şükela:  tümü | bugün
  • edit: işbu entry asgarî ücretin 1300 tl olması ile geçersiz durumdadır. 1200 tl maaş mı olur ?

öncelikle;
    aramaya inanamak diye birşey var, hissediyorum. lâkin ki öyle değildir sayın okur.

benzer başlık mühendislerden söz etmekte.

ben burada herhangi bir 4 yıllık fakülte bitirmiş,
    yaşamında ilk kez çalışmaya başlayacak,
    okuduğu bölümle ilgili hiç, gerçekten hiç bir gerçek deneyimi olmayan mezundan söz edeceğim.

1200 tl net maaş, yol ücreti, sgk, pc başında rahat çalışma ortamı gibi bileşenleri beğenmeyen çaylaklardan...

iktisadî ve idarî bilimler fakültesi bir kenarda dursun sayın okur.
    çünkü artık her ilçede böyle bir fakülte açıyor yüce devletimiz...
    yüzbinlerce iktisatçımız (!) var hamdolsun.

eğitimi sadece kitapla yapılabilen, atölye, laboratuar, stüdyo gibi bir uygulama ortamı gerektirmeyen bölümleri olduğundan, sadece bir bina ortaya dikerek fakültesi açılabilecek bölümdür ikisadî ve idarî bilimler.
    işbu sebeple kenarda dursun...

günümüzde hiç bir akıllı patron, yetiştirmek üzere üniversite mezunu personel almaz. almak istemez.

çünkü gerçek hayata dair 0 (sıfır) durumda olan yeni mezun, en iyi ihtimalle 1-2 yıl sonra satılabilir ürün ortaya koyacak işgücü demektir.

bu noktada eğitim hayatı boyunca kendini yetiştiren, geliştiren, bölümüyle ve paralel mesleklerle ilgili temel düzeyde bilgileri de edinmiş, meslek yaşamıyla ilintili olarak bilgisayarını kullanabilen akıllı yeni mezunları tenzih ederim. ayrıca tebrik de ederim, evet.

işveren açısından bakıldığında (ki işveren değilim not düşelim)
    birinci yıl için toplamda 24.000 tl maliyeti olacak,
    ki bu maliyete, çaylağı yetiştirececek profesyonelin, birşeyler üretmek yerine çaylağa harcayacağı zaman dahil değildir. işveren bunu da üstlenmekte.

hiç bir ürünü üretilebilir, satılabilir ve paraya çevrilebilir durumda olmayacak bir yatırımdır yeni mezun.

güzel sanatlar fakültesi mezunu düşün sayın okur.
    branşları var değil mi ;
    resim, heykel, grafik, müzik, fotoğraf, sinema - tv, mimarlık, moda tasarımı, seramik, geleneksel türk el sanatları vs...

tekstil tasarımı konusunda ilgili bölümlerden yeni mezun, yetiştirilmek üzere ilana başvurulardan
    mülakata çağırılmış çaylaklardan yalnızca bir kişi portfolyosuyla birkaç örnekle geldi.

4 yıllık fakülte hayatı boyunca ortaya koyduğu taslak, tasarım, çizim, illüstrasyon örneklerin nerede ?
    sorusunda

"okulda" yanıtını veriyor.

fotoğraflarını çekmediniz mi ? sorusunda "hayır"...

peki çizim yeteneğin var mı yok mu nasıl bileceğim ilk görüşmede ?

ayrıca akıllı telefonunla otu boku çekip paylaşırken,
    günlerce emek ve ebeveyn parası harcayarak yaptığın eserlerinin okulda kalacağını bile bile neden fotoğrafla da olsa kopyalarını almadın ?

güzel sanatlarda tasarımla ilgili okuyorsun...4 yıl, koskoca 4 yıl boyunca bilgisayarda tasarıma dair hiç bir yazılımı nasıl kurcalamazsın ?

bilgisayar dünyada nasıl kullanılmakta, tasarımla ilgili neler nasıl yapılmakta neden hiç araştrmazsın ?

