şükela:  tümü | bugün
 • türkçe kaynaklarda tapınak şövalyeleri olarak da bilinen, papa clement v ve fransa kralı philippe le bel tarafından organize edilmiş, tampliye şovalyelerine* ithamlar düzerek haklı hale getirilmiş ve bir günde bütün avrupa çapında inanılmaz büyük arazilere ve sayısız kale ve bilimum gayrimenkule sahip örgütün tek günde çökertildiği tarihtir.

  ithamlardan bazıları:
  - haça tükürmek, işemek (attırmak, sıçmak, istifra etmek, değdirmek)
  - baphomet denen şeytana tapmak (ki bu bir kesik kafadır, eski kelt geleneğinden, green manden türemiştir, vegetation tanrısıdır, ha baphomet var mıdır yok mudur bilemem)
  - ibnelik ile iştigal etmek (çok ibnesin be)

  daha birkaç itham daha vardır ama genel olarak suçlamalar bunların çerçevesinde dönmüştür.

  halk ise, senelerce haçlı seferlerinde çarpışmış, kudüs ve kutsal topraklar ele geçirildiğinde oraların bekçiliğini yapmış ve de pek çoğunun hayatını ve parasını emanet ettiği bu şanlı kişilerin yakalanmasına çok gücenmiştir. cuma gününe tekabül eden bu 13 ekim 1307 gününü lanetlemişler ve de uğursuz olduğuna inanmışlardır.

  şövalyelerin büyük üstadı jacques de molay 1314'e kadar tutsak tutulmuş, daha sonra da paris'in büyük bir meydanında herkesin gözü önünde yakılmıştır.

  güzel philippe olarak da bilinen bu kişi tampliye şovalyelerine büyük bir miktar borçta olduğundan tampliye hazinelerine göz dikmiş olması ihtimali üzerinde durulmaktadır. tampliye hazinelerinin ne olduğu ise şaibelidir. kimi kaynaklar holy grail dolayısıyla bu galeyanın yaşandığını iddia etseler de kesinlik yoktur. holy grail'in de zaten ne olduğu meçhuldür.

  bu kadar büyük çaplı bir örgütün bir gün içerinde külliyen yakalanması ise ayrı bir enteresan olaydır. istese bütün fransa'yı birkaç defa ele geçirip parmağında oynatacak gücü olan bu birlik kendisini teslim etmiştir. üstelik kanıtlar göstermektedir ki tampliye şovalyelerinin bu komplodan haberi vardır. bir grubun iskoçya'ya kaçtığı bilinmektedir. hatta onların da kayıp tampliye hazinesini beraberinde britanya'ya götürdüğünden şüphelenilmektedir.

  iskoçya'ya göç masonluk vb gibi ezoterik örgütlerin kurulmasına ve de tampliye geleneğinin devamının sağlanmasına olanak tanımıştır. almanya'da ise gülhaçörgütü şekillenmiştir. daha sonra katolik istilası sebebiyle almanya'dan ingiltere'ye olan göç sırasında gülhaç ve masonluk bir daha ayrılmayacak üzere birleşir. ama bu başka bir hikayenin konusudur.
 • foucault sarkaci, orjinal ismiyle il pendolo di foucault isimli kitapta umberto eco tarafından detaylıca anlatılan aktivite.
 • donemin en buyuk ekonomik gucu olan templier sovalyelerine yuklu borcu olan guzel philippe'in delikanliliga sigmayan bir hareketi.
 • --- spoiler ---

  günümüz popüler kültürüne star wars episode iii revenge of the sith filmiyle giren olay. jedi pardon templar şövalyeleri aynı anda düzenlenen kapsamlı ve planlı bir operasyon ile yakalanır ve öldürülür. öte yandan bir grup şövalye/yoda kaçmayı başarır ve underground şekilde varlığını sürdürür. zamanı gelince tekrar ortaya çıkacaktır. palpatine/papalık yerleşik düzenin bir kez daha kazanmasını sağlamış ve kendisi için büyük bir tehlikeyi ortadan kaldırmıştır. templar şövalyeleri-holy grail/yoda-force birer söylentiye, kimsenin inanmadığı birer hikayeye dönüşür.

  ama kainatın işleyişi geniş yığınlara eğitim adı altında empoze edildiği gibi lineer şekilde değil döngüler halinde olmaktadır, üstelik işin içinde bir sürü içiçe geçmiş döngü vardır - aynen bir saatin yapısı gibi. zaman geçer, tekrar yüzeye çıkmak için hazırlıklar başlar. popüler kültür, çok satan kitaplar, filmler birden bire şifreler, kodlar ve komplo teorileriyle dolar. olaylar gelişir...

  --- spoiler ---
 • 7 sene sürecek yargılanmalarla devam etmiş bir süreç. ilk başta tapınakçılar kendilerine yöneltilen tüm suçlamaları reddetmişlerse, sonradan toplu halde suçlamaları kabul etmeleri düşündürücüdür.

  tapınakçıların 40 şövalye ile 40.000 kişilik müslüman ordusuna saldırması gibi nedenselliği bugün bile çözülemeyen maceralara giriştiği düşünüldüğünde*** işkenceler karşısında aslında önceden planladıkları bir stratejiyi uyguladıklarını iddia etmemiz yanlış olmaz. bu açıdan tapınakçıların yargılandığı bu 7 yıllık sürecin iyi bir şekilde incelenmesi, tapınakçılar hakkındaki birçok gizemi ortadan kaldırabilir.
 • polisiye olarak da dönemin koşullarına göre başarılı ve ilginç bir operasyondur. fransa'daki pek çok şehrin muhafız komutanlarına mühürlü, belirlenen günde açılmak üzere emir mektupları gönderilir. malum tarihte açılan mektuplarda, muhafız komutanlarına kralın "yakınlarındaki tüm tapınakçıları yakalamaları" emri yazılmıştır. bu sayede hiçbirinin kaçmaması amaçlanır.

  ama elbette gerek fransa sınırları dışındaki ülkelerde 4. philip'in baskısına rağmen tapınakçılara daha sempatiyle yaklaşılması, gerekse de muhtemel görülebilecek yerel gönülsüzlüklerle tutuklamadan kaçmayı başarmış pek çok tapınakçı yer almaktadır.
 • asırlar önce bugün iftiraya uğradılar, yakalandılar, yargılandılar ve öldürüldüler...