şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 12 yaşındaki kızını 4 ineğe satan baba'nın gelişmiş hali. bir de sözleşme yapmış. ehliyetle ebeveyn olunsun deyince kızıyorsunuz sonra.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19819010.asp
 • müslümandır.
 • herşey bir yana insan olup olmadığı tartışılması gerekendir.
 • kağıt üzerinde hem türk hem müslümandır.
 • dünyada bir tek bizde değil, dünyada en çok ve muntazaman (hem de en aşağılık biçimleriyle) bizde görülen, baskın din kültürünün getirisi olan arka plandan beslenen baba. bunların kimileri var başbakan hatta cumhurbaşkanı bile olabilirler, ama adam olamazlar.
 • ciğeri beş para etmez.
 • başbakanın "dindar bir nesil istiyoruz" söyleminin üzerine cuk oturmuştur.
 • izzet-i nefsinden şüphe duyduğumdur.
 • "derin devlet" için yapmış(!),
  satın alan da kızın "canını kurtarmak" amacında(!) imiş.
  olayın zamanı da 6 yıl öncesine dayanıyormuş.

  (talihli olay yerinin uzağından bildirdi)
 • bihaberden bihaberlerce üzerinden ders verilmeye çalışılan insan. kişi nasıl ki kendi dilini çok iyi bilmeden yabancı dillere hakim olamazsa, kendi yaşadığı ya da doğduğu ya da kültüründen nasiplendiği ilk ya da tek yurdunda olanlardan nasıl ki gerçekten haberdar değilse; dünya ile yurdunun kıyasından da o ölçüde bihaber kalır.

  herhalde (en azından kendimize olumlu örnek olarak alabileceğimiz) diğer ülkelerde bizim için af kapsamında bile olabilecek adi suçların ülkenin günlük / haftalık / aylık önemli gündem maddesini oluşturması; o ülkelerde "kirli" gerçeklerin sürekli hasır altı edilmesinden olsa gerek? yoksa kim bilir ne akraba tecavüzleri, ne aile içi infazlar, ne namus cinayetleri var da üzerini örtüyorlar değil mi?

  cahil insan, dengesiz insan, hasta insan her toplumda vardır. bazı toplumlarda ise bu karakter halini alır. bu, toplumun biyolojik kalıtım özelliklerinden ya da dahil olduğu iklimin etkilerinden değil (/ziyade), kültürel kalıtım özelliklerinden meydana gelir. türkiye'de bu kültür ne anadolu'da daha önce var olan uygarlıklardan, ne buraya göç eden toplulukların binlerce yıllık olup da muhafaza ettikleri bazı geleneklerinden kaynaklanmaktadır. zira bunların çoğu günlük yaşama dair farklı yol tutuşlardır. türkiye'yi etkileyen en büyük kültürel baskı islam dini kültürü ve arap kültürüdür. bunu görmemek, bunu görmekten kaçınmak başka mesele, yavuz hırsız olmak başka meseledir. bahsi geçen ve türkiye'de yaşanan tüm çarpıklıklar yasaklı cinsellik ve kadının (oldukça özetle ve kabaca) mal olarak görülmesi hadisesinden ileri gelmektedir. bu nedir? ne soyut şeydir? aç şunu bir! diyenlere, en basitinden, akp kurmaylarının fantastik beyanlarına bakmalarını tavsiye edebilirim. tamamı için değil, yalnızca bir kısmı için. daha da ısrar eden ve dar açıdan bakanlara kuramsal olarak aklım yeter ama uygulamada enerjim yetmez, üzgünüm. her ifade her şeyi kanıtlı olarak ortaya koymayı ve bu derece öğretici olmayı gerektirmez. merak eden bakar ve öğrenir.

  ama pek tabii, dünyayı anlayabilmek ve farklı yer ve zamanların farkını gerçekten anlayabilmek için, insanın kendi başlangıç noktasından bihaber olmaması gerekir.