grafik bölümünde okumasan bile, ana derslerin arasında grafik yazılımları olmasa bile,
    seramik, türk el sanatları gibi tırt bölümlerde okurken ne diye bu yazılımları öğrenmezsin ?

tasarımın her türlüsü artık bilgisayarda yapılıyor arkadaşım !
    2d ya da 3d,
    ister oluklu mukavvadan kutu tasarla, ister bir kırtasiye ürünü,
    ister mimarîde kullanacağın vitray, porselen tabağın kenarında desen,
    isterse 3d animasyon...
    bilgisayarı ve grafik yazılımlarını öğrenmek ve iyi bilmek zorundasın !

bilmediğin halde, denemek ve yetiştirmek üzere alıyoruz...

ps'nin, illustrator'un ve corel'in yalnızca adını duymuşsun, 4 yıl boyunca bi tıklamamışsın bile merak edip...
    ekrandaki araçların hiçbirinin neye yaradığına dair hiçbir fikrin yok...öylece bakıyorsun...
    herşeyi sıfırdan öğretiyoruz...bilgi saklamıyoruz...tüm detayları anlatıyoruz...

en az 6 ay- 1 yıl süreyle senden verim alamayacağımızı bilerek, ikinci yılda belki yaptığın birkaç şeyden satılabilir ürünler çıkartarak yetiştireceğiz.
    okul hayatın boyunca fidan olabildin. meyve verebilmen için yetiştireceğiz.

ve şartları beğenmiyorsun !

tepkiye bak:
    - o kadar üniversite okuduk ! 1200 lira maaş mı olur ? ben 1500 bekliyordum !?

oğlum, kızım, size üniversitede özgüven nasıl tavan yapılır diye ders mi veriyorlar ?

tabii lan manyak mısın ?

senin 2500 tlden başlaman lazım. o yüzden ben seni tutmiyim.
    bu bilgiyle (ya da bilgisizlikle) nerede eser yaratmak istiyorsan oraya kadar yolun var.

ayrıca, ben seni 2 yıl boyunca yetiştireyim, bu kafa ve özgüvenle iki yıl sonra, tam meyve vereceğin zamanlarda

- ben kaçıyorum hadi baaay, diye "yetişmiş eleman" arayan şirketlere git.

kafan güzelmiş. güle güle kullan. doğru yoldasın.

götünüz kalkık, burnunuz havada, özgüveniniz stratosferde olmasın yeni mezunlar.
    hele kendinizi birazcık da olsa yetiştirmediyseniz,
    ayrıca yeteneğiniz de yoksa, bu rekabetçi ortamda bir yere varamazsınız...
    ömür boyunca 1200 tl maaşa boyun eğmek durumunda kalırsınız, benden söylemesi.

mütevazı olun. kadirşinas olun.

elbette yeteneğinizi görebilecek, değerlendirecek insanlar olacaktır.
    kapitalizmde kimse kimseye havadan para vermez.

moda tasarımcısı zannettiğin, 7-8 bin lira maaş alan o hatuna hangi yeteneği için o parayı veriyorlar görmeye çalış. salak olma.

bilgi ve tecrübe sahibi olduktan sonra götün kalksın.

ki böyle olduğunda bile mütevazı olmak daha değerlidir insan için. bilesin.

editbüdüt:
    ahahah seksli güldüm amk.

öncelikle diyorum ki; edeb ya hû.
    burada, 2014 yılı t.c. koordinatları ve yaşambiçimleri içinde tespitte bulundum.
    ne gerizekâlılığımız kalmış, ne amın oğlu olmamız. ayıptır.

ne çok üzerine alınan varmış.
    sanırsın ülkedeki tüm üniversiteler oxford, cambridge, mezunların hepsi 1. sınıf mühendis, mimar, iktisatçı, tasarımcı...

direkt kira ve yaşam şartlarına bağlamış ergen.
    hatta en az 10 bin tl maaşla ancak geçinilebilir diyenler de var...danimarka'nın asgari ücretiyle kıyaslayan da.

