şükela:  tümü | bugün
  • tanım: cumhurbaşkanının bugün trabzon mitinginde yaptığı üstü kapalı yabancı para mevduatlara el koyma tehdidinden sonra yarın sabah mevduat sahiplerinin bankadaki mevduatlarını yastık altına çekme girişimleri sonucu bankaların karşı karşıya kalacağı likidite riski.

    yarın sabah ve genel olarak önümüzdeki hafta bankalar açısından büyük sıkıntılara gebe. 1993 ve 2001 krizlerindekinin benzerini önce likidite riski olarak yaşayacağız gibi görünüyor. batık kredi riski bir sonraki aşamada kendini gösterecek. türkiyede mukim bankaların bir kısmı bu krizden sonra ayakta kalamayacak gibi görünüyor. aynı konuşmada imf ye de atarlandığını düşünürsek, bankaların işinin oldukça zor olacağı su götürmez bir gerçek.

    izleyip göreceğiz.
  • required rezerve ratio mevcutta %10 civarında. yani mevduatın %10u merkez bankasında. herkes parasını çekmeye geldiğinde geri kalan %90’ın da temin edilmesi gerekecek. likidite riski de bu %90ın temin edilememesi zaten. bu paranın büyük bir kısmı kredi olarak dağıltı bile çoktan. o sebepten rrr çözüm getirmeyecek maalesef.
  • sabah 9 da bankaya gidip birebir şahit olduğum kriz. 100 dolar bile verecek para yok dediler...