şükela:  tümü | bugün
 • az önce baktım bir çok bankanın mevduat faiz oranı 32 gün için % 13.5. vergiler düşülünce 100.000 tl sini bankaya mevduat hesabına yatıran vatandaş 1006 tl kılçıksız kar elde ediyor.

  100.000 tl ye büyük sehirlerde ev bile alamazsınız
  1.006 tl yada 200-300 tl üstüne insanlar bir ay çalışıyor
  günümüzde para parayı kazanıyor. ticaretle uğraşanlar bilir. 100.000 tl iş kurmak için çok düşük bir rakam. tabii hedefiniz bir börekçi falan açmak ise o ayrı 20.000 de yeter.

  düşünün vatandaşın elinde 400.000 tl var. ev alsa kira getirisi en fazla 2.000. bu seçenekte gayet mantıklı. evin fiyatı her geçen gün artıyor yani eve ana para sürekli değer kazanıyor ve ayriyeten aylık sabit getirisi var.

  iş kurup yatırım yapsa, imalat olabilir, perakende sektörü veya hizmet sektörü fark etmez. para kazanıp kazanamayacağı meçhul ve istese istemese de karşısına çıkacak olan çalışanların ücreti, çalışanların sigortaları yemek yol giderleri, ağır vergiler, her sene çıkarılan yeni abuk sabuk vergiler, vergi vergi vergi sonra yine vergi, stopaj, dükkan kirası, elektrik, telefon, muhasebe, matbaa vs. görünen görünmeyen bir çok masrafla boğuşacak.

  ama bu vatandaş sistemin getirdiği nimetlerden faydalanıp 400.000 i mevduat hesabına yatırdığı takdirde gününde saatinde tıkır tıkır 4.024 tl sini cebine koyar. sıfır stres kafa rahat.

  ülkemizin yüzde doksan bilmem kaçı müslüman. faiz haramdır geyiğine girmeyeceğim. allahtan haram birde haram olmasa ne olurdu acaba?

  şimdi soruyorum bu şartlarda kim piyasada nakit parasını döküp saçıp iş kurar. istihdam seferberliği çıkaranlar kendileri inanıyor mu acaba bu seferberliğin işsizliğe çare olacağına.