şükela:  tümü | bugün
  • 120 km değil ama 130 km hızla giderken başıma geldi, direksiyon deli gibi sarsılmaya başladıktan sonra kontrollü bir şekilde sağa çektim , lastiği değiştirip yoluma devam ettim. yani o kadar da korkunç bir olay değildir, şartlara bakmak lazım.
  • 100 ile gidip şans eseri bir şey olmadığı olay.

antalyaya araçla giderken antalyaya girmemize birkaç km kalmıştı ki, patladı teker. ailecek tırstık tabi. sonra babam yavaşladı ve kenara çektik.enteresan olan ortalıkta dükkan olmasa da hemen haberi alıp bir araç geldi 5 dk demeden. sonra lastikçiye gidip bir lastik aldılar taktılar falan.

işin daha trajedik yanı, gepgeniş yolda arızadan dolayı kenara çektiğin çok belliyken, yanımızdan geçen sürücülerin taciz edercesine, uzun uzun kornaya basması ve 1-2 tanesinin el kol hareketi yapmasıydı. anlayışsızlıkta çağ atlamış bunca insanı ben başka yerde görmedim.

ulan gidecek yer yok. zaten lastik patlak. çekici çağırsan yine beklicen. sen 120-140larla giderken ben malmıyım dağın başında durayım?
    sırtımamı alayım arabayı?
  • eğer altınızda ki araba bmw 760 ise; 260 ile giderken tekeriniz patlasa bile hiçbirşey olmadan devam edebiliyorsunuz oysaki.
    bkz: https://www.youtube.com/watch?v=thj46hptptm
    sonrasında, 60 kmh hızla 55 km gidebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=wjmtnbmp3ek
    patlamış tekerleğin ve arabanın son hali ise: https://www.youtube.com/watch?v=l-ch9snweea
    not: videoda ki kişi almanya'da yaşayan nevşehirli bir gurbetçi çok eğlencelidir videoları tavsiye edilir.
  • genelde kazaların tamamı "kontrol kaybı" neticesinde olur. ön lastik patladı diye araç kolay kolay takla atmaz. sadece lastik patlamasından dolayı aracın takla atma ihtimali çok çok düşüktür.
    arabanın arkası savurduğunda (göt atma), hızla su birikintisine girildiğinde ve lastiklerden herhangi biri patladığında sogukkanlılığınızı koruyabilirseniz muhtemelen sorun yaşamazsınız.

yüksek hızlarda lastik patlaması durumunda; araba ne tarafa çöküyorsa (sol lastik patlarsa sola çöker) 3-5 derecelik açıyla sağ yapıp ne frene ne de gaza basmadan kontrollü olarak aracı durdurmayı denemelisiniz. bariyere yakın sürüş yaparak kontrolden çıkılması durumunda aracı bariyere sürtebilirsiniz.

lastiğin nerede patladığı da önemlidir. yokuş çıkıyorsanız hiç bir sorun olmaz zaten. ancak yokuş iniyorsanız işiniz zor. bir de bu yokuş virajlı bir yokuşsa, patlayan lastik virajın ters yönündeki lastikse işiniz daha da zor.

ancak kontrollü hareket ederseniz hasarı minimuma indirirsiniz.

ve en önemlisi; panik anında frene sonuna kadar basmaktan vazgeçin.

edit: düzeltme için xplod'a teşekkürler.
  • hayati bir tavsiye paylaşmak istiyorum.

ben dahil olmak üzere direksyona gereken önemi vermiyoruz. son model araçlar, bilmem ne elektro mekanik destekli direksyonlar, 200 le giderken bile parmağınla kontrol edebilmeler. bunlar sizi gevşetmesin. hoş ben dahil bunu ihmal ediyorum ama aklıma geldikçe aldığım nasihatı yerine getirmeye çalışıyorum.

bir tanıdığımın başına geldi, kendisi spor araç kullanan, sürüş becerisi oldukça yüksek manyak biri. bir gün yüksek hızda giderken ön lastiklerden biri yanaktan yırtılır ve jant anında asvalta iner. o anki direksyona etkiyen kuvvetle direksyon elinden nerdeyse kaçıyormuş, aracı yolda düz çizgide tutabilmek için iki eliyle koluyla omuzlarıyla bütün gücüyle asılmak zorunda kalmış araç durana kadar.

direksyonu avuç içiyle tutmayın. sol el baş parmağını sol iç kirişin üstünde kalacak şekilde sıkıca kavrayın. baş parmağınızı kullanın. eğer lastik patladığında o an direksyona etkiyen yüksek kuvvetle direksyon elinizden kaçarsa saniyenin kesirlerinde takla atarsınız. hangi lastik patlarsa direksyon o yöne çekecek ve sizin aksi yönde direksyona asılmanız gerekecektir.
  • üzerine 60 km de yol yaptıktan sonra lastiğin patladığını anladım

not: runflat
  • ender rastlanan ve bakkaldan alır gibi edinilen ehliyetle başa çıkılması zor olan talihsiz olay.