bak canım kardeşim;
    sen fakülteyi okurken bir yandan da mesleğinle ilgili gerekli bilgi ve donanıma gerçekten sahip olmuşsan,
    diplomanı aldığında, şak diye ortaya ürün, hizmet ve yeteneğini koyabiliyorsan, sana 1200 tl teklif eden işverenin aman pardon götverenin ta amk !

fakat yine de bi zekâ geriliğin var, bi akıl tutulması yaşıyorsun ki işbu entryde yazılanları üzerine alınıyorsun.

diyorum ki;
    ülkenin her ilçesinde üniversite tabelalı bir bina var artık.
    her yıl bunlardan mezun olan, diploma alan onbinlerce genç de.

ben, burada 1200tl ye veya biraz veya biraz üstüne ömrünce boyun eğ demiyorum. nerenle okuduysan ?

iş öğretiyoruz diye gelecek 10 yıl boyunca 1200 tl + enflasyon oranında aylık alacaksın mı diyoruz, sığ adam ?!

sana her 1200 tl verene de, ulan ipne patron, kesin sırtımdan 12 bin tl...120 bin tl kazanıyorsundur ! bakış açısındaysan, değişik bir hayâl dünyan varmış derim. pininfarina mısın lan ? tasarım harikaları mı yaratıyorsun ?

fakülteyi okurken, sana verilen derslerin haricinde hayatın gerçekleriyle de temelini doldur.
    sağlam bilgilerle ve yeteneğinle ortaya çıktığında zaten sen iş aramazsın...mezun olmanı beklerler üniversitenin kapısında ve hatta sen daha mezun olmadan kancayı takar uluslarlarası şirket.

şirkette tüm gün sadece "mal" taşımak için alınan personele başlangıçta 1500 tl veriliyor.
    sonrasında elbette t.c.nin enflasyon oranında artabiliyor.
    "yasadışı mal" taşımadığı sürece de maaşı ve hayat standardı sittin sene (ki 60 yıl demektir arapça, bunu siktin sene zanneden milyon tane adam var bu ülkede) yükselmez. taşıdığı malların altında ezilir ömür boyu.

esasında haklısınız lan. ne diye yetiştirmeye çalışıyoruz ki amk ?
    tecrübelisini alalım...
    3 tane çaylak alacağına bir tane tecrübeli alalım. hem mesleği öğretmek için, adamın içindeki cevheri çıkartmaya uğraşmak için kıçımızı yırtmayız, hem de gerçekten de sırtından para kazanırız.

lan düdük, fakülteden çıktığın anda yüce devlet bile her ay senin hesabına borç yazmaya başlıyor sgklı olmazsan. devlet bile kıyak yapmıyorken, kapitalist patron niye kıyak yapsın ?
    anan, baban bile okuldan sonra evde fazla uzun işsiz kalırsan söylenmeye başlar, sürrealist diplomalı !

sürünün amk.
  • begenmez tabi burs niyetine veriyorlar onu.
  • yeni mezun olmuş ve askerlik hizmetini tamamlamış biri olarak fit olduğum paradır. yani tecrübe kazanana kadar.
  • insan kaynakları yöneticisi olarak yorumlayabileceğim belki de yönlendirebileceğim bir mezun.

ancak yapmıyorum neden çünkü "sözlük bizden nefret ediyor."
    herkesi aynı anda mutlu etmek zor çünkü.

edit: 1200 tl'yi kabul etsin demedim, bir kere daha okuyun da sonra mesaj kutumu yeşillendirin.
    tövbe tövbe yaaa.
  • akıllıdır.

adam o kadar okul okusun, kendini geliştirsin sonra 1200 tl maaşla çalışsın. oldu canım.

