şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

15 kasım 2017 aras kargo rezaleti başlığında anlatılana benzer bir mağduriyet yaşayan donanimhaber üyesinin sesini duyurabilmek ve sıkça denilebilecek zaman aralıklarıyla meydana gelen bu gibi sorunların çözümünde, sözlük olarak fayda saglayabilmek adına açılmış başlıktır.

--- spoiler ---

kendisinin anlatımıyla olayı aktarıyorum:

13 ekim 2017 tarihinde, ankara aras kargo uğur mumcu şubesinden, adrese teslim olmak üzere ekspres kargo ile, içinde sıfır 2 adet iphone 8 plus 256gb telefon bulunan kargoyu, arkadaşıma "adresine elden teslim edilmesi" şartıyla verdim.

ertesi gün, arkadaşım, kargonun henüz kendisine ulaşmadığını belirterek beni aradığında, paketin yönlendirildiği istanbul sakızağacı şubesini arayıp, bilgi almak istedim. kendileri, kargoyu, "sabah şubeye gelen kişiye teslim ettiklerini" söylediler. eve teslim edilmesi gereken kargoyu neden şubeden teslim ettiklerini, kime teslim ettiklerini sordum. cevap olarak ise alıcı adını kontrol edip, arkadaşımın adını söylediler. hemen ardından telefonuma da kargonun teslim edildiği mesajı geldi.

görüntü kayıtlarını inceledim, kimlik kontrolü yapmadan, sadece t.c. kimlik numarasını alıp, kutuyu teslim ediyorlar. bu şekilde 8 bin lira değerindeki telefonlarıma elveda diyorum. bir çete türemiş anladığım kadarıyla aras kargo'nun içinde ve bu sadece benim başıma gelmemiş.

savcılığa gittim hemen ardından, genel müdürlüklerine defalarca mail attım fakat bir işe yaramadı. savcılıktan umudum var ama kim bilir ne kadar sürer. bana sadece teslim edildi bakın diye bir kağıt yolladılar, güleyim mi ağlayayım mı bilmiyorum. arkadaşımın adı burkay, kağıtta burkan yazıyor. adını yanlış yazanı da ilk defa görüyorum!

zararımı tazmin etmek yerine, ankara bölge operasyondan aysun diye bir hanfendi ile görüşüyorum, güya genel müdürlüğe ilettiğini söylüyor. 10 günde sonuçlanır demişti, hala bekliyorum.

kimlik kontrolü yapmadan, eve teslim kargomu başka birine şubeden teslim edip, üstüne bir özür dahi dilenmiyor, geçiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. bu eforu kargonun teslimatı için yapmış olsalar, hiçbir sorunları kalmayacak.

gönderim belgesi

kargo içeriği

teslim tutanagi

aras kargoya iletilen tazmin dilekçesi

teslim anı video görüntüsü

anladığım kadarıyla benzer mağduriyetler yaşanmış ve halen yaşanmaya devam ediyor:
    23 ekim 2017 aras kargo rezaleti
    15 kasım 2017 aras kargo rezaleti

güncelleme:

1-aras kargo'ya telefon ile 30'u aşkın görüşme yaptım, durumu anlattım. devamında 5 kişi beni aradı ve kargonuz teslim edildi mi diye sordu. dalga geçiyorlar sandım fakat ne yazık ki ciddilerdi. hepsi de genel müdürlüğe ilettiklerini söylediler. ellerine tazmin dilekçesi geçene dek hiçbirinin haberi yoktu. çok enteresan değil mi?

2-uğurmumcu şube'den andaç bey ile görüştük. olayın hemen ardından durumu açıklayıp, trakya bölge ve iç anadolu bölgesi birimlerine mail attı. fakat çıt çıkmadı tabii ki. nedense kendisi o sırada bana kendilerinde bir kopyası olan tazmin dilekçesi yollamamı söylemedi. yaklaşık 2 hafta sonra yolladım, yollarken faturaları yollamamı da söylemediği için 5 gün attı. fatura bilgileri olduğu için onlarda gerek duymamıştım. neyse zar zor bir daha tazmin dilekçesi yolladım bu sefer faturaları ile birlikte ve o gün bugün süreç hala "işliyor".

3-şikayetvar, twitter ve facebook yolu ile şikayetlerimi yineledim. twitter şikayeti üzerine dün akşam uğur isminde bir temsilci aradı. şikayetimi genel müdürlüğe ilettiğini ve yarın dönüş yapacaklarını söyledi. fakat arayan, soran yok.

