şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle yaşadığım rezalettir. objektif bir yazı yazmaya benim ve organizasyonun hatalı olduğu noktaları anlatmaya çalışacağım.

ilk konsere girdiğimizde ortam gayet güzeldi, pinhaniler, teomanlar havada uçuştu. ancak festivallerden alışık olduğumuz ikili sahne sistemiyle organize edilen festival tam bir fiyasko oldu. sistem şu şekilde: pinhaninin konseri bitiyor yandaki sahneye teomanın konserine geçiliyor, teoman bitiyor yandaki manga konserine geçiliyor. ancak sorun da burda başlıyor, sadece kar amacı güten organizasyon heralde 2-3 adam toplaşıp organize etmiş gibi bulunan yerle orantısız bir şekilde satılmış. konserin gerçekleştiği odtü vişnelik tesislerini ankaralılar bilir yer açısından fazla büyük bir yer değildir, dolayısıyla bu organizasyon otoparkı kapatarak buraya da bir sahne kurmuş. 4 arkadaş eğlenmek için konsere geldik, ta ki teoman bitene kadar. kişi sayısı çok fazla olduğu için teoman konserinin ardından herkesin yan sahneye geçmek için kapıya yığılmasıyla yer olmamasından kaynaklı sıkışık bir ortama maruz kaldık. o kapıdaki ortamı özetlemek gerekirse 200-250 kişi ufak bir kapıya yığılıyor ancak kimse kıpırdayamıyor, kısaca metrekareye 6 kişi düşüyor. biz de bu kalabalıkta 20 dk bekleyip hala ilerleme kat edememenin verdiği bıkkınlıkla lanet olsun dinlemeyelim diyip çıkma kararı aldık. maalesef bu kararı almamızla her yerin bu şekilde olduğunu kapıya kadar ilerlemenin fiziksel olarak mümkün olmadığı kanaatine vardık. dolayısıyla bir çıkış yolu olarak 15-20 kişinin atladığı barın yanından atlamaya kalkıştık. burada şöyle bir dip not düşmek isterim, hatalı olduğumu kabul ediyorum, ne olursa olsun oradan atlamamam gerekirdi. ben atladıktan sonra güvenlik olaya el attı ve arkadaşlarımla farklı yerlerde kaldık, onlar boş konser alanında kalabalıkta, ben ise her yeri çitlerle çevrelenmiş bir alanda 15 kişiyle kaldım. daha sonra konseri terk etmek için oradaki güvenliklerle konuşmaya çalıştık ancak bize nasıl atladıysanız öyle çıkın cevabını uygun gördüler. burada bize normal bir şekilde eşlik ederek dışarıya götürseler hiç bir sıkıntı yaşanmayacaktı. asıl olaylar da burdan sonra başlıyor, benim ders çalışmaktan gelmiş olmam sebebiyle sırtımda dolu bir çanta vardı. bu sırada ben de arkadaşlarımı görüyorum konser alanının dışındalardı. şöyle bir mantık kurdum, haliyle çantayla tırmanmak zor oluyor, dolayısıyla çantamı onlara veriyim sonra güvenliklerin nasıl girdiyseniz öyle çıkın tavsiyesine uyarak tırmanarak çıkıp gidiyim. çantamı veriyorum, tam tırmandım indim çıkıp gidicem, güvenlik kılıklı bir adam çantamı sırtına geçirmiş bana bağırmaya başlıyor. sakince çantamı alabilir miyim çıkıp gidicem diyorum. hala bağırmayla beraber hayır aramamız lazım cevabını alınca şok oluyorum çünkü bildiğiniz gibi nasıl normal birini çevirip çantasını arayamazsanız çıkıp gidicek adamın da çantasını arayamazsınız. kendilerine gerilen sinirlerime karşın hala sakin bir şekilde çantamı aramalarına izin vermediğimi zorla aramanın yasalara aykırı olduğunu belirtiyorum. kendilerinin verdiği cevap karşısında şoke oluyorum, bana atlamamın da yasal olmadığını belirtiyorlar. benim yaptığımın doğru olmaması (yasal fakat doğru değil) onların yaptığını doğru çıkarmadığı gibi zorla çantamı arıyorlar. haliyle fizik kitabı, okuma kitabı, hesap makinesi görünce bir şey diyemiyorlar ancak burada özel hayatıma müdahale ediyorlar.

özetle, yapılamamış bir organizasyondan ezilmeden çıkıp gitmeye çalışırken hem özel hayatıma müdahale ediyorlar hem de bana sözel tacizde bulunuyorlar. benim hatalı olduğum yer çitlerden atlamam, onların hatalı olduğu yer ise çok fazla bilet satarak nefes alıcak yer bırakmamaları, daha sonra yasa dışı özel eşyama müdahale etmeleri. bir daha zeytinli dahil bu organizasyonun düzenlediği konserleri boycott ederek katılmamayı planlıyorum.
  • rezaletlerden rezalet beğenilen festivaldir. elimde özel kolluk kuvetleriyle beraber çekmiş olduğum video da bulunmakta. iki ayrı konser alanı bulunmakta ve konserler yaklaşık onbeş dakika farkla başlamakta. bir konser bittiğinde diğer konser öteki alanda başlamakta.

teoman konserinden sonra manga konseri başlayacak ancak kapasite üstü bilet satışı olduğu için manga konserinin bulunduğu alana giremedik. bu bile başlı başına rezalet. görevliler ters istikamete doğru yönlendirdi, ters istikamette ise burdan çıkış yok anonsuyla şoka girip resmen kapana kısıldık. kapasite üstü bilet satışı 100-200 kişi değil, neredeyse teoman konserindeki alanın yüzde altmışı manga konserini kaçırdı(yaklaşık beşbin kişi). çektiğim video sırasında beni farkeden güvenlik görevlisi yol açık gitsenize gibi bir laf etti, yolu göstermesini rica ettiğimde ise kaçtı.

buradan açık mektubumdur;

bu festivale çıkıp da festival alanında bulunan tüm insanlar alana yerleşmeden konsere başlayan tüm gruplara boykot başlatıyorum.

manga özel notu: öyle raptiye rap rap söyleyerek muhalif olunmuyor, sizi dinlemek için para vermiş insanlar izdiham yaşarken siz konsere başladınız. para tatlı demek.