şükela:  tümü | bugün
 • buradan görülebilir.

  bunun adı tam bir rezalettir. re-za-let.

  biliyorum bir çoğumuz için bu yeni bir şey değil. hatta artık normal bir şeymiş gibi kanıksamış olabilirsiniz. ama normal değil, olmayacak da. düzeltilmeli bu durum. öyle ya da böyle.

  buna resmen göz yumuluyor ve ne kadar çok duyurulursa ne kadar çok gündeme getirilirse birilerinin gerçekten önlem almak zorunda kalma olasılığı artar.
 • 2017 yılında dünyanın en kalabalık kentlerinden birinde kasaba ferahlığı aramanın bok yemenin necesi olduğunu merak ettiren durum.
 • geçen hafta sarosta yer olmadığı için sokağın ortasına parkedip yolu kapatan araba gördükten sonra şaşırtmayandır.

  "yolun ortasında yürüdüm ben, bana göre değil kaldırım" demek istiyorum.
  (oh yeah man)
 • kaldırımları babasının bostanıymış gibi kullanıp yayalara en ufak bir yer bırakmayan ensesi kalınlara, gidip uzatsan bir mikrofon, "koyacak başka yer yok. nereye koyacağız arabamızı" diyeceklerdir. sen de o öfkeyle "aşağıya bırak. ileriye bırak" dersin ama ileride de başka araçlar vardır. daha ileride de daha başka araçlar, falan filan...

  bu tablonun ressamı, türkiye cumhuriyeti devletinin siyasal muktedirleridir arkadaş! madem gün, falakaya yatırma günü, o halde oradaki araç sahiplerine değil, bizi yönetenlere çemkirelim. 15 yaşında çocuk dahi bilir günün birinde istanbul'un bu kadar aracı kaldırmayacağını. ben 10 yaşımdaydım istanbul'da trafik sorunu vardı, 150 yaşına geldim halen trafik sorunu var. bu ülkenin planlama teşkilatları, ulaştırma bakanlıkları, mimarları mühendisleri, akademisyenleri çevrecileri ne iş yapmışlar bugüne dek? bundan elli yıl sonrasını düşünerek kararlar alacak bir otorite niye yok?

  git ahmet'e 10 lira ver şimdi. 2'sini yer, 8'iyle araba alma hayali kurar. adam kirada oturur, kapıda son model arabası olur. son model range rover kullanan adam, kullandığı aracın makyajlısı çıktı diye elindekini satar, gider onu alır. kafanı camdan uzat aha şimdi, beş yaşından büyük araba yoktur bak mahallede. sorsan da para yok der herif ha!

  gösteriş budalası oluşumuzun da bunda payı büyük elbet. millete caka satacağız hep. doğup büyüdüğüm sokakta, araçları düşünen belediye tuttu kaldırımları daralttı. bu istanbul genelinde böyle. sik kadar kaldırımlarda, telefon direğindeki güvercin gibi, sallana sallana yürüyoruz. ağaç düşmanı akp, bizim bu ana caddedeki kocaman ağaçların diplerine hep parke taşı döşedi. acı çektire çektire, inlete inlete öldürdüler ağaçları. "kaldırım yenileme çalışmaları dolayısıyla verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz" demeyi akıl edebilen belediye, kaldırımların inşası bittikten hemen sonra demir kazık çakmayı akıl edemiyor. araçlar kaldırımda, yayalar yolda. bir sene sonra bir daha bir kaldırım çalışması. parayı kaldıran kaldırana amk!

  videoda bahsi geçen yeri gayet iyi biliyorum. haftada bir iki geçiyorum bisikletle. tam bir türkiye manzarası. bu kadar aracın nakdi ederi, kaç marmaray, kaç köprü, kaç tramvay, kaç hızlı tren satın alır sen biliyor musun? ama o zaman kime satacak galon galon benzini? bir sürü otomobil firması, yedek parça sanayi, işçiler... buna iktisadi lisanda "şemsiye sendromu" diyoruz. şemsiyeyle yaşamasını öğreneceğiz artık, kaçarı yok!

  şemsiyesiz yaşayamaz hale de geldik sanki. alışmış kudurmuştan beterdir derler ya hani.

  dünyaca meşhur londra metrosu, sonracığıma new york metrosu, paris metrosu... iki milyon yıl önce düşünüp, "yapmamız lazım aga" deyip kolları çemremişler... biz de işte marmaray yapıldığına sevindirik oluyoruz 2050'de... taksim gezi parkı'nda 80 metrekare yeşil alanımız kaldı diye geceleyin huzurlu yatıryoruz. neyse ya, bi kahve yapayım kendime. eyvallah!
 • bugün, "istanbul koca metropol olur öyle şeyler yea" diyenlerin, yarın tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalınca, ya da birinin tekerlekli sandalyesini ittiklerinde vehametini anlayacakları rezalettir.

  başkasının hakkına saygı duymayanların garipseyeceği rezalet de olabilir.
 • allah engellilere sabır versin. türkiye'de engelli olmak zor, istanbul'da ise daha zor.
 • başlığı görünce hisarüstündeki altur servisleri hakkında sandım. yetmez ama evet. rezalet.
 • yeni bir hadise değildir maalesef ki. arkadaşın çektiği o hat ben kendimi bildim bileli öyle ve hiçbir şekilde müdahale edildiğini de görmedim şimdiye kadar. duba konularak halledilebilecek bir hadiseyi ısrarla ne belediye, ne polis halletmeme noktasında diretiyor.
 • oradan bir iki yetkili okuyordur burayı. şimdi düşün elinde çocuk arabası var ve eşinle çıkıp biraz hava almak istedin. ne yapacaksın, orada çocuğunla ve eşinle nasıl dolaşacaksın anlatır mısınız lütfen.