şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman ekonomi bakanının trump'ın ambargo kararlarına karşı türkiye'nin yanında olduğunu açıklamasıdır.

  yalnız yavaştan bir korku sarmış sanırım, göçmenleri salarız diye *

  bu arada, dış mihraklar diye ağlayan çomarlar; hani lan alamanya bizi kıskanıyordu? sarı kafaya kafa tutmuşlar işte.

  kaynak

  edit: yılı unutmuşuz ya la, başlık tutarsa modlar değiştirir.
 • ulan bırak göçmeni böyle giderse 5 sene sonra kapısında 10 milyon türk bulacak. bak emin olun almanya bunu görür ve alman şirketlere aman orayı terk etmeyin der . gerekirse borcumuzu öder .
 • göçmenlerle ilgisi olmayan durumdur. avrupalıların türkiye’ye bakış açısı ucuz tatil yeri değil kendi ürünlerini sattıkları pazar yeridir. bu pazar yerinde de alım gücünün düşmesi satışa yansır. ayrıca trump çin’in yanısıra avrupa’ya da ekonomik savaş açtı.. bunu otomotiv sektörüne uyguladığı ekstra vergiden görebiliyorsunuz.
  aynı trump bırakın türkiye’yi kanada’ya da savaş açmış durumda.

  türkiye , amerikan-çin ticaret savaşının içinde iran kadar olmasa da önem arz ediyor. neden? çin asya’da öyle ticaret yolları kurdu ki sri lanka ve pakistan gibi ülkelere yaklaşık bir trilyon dolar para harcadı. pakistan’ın gsmh ‘sı son iki senedir yükseldi.. bu ticaret yolları iran, rusya, suudi arabistan körfezi, gürcistan ve rusya gibi dallanmış yollara sahip. burada iran çok önemli bir kilit noktaya sahip. iran bu yollarındüğüm noktası. iran’ı yok etmek çin’i yok etmek demektir.. hazar denizinin burada önemi ortaya çıkıyor.. zaten bu yüzden hazar denizine komşu ülkeler bu hafta rusya liderliğinde toplantı yaptı..

  türkiye bu savaşta rengini belli etmeli.. amerika tarafından iran’a karşı olan yaptırımlar halkbank davasında görüldüğü üzere amerikanın kırmızı çizgisi. öyle ki bölgede iran’ın bölünmesini istemeyen türkiye’ye yatırım yapan katar bile amerika’nın piyon arap ülkeleri tarafından tehdit edildi.

  peki biz ne yapmalıyız.. çin’in yüzlerce yıl sonra tekrar inşa ettiği ipek- baharat yolunda yer almalıyız. incirliğe yakın bir bölgeden çin’e liman vermeliyiz. hazar denizine dikkat etmeliyiz. iran’a sahip çıkmalıyız..en önemlisi üretmeliyiz. peki ne üretelim? önce tarımdan başlamalıyız.. amerika’da ki tarıma bir göz atın.. soya fasülyesi konusunu es geçmeyin. türk çiftçisi de bu konuyu es geçmesin.
  açıkcası bu kez (bkz: türkler yenildi diye biz de yenilmiş sayıldık) diyecek bir avrupa mevcut.

  bu savaşın kazanını amerika olmayacak. bu konuda hiç bir tereddütüm yok.. amerika yalnız kalacak. bu oyunun ve savaşın kazananı çin olacak.
 • şu anda verilen küresel ekonomi savaşında cephelerden birisi atlantik ise, diğeri avrasya-pasifik. avrupa'yı da bu denklem içinde avrasya-pasifik cephesi içinde değerlendirmek gerekir. çünkü avrupa olmadan avrasya olmaz. nitekim almanya, atlantik cephesi içinde yer alsa ve amerika'ya göbekten bağlı olsa da, bir süredir amerikan yörüngesinden kopma eğilimine girdi. bu açıklamayı, bu kopuşla bağlantılı düşünmek gerekir. çünkü almanya artık amerika konusunda hık deyicinin pık deyicisi olmaktan çıkmış durumda.

  (bkz: 2018 ekonomi dünya savaşı)
 • normaldir lakin özellikle ispanya gibi halihazırda durumu pek sağlam olmayan euro ülkelerinin deli gibi türkiye exposureu var.

  yani türkiye iflas ederse ispanya zora girer, oradan da euro bölgesinin geri kalanı. ve açık söylemek gerekirse euro bölgesi bir nevi 21. yy alman imparatorluğu, haliyle almanya da bunu korumaya çabalayacak.

  trump için ise ab'yi ekonomik açıdan vurmanın bir kapısı oldu türkiye, yani sıkı tutunun.

  ha bu arada afd'ye şimdiden tebrikler, oyları deli gibi artacaktır.
 • biraz olsun tüyleri dikeltmiştir. ama tabi onlar da kendi çıkarını düşünüyor. biliyor ki komşusu batarsa yanındakileri de etkiler.