1200 tl maaş bile fazla asgari ücret verin ya. hiç olur mu?

sikten boktan yurtdışı şirketler en kötü 1000 euro verirken türkiye'deki şirketler 1200 verip de adamı nasıl şey ederiz diye bakıyorlar. ayıptır ya.

edit: hala 1200'ü beğenmeyenler için laf edenler var. amk 1200 almak değil sıkıntı, 1200 verip ekstra ekstra işler istemek sorun. 1200 verip seni mühendis olarak alıp, ofisboy gibi kullanmaları sorun. 1200 verip sigortanı asgariden yatırmak sorun. 1200 verip cumartesi pazar çalış, hafta içi tatil yaparsın demek sıkıntı. 1200 verip mobing yapması sıkıntı. 1200 tüm benliğimi mi alıyorsun piç?

ayrıca en büyük hata, bu durumlara yıllarca katlanıp ses çıkarmayanlarda. işverene saygıymış, sikerim öyle saygıyı. hakkını yedirmeyeceksin arkadaş.

edit 2: hala bana mesaj atanlar var. arkadaş ben anlatamıyorum galiba. sıkıntı 1200 vermesi değil. sıkıntı 1200 verip görev tanımını abartması. 1200 veriyorsan ona göre iş verirsin. adamın kendini geliştirmesini sağlarsın. ondan sonra maaşını yükseltirsin. 1200 verip sonra saçma saçma şeyler yaptırmak sıkıntı.

bazıları ben alamadım başkaları da alamaz diye bakıyor olaya. amk siz alamadıysanız sizin suçunuz, niye başkaları almasın. her çalıştığım yerde böyle insanlarla karşılaştım. hiçbir şeye sesi çıkmayan, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı insanlara. haksızlık karşısında susmayın arkadaş. hak verilmez hak alınır. bu her yerde böyledir. hakkınızı kendiniz alacaksınız, yoksa kimse size al bu senin hakkın demez.

debe editi: güzel günler göreceğiz çocuklar güneşli günler
  • yüksek ihtimalle öğrenciliğindeki geliri bile 1200 tl'den fazla olan mezundur.
  • ev kirası 1000 tl olan şehirde 1200 tl maaş teklif eden işverenin goygoyudur. bir de demiş ki üniversite mezunu bu adam vasıfsızdır bilmemnedir. yahu avrupada vasıfsız, eğitimsiz, ünivesiteyi dahi bitirmemiş elemana 2500$ maaş veriyorlar. sen mühendisine 1200 tl maaş vermekten çekiniyosun ama hiç bir halt bilmemene rağmen lise mezunu olarak sadece sermaye sahibi olduğun için her ay binlerce tl'yi cebine atıyosun. ne ala memleket.
  • öncelikle başta söylendiği gibi "herhangi bir 4 yıllık fakülte" üzerinden açıklama yapılmayan mezundur. spesifik verilen örnekler de her daim yazanın istediği yere çekebileceği durumlardır, istenilen sonuç çıkartılabilir, dolayısıyla yanıltıcıdır. kaldı ki verilen örneğe bile katılmıyorum, çünkü:

her şeyden önce, 1200 tl maaş bir insanın, türkiye'de, ve özellikle istanbul'da ya da diğer büyük şehirlerde, insan gibi yaşamasına yetirebileceği bir miktar olmadığı için meslek, bölüm, tecrübe fark etmeksizin, her hangi birinin bu maaşı beğenmemek ve daha fazlasını istemek en doğal hakkıdır. diğer anadolu şehirlerinde durum farklı olabilir, pek ihtimal vermesem de bilemiyorum.

insanın asgari yaşama halini düşünün, ne mezunu olduğunun bir önemi yok. insandan bahsediyoruz, aile kurmasını filan da geçtim, bireysel olarak bile bu parayla olması gereken koşullarda yaşanamaz. burada bir eli yağda bir eli balda durumundan filan bahsetmiyorum, ancak bir insanın yaşaması için temel ihtiyacı yalnızca nefes almak ve karnını doyurmak değildir. bunların aynısı bilindiği üzere hayvanlar tarafından da yapılıyor.
  • gerçeklerle yüzleşmen lazım
  • bedava çalışalım abicim. işveren olarak sen hiç zarar etmezsin bak valla.
189 entry daha