanmadan bir de ilköğretim okulu müdürlüğü, askerlik(yüzbaşı pezevenk), muhtarlık vesaire yapıyorlar. bütün mardin siksin ulan sizi(ki muhtemelen gerçek olacaktır bu dileğim). daha edebileceğim küfür olsa yazarım, ama bundan ötesini burası kaldırmaz.

  (edit: kastettiğim kısasa kısas yönteminde 28 adet kadın mevcut değildir, yanlış anlama olmasın. 28 erkeğin bir orospu çocuğuna[12 yaşındaki kıza tecavüz eden orospu çocuklarından biri manâsında] tecavüz etmesi olarak uygulanmasını tavsiye etmek istedim ben cezanın)
 • anlayamiyorum hala nasil "dogrulugu suphe uyandiran" gibi soylemlere girebiliyor insanlar... neyin dogrulugu??? bu yasta bir cocuk "belki de kendi rizasi ile cinsel iliskiye girmistir" gibi bir onermeyle nasil degerlendirilebilir? nasil bir mantiksizlik, ruhsuzluk ornegidir bu???

  olaydaki en vahim sorun, turkiyede insanlarin hala igrenc orumcek zihniyeti tasimalaridir. diyelim cocuk kendi istedi, yalvardi hatta bu okuzlere, kendisiyle cinsel iliskiye girmeleri icin. cinsiyeti disi ya, hangi yasta olursa olsun, hemen "arandi" ya da "orospuymus zaten" diyebiliyor insanlar. utanmiyorlar da! bunu kendisi bile istese, o bir cocuktur, boyle bir seyi istemesinin altinda da derin sorunlar yatar, ciddi bicimde yardima ihtiyaci vardir. ote yandan "o istedi" diye bir cocukla yatan adam hangi vicdanla aklanabiliyor, bu noktada beynim duruyor iste... bunu aklayan zihniyetler, kendi onlerine de kucuk bir kiz ciksa ve cinsel iliski teklifinde bulunsa, hic dusunmeden onunla yatacaklar yani... nasil bir sapkinliktir bu!

  bu davada cocugun yaptigi degil, kazik kadar heriflerin yaptigi yargilanmalidir. hatta ondan once turk toplumunun mide bulandirici zihniyeti, yargi sisteminin adaletsizligi, topragimda insan haklarinin yoksunlugu tartisilmalidir.

  bagli bulundugum kulturden utanc duymama yol acan, kahredici bir durum bu... sozum kamuoyuna, ama yarasi olan gocunma hakkina sahiptir.
 • her ne kadar vicdana ayrkiri bir suc olsa da bu gibi durumlarda bile rasyonelligi birakmamak lazim gelir kanaatindeyim ve bu durumda hala idam cezasinin kaldirilmasi yerindedir. bu adamlarin sucu buyuktur ve muebbet hapis bence gayet uygundur, velhasil yasalari bilmemekteyim, hem$ireme sormak lazim gelir*. "cukunu koparip patates cipsi yapalim" fantezileri gayet yerinde ve rahatlaticidir, ama halkimiz bu tip $eyleri* ciddiye alabiliyor, ho$ olmuyor, orman kanunu dedigimiz hadise ortaya cikiyor. 12 ya$inda kizin rizasinin olup olmamasi farketmez, 12 ya$inda biri ile seks zaten yasaktir ulkemde. ayriyeten 12 ya$indaki kizin mantigi ve iradesi de 12 ya$inda olacagindan gayet kolay bir avdir kendisi. ilginc olan ise kizin 7 ay* sonrasinda piskolojik cokuntuler icinde olmasi gerekirken* gayet mantikli konu$abilmesidir*. bu da olayin ali$ilmi$lik boyutuna ne kadar geldigini gosterir.