• ben ekşi sözlük kadar her boku bildiğini iddia edip hiçbir bok bilmeyen bir topluluğun bir araya geldiği başka bir mecra görmedim. her fırsatta karşı taraf aşağılanır aptal diye, bakıyorum da herkes papaz olayını afiyetle yemiş.

olm şu an dolar kurunun, ekonominin bu halde olmasının falan papazla bir alakası yok lan? hatta papaz olayı bilerek ve isteyerek sizin gibi öküzler üzerinde konuşarak gündemde tutsun diye bu kadar büyütüldü. bu bir süreç amk süreç. nasıl ki kanuni sultan süleyman'dan vahdettin'e atlamadıysa direkt osmanlı, ekonomi de abd vatandaşı bir papaz yüzünden bu halde değil. bari siz yapmayın.
  • yeni sistemde kararlar daha hızlı alınabildiği için daha çabuk batıyoruz. teşekkürler cumhur-u reis.
  • cnn turk’ten(6.41) dolar alip ntv’den (7.06) bozdurmak lazim.
  • https://invst.ly/8a8wf

grafiğimle geldim çekilin :)

takip edenler bilir 5,9223 sihirli rakamdı, neden ? çünkü 2013 yılında başlayan yükseliş trendinin tepe noktası idi. geldik bu rakamın geçilmesine çok hızlı geçti üstünde bir saat kalırsa yeni tepe yapar dedim yaptı. şimdi yeniden rakam veriyorum ( üç aşağı beş yukarı olur 5,9223 geçerse 6,37 olur demiştim 6,4684 oldu sonra yeni zirve 6,7596 yada 6,80 kimse emin değil hangi tepe olduğundan ) sırasıyla 7,66, 8,48 ve en sonunda 9,55 ardından 10,999 görülecek. bu rakamlar anlık görünecek kiminiz canlı canlı kiminiz sonradan tarihi zirve olarak göreceksiniz. bu rakamlardan spek hangisini tepe yapmış olursa ardından aniden 190 kuruş düşecek, örneğin 10 olursa saniyeler içinde 8,xxxx olacak, ardından yeniden yukarı çıkıp tepeye yaklaşıp toz bulutu dağılana kadar sert hareket edecek. cuma hepiniz gördünüz bu hareketleri. bu durumda yine bankalar al sat yaptırmayacak tabi. olayın rahip yada başka bir durumla alakası yok bu gerçekleşecekti zaten fakat siyasi krizlerin etkisi sadece bu hareketlerin hızlanmasını yada yavaşlamasını sağlar etkisi sıfırdır. dolar algoritma sayımında son tepeyi görmeden durmayacak. gelelim sabit kur yada faiz artışına, sabit kur derler ise ki diyemezler her şey karaborsa olur dolar 15 20 tl el altından satılır. belki daha fazla. mb faiz artırsa ki artıramaz gibi görünüyor https://invst.ly/8a8hn bu grafiğime göre zaten çanak yapmış gösterge faiz yukarı çıkarsa 90'lara döner yüksek faiz yüksek enflasyon ve kur ile yangına benzin döker ve iç piyasa üretimden vazgeçip faizle para kazanmaya döner böyle olursa bankaların batışı hızlanır. gösterge faizin 25,60 politika faizinin 17,75 olmasıda faiz artırım sinyalidir ayrıca... çok övündükleri inşaat sektörü faize dayanamaz satış durur. şimdi bile 200.000 tl kredi için geri ödeme 450.000 tl iken faiz artışı artık ev almayı imkansız kılar.

sonuç ekomiyi kurtarmak için muhtemelen imf ile masaya oturacaklar ne zaman olur onu bilmem bu yazdıklarımda ne zaman olur onuda bilmem ama olacak ondan eminim spek başladığı hareketi yarıda bırakmaz.

edit; imla kuralları affola
    edit 2 ; yatırım tavsiyesi değil şahsi görüşlerimdir.

bakın cuma dolar tepe 6.80 diyorlar kimse emin değil net rakamdan bist 100 ise 8859812 ile kapattı dolar bazında 8859812/6.80 13.029 sent yapıyor borsa ucuzlamis bu dolar bazında en dip rakamdır borsa 155 bin görecek ama ne zaman orası tepe oradan başını aşağı 67000 seviyesine kadar indirebilir. kriz sonrası kağıt alacak olan varsa bu hesabı değerlendirin ve garan thy aselsan ve tüpraş düşünülebilir tabiki ytd degil

edit son: asya borsası açılışında dolar tl 7.10 kaynak bloomberg

edit son 2 : 7.21
  • dün, müze haline getirilen eski meclis'e gittim. orada şeker fabrikamızdan alınan ilk mahsül hala gümüş bir şekerlik içerisinde saklanıyor. ürettiğimiz ilk şeker. ürettiğimiz ilk basma kumaş. orada duruyor.

baktıkça hüzünleniyor insan. neredeen nereye.. atatürk'ün mirasını yediniz. siz de fabrikaları kapattıktan sonra ürettiğimiz son mahsülleri müzede saklarlarsınız artık. bu sizin gurur tablonuz. el birliğiyle, azimle, istekle çökerttiniz ülkeyi.
  • ne biçim ülkeyse, çalıştıkça para kaybediyorum.
  • ben olsam naparım açıkçası, papazı şakkadanak sikerim. şaşırırlar. hiç beklemedikleri bir hareket. niye sikiyolar nasıl sikiyolar. hani din ve devlet işleri ayrıydı, demek ki ayrı değilmiş diyecekler. arkadan bi kere daha sikerim yetmedi mi bi daha, çil yavrusu gibi düşer dolar
  • gerçekten hayranlığım artıyor bu adama her geçen gün. muhalifim ama yiğidi öldür hakkını yeme.

3-4 yıldır bangır bangır gelen krizi önce özel sektörün sıkıntılı kredilerine devlet garantisi vererek (kgf) erteleyebildiği kadar erteledi, sonra sistemin tıkanacağını hissettiği noktada seçimi erkene alarak 5 yıl daha kazandı, şimdi de ilk fırsatta tamamen kendi kontrolünde bir siyasi krizi tırmandırarak, ekonomik krizin günahını abd'nin kucağına bıraktı.

bu saatten sonra kimse reisi suçlayamaz, ya ne yapsaydı?, amerikaya boyun mu eğseydi, konu bizim bağımsızlığımız denecek. 16 yıllık kötü yönetim unutulacak. acı reçeteler gelince bir kahraman edasıyla herkes seve seve üzerine düşeni verecek, vermeyen vatan haini olacak ve reis yine oylarını artıracak.

ak partiye oy kaybettirecek en önemli sorun da başkalarının sırtına yüklendiğine göre, mart 2019 seçimlerinin de sonuçları bugün belli oldu geçmiş olsun...
  • en güzeli suudiler. hem allahları var hem dolarları.
  • şu saatlerde almancı akrabalarımla at yarışı izler gibi izlediğimiz kur. hepsi almanya'ya dönmeden ucuza ev arsa kapma planları yapıyor ki bu herifler berlin'de reise destek konvoyu yapan tipler.
hesabın var mı? giriş yap