şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: başlığın tam hali; "12 yılda 895 milyar lira ötv toplanması" olacaktı, karakter sınırına takıldı.

    vergi cehennemi olan ülkemizde, son 12 yılda sadece ötv’den 895,8 milyar lira vergi toplanmış.

    bu para ile 208 tane avrasya tüneli yapılabiliyor.
  • kdv, gelir ve kurumlar vergilerinin toplamının da görülebileciği bir tabloya ulaşılacak olmasıyla aklımda çok güzel hesaplayan adam çıkarımları yapabileceğim bir veridir.

    korkunç güzel bir veridir. değerlidir. önemli olan değerini korudu mu, yoksa yağmalanıp parçalandı mı, bunu şeffafça ifade edebilecek bir kurum var mı, bunu bilebilmektir.
  • ötv konusunu , mevzuatını, tahakkukunu, tecil ve terkinini iyi bilen bir kişi olarak şunu söyleyebilirim, ülkede kamu gelir gider dengesini, vergi politikasını bozan ve harcama dengesizliği yaratan vergi, bu , adına ötv denen vergidir. yıllar içerisinde o kadar fazla miktarda ötv tahsilatı yapılmıştır ki normal yani vasıtasız vergi sayılan kurumlar vergisi ve gelir vergisinin tahsilat dengesi tamamen bozulmuştur. ilk 2004 senesinde enflasyon muhasebesi, vergi yapılandırması, stok kasa affı vs kapsamında çıkan 4811 sayılı kanun ile de çok fazla gelir ve kurumlar vergisi tahsilatı ve yanında yapılandırma bedelleri tahsil edildi ve sonrasında normal vergi gelirlerine ihtiyaç çok fazla kalmadı, tahsilat ve tahakkuk disiplini bozuldu fakat farkındaysanız 2004 den beri düzenli vergi affı ve yapılandırma çıktı , neredeyse her iki senede bir... bu tahsilat kalitesizliği aslında mevcut vergi düzeninin yani doğrudan alınan vergilerin iyi bir vergi tabanına veya toplumda sorumluluk yaratan bir vergi bilinici yaratamadığını, vergi sisteminin adaletli bir yapıda olmadığını gösteriyordu. yani tüketim vergisi yoluyla yakıt, araba, saç kremi vs vs adamın cebini hortumla ses etmez ama vergi dairesine 2300 tl yatır, kahrından ölsün kafası. bunu farkeden iktidar ötvyi ve liste kapsamlarını arttırdıkça arttırdı, en sonunda içtiğin limonatadan bile ötv ödüyor hale geldin. bu adaletsiz vergi, türk vergi sistemini çökertecektir. üstelik dolaylı alınan bu vergi gelir dengesizlğine de sebep olmaktadır. vergide adalet ilkesi bozulmuş ve vergi yükü günden güne artmaktadır ve vergi alerjisi yaratmaktadır. devlet denen organizma sanki ortağımmış gibi gelirimi tırpanlamakta ve artık limonatadan ötv alacak kadar aşağılık bir tavra bürünmektedir, buna karşılık elmas, pırlanta , motoryat vs ürünlerde ötv kaldırılmıştır , yoktur. o nedenle bu verginin asıl amacından saptığı , deprem sonrası kaynak yaratma ile hiç alakası kalmadığı ve devlet denen organizmanın bir asalak gibi parazit gibi bizlerden zorla tahsil ettiği bu vergi ile audi , uçak, saray saltanatı sürdüğüne şahit oluyoruz.