şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye'de son 1 haftadır onbinlerce ev sahibini düşündüren ve içine hapseden denklem..
    ortalama bir ev 300.000 tl desek, kirası da 1200 tl civarı
    fakat 300.000 tl'yi bankaya atsan aylık 5.500 tl faiz veriyor..
    1 yıl sonra 350.000 tl olacağını sanmıyorum çünkü son 15 yılda emlağa doydu ülke ve millet almıyor, krediler yüksek..

tahminim 1 yıl sonunda bu ev max 320.000 tl olur.
    yani faiz mantıklı
  • ben 50.000 tl faize verdiğim için beni ilgilendirmeyen olay.
  • faiz yenmedigi taktirde kesinlikle faiz almak. hatta yıl sonuna doğru faiz geliri anapara artışından dolayi 6500e doğru yukselir..
    şu piyasa şartlarında en mantıklısı likidite kalmaktir.

edit:bazı arkadaşlar enflasyon faiz iliskisinden bahsetmiş ancak şu var suan gayrimenkulda yillik artış= enflasyon %10 faiz ise %26 olduğuna göre gayrimenkul faiz kiyaslamasinda mantıklı olan faizdir.

not:yatırım tavsiyesi değildir.
  • evim olsa satar faize verirdim dediğim başlıktır. kiracıyla uğraşmazsın hem bi de.
  • parayi tl de tutmanin risk primi vs parayi meta da tutmanin risk primi ni katmadan dogru karar verilemeyecek versus.

parayi tl de tutarsin yarin dolar 10tl olursa zarardasin.

haa digerinde de deprem olur dersin.
  • " kendini guvende hissetme " bu cumle cok önemli.
    parayı nakit olarak bir bankada tutmanın verdigi risk guvensizlik duygusu ve endişesi vardır.
    bir daireye sahip olmak realitede bir urunun sahibi olmak insana endişe vermez aksine kendini guvende hisseder
    o nedenle insanlar her zaman gayrimenkul sahibi olunca kendini daha guvende hisseder.
    ancak cok gayrimenkulu olup ekstra parası olanlar icin bankada faizde tutmak mantıklı olabilir.
  • bilmediğimden soru sorarak kafa yorduğum durum.

dolar 10 tl olursa faizdeysen zarardasın mantığını anlamıyorum.

dolar 6tl
    300bin faize koydun 5.500 tl alıyorsun.
    300binlik evin var 1.200 tl alıyorsun.

dolar 10tl oldu
    300bin faize koyduğun para 5.500 tl olmaz faizler artacağı için bu kez 7bin falan alıyorsun faizden
    300binlik evin hala 1.200 tl getirisi var. hadi kontrat yenileceksin %15 gibi zam yaptın şansına kira yeniledin. 1.380 tl getirin var.

ee niye zararda faize para koyan adam anlamadım açıkcası.
  • evin o sürede artacak fiyatını da dahil etmeden yapıldığında yanlış olacak karşılaştırmadır.
  • 300.000 tl'ye ev alana kadar parami faize yatiririm 1200 tl'ye kirada otururum. birde bu acidan dusunmek lazim...
  • evin degeri xti y oldu demek icin o evi y degerinde satabiliyor olmak gerekli. kirilgan ekonomide guvenlik ariyorsaniz ev guvenli bir secim olmayabilir. ekonomist degilim belki dogrusu baskadir tabi.