şükela:  tümü | bugün
  • tayland halkının sevip saydığı kral bhumibol adulyadejin ölümüdür. ülkede yas ilan edilmiştir ve bir çok insan göz yaşı içinde ağlamaktadır. kuzey korede kim jon illin ölümünde de halkın zırıl zırıl ağladığı görüntüler servis edilmişti ama onlar zorla ağlatılmıştı. taylandda durum farklı.
  • tayland halkı ölen krallarını içtenlikle çok seviyorlar.

işin ilginç yanı ise ülkede kralın oğlunu hemen hemen hiç kimse sevmiyor.

kralın oğlu
  • tam ismi "vajiralongkorn borommachakkrayadisonsantatiwong thewetthamrongsuboriban aphikhunuprakanmahittaladunladet phumiphonnaretwarangkun kittisirisombunsawangkhawat borommakhattiyaratchakuman" olan kraldır.
  • tayland'da petrol yok, nükleer silah yok. o zaman tayland kralının ölmesi de sıradan bir olay.
  • ölümü sonrası tayland'da anneler babalar günü de yıllar sonra değişmiştir.
  • --- spoiler ---

tam ismi "...gkhawat..."

--- spoiler ---
  • seviliyorsa demek ki oğlu yumurta işine girmemiştir, ekmekten vergi alınmamış, pırlantadan vergi alınmıştır, toprağı bol olsun.
  • taylan'dın krallıkla yönetildiği bilgisi dışında enterese etmeyen durum. bu bilgi de ne işe yarayacaksa.. bilgi yarışmasında falan sorulur ancak..
  • tayland'da iç karışıklıkların beklenmesine sebep olan olay.
  • ben bu haberi dün aldım. taylanda giden arkadasım şansına bahtına küfrediyordu. kırk yılın bası bir taylanda gittim 90 yıl yaşayan kral öldü diye çemkiriyordu.

adam ne yapsın tüm kerhaneler discolar yastan dolayı kapalı..

olayla ilgimiz bu evet.