• sınavlardan birinde "islamdaki genel iş ahlakının özelliklerinden değildir" diye bir soru vardı.

...ve cevaplar arasında kötü ya da nötr diyebileceğimiz bir tane bile şık yoktu. siz hayırdır? (dürüstlük şıkkını işaretledim. yalan da değil*)
  • sanırım sınav sonuçlarını açıklamayıp kendilerine salıyorlar. ulan o kadar girip bakıyoruz bari sitenize reklam alında boşuna girmeyelim. hem belki oradan gelir kazanarak harçları azaltırsınız.
  • bir haftadır her gün ehliyetle sınava giremezsin diye mesaj gönderiyorlar, yine de insanlar ehliyetle sınava geliyor. bu mesaj eziyetini bir ben çekiyorum herhalde.
  • tekrar ve tekrar söylemek gerekirse kapalı olarak gözlemci masası veya sıra üzerinde telefon sokmanın yasak olduğu fakat kadınların valiz büyüklüğünde çanta ile girebilmelerinin mümkün olduğu sinav. ayrıca çok ama çok zordu bu hafta.
  • vizelerde notlar açıklandıktan sonra revizyona (!) gidilmesi sebebiyle ben ve benim gibi pekçok kişinin sistemin güvenliğine inancı kalmaması yüzünden katılımın azaldığı sınavdır.

ciddi ciddi çalışıp 80 ortalama tutturduğum vizelerde tek bir dersten 27 aldım. en korktuğum, bu yüzden en çok emek verdiğim dersti. sorular açıklanır açıklanmaz kontrollerimi yapıp hatalı olduğuna emin olduklarımı e ögrenme ortamında bildirdim. bir iptal söz konusu olmayacağı bilgisi geldi. ne yapsam diye düşünürken sonuç ekranına tekrar baktığımda notumun otuz altıya yükseldiğini (???) görür görmez kaydımı sildirdim.

açık öğretim de olsa emeğe yapılan saygısızlığı, baştansavmalığı kabul etmem mümkün değil.

kime ve neye göre soru hazırlandığını merak ettiğim sınavdır.
  • şahsım adına eğer başarı ile geçerse sadece 1 dönemim kalacak. ulan başlasam mı başlamasam mı derken bildiğin mezun olucam.
  • almanca ingilizce fransızca dilleri de dil sınavı olan kitapçıkta olduğundan bir arkadaş ingilizce'de çözemediğin soru olursa aynı soru numarası ile almanca'daki soruya bakıp yapabilirsin. doğru cevap şıkları aynı demişti. sağlamasını yaptım. öyle bir şey yok.
  • itiraz ettiğim iki sorudan biri iptal edilmiş.

iptal edilen soru; profesyonel yaşamda imaj ve itibar yönetimi* dersinde, islam'daki ahlaki ilkeler ile ilgili idi.
  • sınav soruları ve cevap anahtarları yayımlanmıştır. eğer yamulmuyorsam geçmiş bulunmaktayım. tebrikleri kabul ediyorum.
  • bugün sonuçlarının açıklanmasını beklediğim sınavdı.
    zaten hangi tahminim tuttu ki.
    vizeleri salı günü açlıklamışlardi, finale giren kişi sayısı gözlemlerime göre daha az. açıklayın artık.
hesabın var mı? giriş yap