şükela:  tümü | bugün
 • hayatta kalan 16 kisinin, ancak kazanin uzerinden 72 gun gectikten sonra kurtarilmasi sebebiyle havacilik tarihinde ozel bir yeri olan ucak kazasi.

  kazadan sonra 27 kisi sag kalmis, arama calismalari umut kalmamasi sebebiyle durdurulmus, bahtsiz bedevi kazazadelerin 8 tanesi de uzerlerine cig dusmesi sonucu olmuslerdir. sag kalanlar hayatta kalmak icin olen arkadaslarini yiyerek beslenmislerdir.

  60. gunde, bekleyerek olmekdense, pilot kabinindeki gunes siperliklerinden kar korlugunu engellemek için yaptiklari gozluklerle, ucagin govdesindeki yalitim aparatlarindan yaptiklari uyku tulumlariyla daglari tirmanip yardim ararken olmeyi goze alan 2 kazazedenin 12 gunluk yuruyusden sonra insanlar tarafindan bulunmasi ile toplam 16 kazazede kurtulmustur.

  (bkz: en iyi arkadasini yemek)
 • (bkz: alive)
 • yamulmuyorsam ethan hawke'ın da oynadığı bir filme de konu olduydu.
 • hikayesi alive isimli oldukça etkileyici bir filme konu olmuş uçak kazasıdır. kurtulan 16 kişinin inancını yitirmeden hayatta kalma mücadelesi verişleri gerçekten izlenmeye değer.
 • stranded: i've come from a plane that crashed on the mountains adlı harikulade, şoke edici belgesel izlenerek tecrit olmuş vaziyettea 72 gün geçiren insanların çaresizlikleri, umutları ve kurtuluş çoşkularına ortak olunabilecek olaydır. belgesel documentarist 2009 kapsamında izlenilebilir. insanı yakın arkadaşının etini yemeye mecbur bırakacak koşulları ve insanın azmini görmek için.
 • national geographic channel'daki uçak kazası raporuna konu olmuş kaza. bu olmayacakta ne olacak demi.
 • kaza piers paul read tarafından yazılan ve "soğuk ölüm" ismiyle türkçeye çevrilen bir kitapta tüm ayrıntılarıyla anlatılmıştır. karla kaplı and dağları zirvesinde geçen 72 günlük kabustan sonra gelen bu mucizevi kurtuluşun en acı yanı ise kazazede yakınlarının, kurtulanların neyle beslenerek hayatta kaldıklarını öğrenmeleridir. durumu kabullenmek hem kazazedeler hem de yakınları için hiç de kolay olmamıştır. kitabı okuyan biri olarak, bu kitabı okumamanızı tavsiye ederim. mideniz kaldırmayabilir.
  filmine gelince, kesinlikle başarısız bir film. izlerseniz, zamanınıza yazık edersiniz.
 • sanırım insanın başına gelebilecek en zor, en acı kararlardan birinin verilmesine sebep olmuştur. and dağları kayalık bir arazi olduğu için üzerinde ne bir hayvan ne de bitki bulunmaktaydı. bu sebeple 16 kazazede için hayatta kalabilmenin tek yolu ölen arkadaşlarını yemek olmuştur.
 • yamulmuyorsam kazanın olduğu dönemde (normal olarak) medya kazaya çok ilgi duyunca insanların hayatta kalmak için arkadaşlarının ölü bedenlerini yedikleri herkesçe öğrenildiğinde, özellikle hristiyan kesim "olur mu öyle şey!" ve "olur tabii!" ayrımına düşmüş. sonunda papa resmi bir açıklama yapıp zor durumdayken hayatta kalmak adına ölü insan yemenin caiz olduğunu belirtmiş. (ama yanlış hatırlıyor olabilirim)