4-ankara bölge genel müdürlükten aysun hanım adında bir temsilci ile görüşüyorum, tazmin dilekçesini verdiğim süreden beri fakat her defasında 1-2 gün sonra arayın diyerek erteliyor. en sonunda dün, işleri hızlandırdığını, genelmüdürlük ile konuştuğunu iletti. nasıl hızlandırma ise bu, 1 ayı geçti, hala sonuçlanmadı. kendisine sosyal medyada ve gazete, televizyon yolu ile olayı duyurmaya başladığımı ilettim, kendisi bunları da ileteceğini söyledi.

5- 18/11/2017 cuma akşamı 10 sularında aysun hanım aradı ankara bölgeden. anladığım kadarıyla burada ve genel sosyal medyada şikayetlerimizi okumuş. kendisi en geç pazartesi olumlu ya da olumsuz dönüş yapacağını iletti.

6- 20/11/2017 tarihinde ankara bölgeden aysun hanım arayıp genel müdürlük kararını açıkladı: kimlik kontrolu yapılmadan başka bir kişiye teslim ettikleri kargoyu, teslim alan kişi imzaladığı için ödeme yapmayacaklarını bildirdi. elimizde bir belge var diyerek, bu sahte belgeyi kanıt olarak sunup ödeme yapmıyorlarmış.
  • nitelikli dolandırıcılıktır, gasptır, hırsızlıktır ne ararsanız var.
  • bu aras kargo için duyduğumuz kaçıncı rezalet artık bir açıklama yapılması gerekir. aras kargoda hırsız var. sözlüğün dikkatini çekmemesi de ayrı bi üzücü durum. seks başlığı olmadığı için dikkat çekmiyor
  • hala ülkenin çivisi çıkmadı diyenler varsa onları ringe davet ediyorum.

herifler hırsızlık için kolay bir yol bulmuşlar. artık iphone çalmak için gece dükkana girmelerine gerek yok. git direkt kargo şubesinden al.

bu kargolar büyük ihtimal bir noktada x-ray'dan falan geçiyor ve içini görüyorlar. görenlerden bir çalışan da haber uçuruyor. kargo şubeye iner inmez şubeye damlayıp kargoyu hacılıyorlar. tabi o kimlik kesin sahtedir ve kamera kaydındaki yüzler seçilmiyor. zaten yakalansa ne olacak. savcı serbest bırakacak.

anlaşıldı, artık kargomuzu da kendimiz taşıyacağız. bakın bu ülkede bu tarz suçlara bir yaptırım yok artık. o kargoyu kontrol etmeden teslim eden çalışana da bir yaptırım yok, hırsızlığı yapana da.
    (bkz: kanun manun yok bam bam bam)
  • son 2 defadır "şubeden teslim alınacak" şeklinde şahsıma gönderilen kargoların ne hikmetse "adreste bulunamadı" ibaresi ile geri gönderildiği ve geri gönderme mesajının elime sonradan ulaştığı kargo şirketinin sebep olduğu rezalettir. evlerden ırak.
  • burada ceza alacak tek kişi olur sanırsam o da teslim eden kişi. eksik evrak düzenliyor, belge göstermek zorunludur yani kimlik ibrazı, bu panosunda da yazar. kaç kez kimliksiz kişilerin eli boş gönderildiğini bizzat gördüm. büyük ihtimal içerik bilgisi sızdırılmış yoksa eliyle koymuş gibi tc söyleyip kargo teslimi almak nedir?
  • ne ilk ne de son olan hirsizliktir! baska bir arkadasa yapilanlar. adam agliyor link
  • bu rezillikler çözülmeden bir daha asla kullanmayacağım firma. daha fazla para veririm ups ve benzeri firmaları kullanırım. bıktırdınız lan ülkedeki rezilliklerden.
  • aras kargoyu heyecan için kullanabilirsiniz onun haricinde tavsiye etmem. adamların henüz bana teslim ettiği bir kargoyu görmedim gidip kendim alıyorum genelde. ulaşılmaz bir adam olmalıyım hiç bir şekilde ulaşamıyor adamlar bana.

yine geçen internet üzerinden aldığım 4 farklı ürün vardı her ürünlerin satıcıları farklıydı ve farklı kargo firmaları bugün teslimi yapmışken aras kargo bugün tatil sebebi ile teslim edilememektedir gibi bir ibare yer alıyor kargo takip bölümünde ve muhtemelen yine ulaşamayacaklar bana.

geçmiş olsun dostum bu firmamsı kargo şirketini kullanmayın

ne idüğü belirsiz bir firmanın yapmış olduğu rezalet
  • 10 gundur subede beklettikleri ve hiçbir açiklama yapmadiklari icin defalarca sikayet dilekcesi olusturmama ragmen bi sonuca ulasamayip, kargomu subeden almak zorunda kaldigim firmaya gayet yakisan rezalettir.