• benim merak ettiğim önceden bağlanmış ancak vadesi gelmemiş forward işlemleri geçerliliğini sürdürecek mi? bilen birisi yeşillendirebilirse çok makbule geçer.
  • korkuyorum vallahi.
  • yerinde hareket. daha erken alınması gereken karardı aslında, neden bu kadar beklendi anlamıyorum. bddk elinde "satışlar serbest alışlar yasah" de kardeşim! seni kim tutar? devletsin sen! millet açgözlü, bakıyorlar döviz yükseliyor hemen yükleniyorlar. kendi kendini sokan akrepten farkımız yok şuan.
  • yabancılar türk bankalarından tl ile kredi çekip bununla döviz alıp tekrar bankaya yatırıyor anladığım kadarıyla. bu da tl'ye değer kaybettiriyor. buna sınırlama getirmiş anladığım kadarıyla bddk.
  • swap kısıtlamasının anlamı: yabancı oyuncular tl borçlanıp bununla dolar satın alıp tl'ye değer kaybettirmesin diye türk bankalarına "tl borç verip döviz borç alma" sınırı konması.

swap kısıtlaması
  • kısaca, özetlemek gerekirse;
    x bankasının 1 milyon doları olsun. b bankasının ise 7 milyon tl'si olsun. x bankası y bankasına gider. derki; al benim 1 milyon dolarımı, bana ay sonunda %1 faizle paramı iade et. sende bana 7 milyon tl'ni ver. bende sana üzerine %5 faiz ekleyerek geri vereyim. swap budur. bir nevi al külah ver külah işlemidir.

bddk demiştir ki, bu işlemi yapmayın. ben bu işlemi sınırlandırıyorum. elinde döviz olmayan uyanıklık yapıp başka bir bankadaki dövizi elindeki tl ile değiş tokuş yapmasın. kısacası döviz çıkış işlemini sınırlandırmıştır.
  • en sade tabirle; 6 tane ayakkabi kutun oldugunu varsayalim ve her ayakkabi kutusunda 1 milyon tl sakladigini dusunelim. dun bu 6 ayakkabi kutusunu verip tek bir kutuda 1 milyon dolar alabiliyorken; bugun artik bunun 3'unu verip, yarim milyon dolar alabilceksin.

ozetle; senin benim gibi yaz mevsimini tek parmak arasi terlikle, kis mevsimini de 8 sene once alinan botla geciren insanlari etkilemeyecek sinirlamadir.

gonder siradaki aksiyonu mayk.
  • lan bu galiba ekonomik intihar.
  • swap nedir bilmiyorum ama devletin bu konuda bir bildiği vardır heralde. bu memlekette aklı başında ekonomiden anlayan insanlar yaptıysa bunu tl lehine yapmıştır. her şeye de muhalefet olmamak lazım.
  • odaya girdiğimde dolarını swaplıyordu.
    çok seçenek yoktu zaten fena bir hamle değil gibi görünüyor şu an ama piyasaya yansıması ve piyasada uygulanması nasıl olacak acaba. galeyana gelmemek lazım.
hesabın var mı? giriş yap