şükela:  tümü | bugün
  • bu başlığı açmamak için çok tuttum kendimi ama bugün itibariyle artık vodafone'un aymazlığı canıma tak etti. hukuki süreçle birlikte tüm kanallardan saldırımı başlatıyorum.

ben turkcellin ensar vakfına desteğini devam ettirmesinden sonra hattını vodafone'a taşıyanlardanım. bir süre birbirimizi idare ederek geçirdik. olay ağustos ayında başlıyor.

üşenenler için özet: vodafone'un kendi hatasından dolayı, yüklemedikleri bir paket yüzünden 944 tl lik fatura geliyor. bunu bana ısrarla ödetmeye çalışıyorlar ve olaylar gelişiyor.

iş dolayısıyla suudi arabistanda bulunuyordum. türkiye ve suudi arabistan içerisinde konuşma yapabilmek için paket almak amacıyla müşteri hizmetlerini aradım. biraz konuştuktan sonra hattıma hatırlamadığım bir ücret karşılığında 120 dk lık paket yüklediğini belirtti müşteri temsilcisi arkadaş. doğal olarak kullanmaya başladım. daha sonra bir arkadaşımdan vodafone'un günlük 15 tl lik bir kampanyası olduğunu, bu kampanyaya onay verirsek günde 15 tl ödeyerek türkiyedeki paketimizin aynısını kullanabileceğimizi öğrendim. neyse dedim, ne de olsa dakikam var, daha sonra arar hattıma tanımlatırım.

120 dk lık paketi yüklediğim günün akşamı telefonuma fatura uyarısı geldi. kendi kendime herhalde paketi hattıma yükleyemediler diye düşündüm. müşteri hizmetlerini aramaya karar verdim. aramışken de bu günlük 15 tl lik tarifeyi kullanmak istediğimi de belirtecektim.

müşteri temsilcisi arkadaş, sabah görüşme yaptığım temsilcinin 120 dk lık paketi hattıma yükleyemediğini, ancak kendisinin bu paketi hattıma tanımladığını belirtti. her şey dahil pasaport (günlük 15 lik paket) paketinin ise yarından itibaren hattıma tanımlanacağını, ben internetimi açar açmaz otomatik olarak paketin devreye gireceğini söyledi. aradaki zararınsa faturaya yansımayacağını, yansısa bile hemen düşeceğini söyledi.

olur böyle hatalar dedim. problem yok. ertesi gün ve takip eden 4-5 gün kadar hem internet hem de arama haklarımı kullandım. daha sonra telefonuma "değerli müşterimiz, lütfen fatura borcunuzun 800 tl lik kısmını ödeyiniz, aksi takdirde hattınız kullanıma kapatılacaktır" mesajı geldi. vodafone uygulamasından baktığımda 944 tl lik bir fatura görünüyordu ve paketlerin hiçbirisi aktifleştirilmemişti. hattıma kısıtlama getirilince, işi türkiyede çözmeye karar verdim ve yerel bir hat aldım.

tarihler eylül 20 civarı. ben türkiye'ye döndüm. artık rahat arama yapabiliyordum. vodafone'u arayıp durumu izah ettim. bir yanlışlık olduğunu ve 944 tl lik faturanın benim hatamdan kaynaklanan bir durum olmadığını söyledim. ses kayıtlarına bakabilirsiniz dedim. tamamdır, ses kayıtlarını kontrol edip biz size dönüş yapacağız dediler.

3 gün sonra bir telefon daha geldi. bu sefer biraz daha rütbeli birisi anladığım kadarıyla. (bu arada hala sakinliğimi ve güleryüzümü koruyordum) ses kayıtlarının dinlendiğini, benim haklı olduğumu belirtti. normalde 120 dk lık paket de, günlük 15 tl lik her şey dahil pasaport da suudi arabistan'da geçerli olmayan paketlermiş. iki temsilci de yüklemeye çalışmış ama sistem kabul etmemiş. gerekli hesaplamalar yapılıp, tarafıma güncel, olması gereken fatura miktarı bildirilecekmiş ve ben sadece onu ödeyecekmişim. mükemmel...

bu konuşma esnasında tarih 22 eylüldü. ve ben 28 eylülde yurtdışına çıkacaktım. sistemde hala borçlu göründüğüm için hattım kısıtlanmıştı ve daha çok kısıtlanması an meselesiydi. telefondaki hanımefendiye, yurtdışına çıkacağımı, burada birçok banka işlemi yapacağımı söyledim. ve ekledim; "eğer bu fatura işi ben gidene kadar hallolmayacaksa, bana bunu belirtin, ben de başka bir hat alıp bankalardaki telefon numaralarımı değiştireyim ki mağdur olmayayım" dedim. gayet kendinden emin bir şekilde bizim işlemlerimiz 72 saate hallolur beyefendi cevabını aldım. hala mükemmel gidiyoruz. olur böyle şeyler modundayım.

tarih 12 ekim. dün estonya'dan türkiye'ye girdim. ben estonyaya gittikten 2 gün sonra hattım tamamen kısıtlandı. yurtdışındayken hiçbir bankacılık işlemimi yapamadım. işlerim aksadı. hiçbir telefon görüşmesi yapamadım ve defalarca mağdur oldum. dün türkiyeye döndüm, başka telefonla vodafone'u aradığımda "işlemleriniz hala devam ediyor, telefonunuzu kullanmak için faturayı yatırmanız gerekiyor. haklı olup olmadığınız konusu karar aşamasında" yanıtı gelince artık ben de çileden çıktım.

en son 1 saat kadar önce vodafone'dan "ya sizin bi probleminiz vardı, bize ulaşmanız gerekiyor 542 yi arayın" diye bir mesaj geldi. aradım, nasıl yardımcı olabilirim diyor. ben yardımcı olacağım size herhalde, liseli bebeler gibi bizi arayın mesajı atıyorsunuz diyemedim. yine terbiyemi korudum, anlattım durumu belki 29438. kez. tamam 10 dakikaya size dönüş yapıyoruz dediler. tam 45 dk önce. kafayı yememek işten bile değil.

sorularım var vodafone;

benimle uzaktan yakından alakası olmayan bir hatanın cezasını neden ben çekiyorum? neden hata sizin olsa bile çözülmesi için önce benim bu parayı ödemem gerekiyor?

dün ben bu 944 tl lik faturayı ödedim, siz de aylar yıllar süren incelemelerden sonra bana bu parayı iade ettiniz. benim yurtdışında yaşadığım mağduriyeti nasıl karşılayacaksınız? sizin yüzünüzden yapamadığım işler ve iş yaptığım insanlara karşı yaşadığım mahcubiyetimi nasıl telafi edeceksiniz?

madem bu işler yetişmeyecekti, siz böyle gevşek davranacaktınız, neden bana bu sürecin uzayabileceğini belirtmediniz?

hadi diyelim ben döndükten sonra bu yüksek meblalı faturayı bir şekilde ödeyip işlerime devam ettim. peki bu kadar parayı verecek durumum olmasaydı, kaderim sizin ellerinizde mi olacaktı?

not: bu entry vodafone
  • rezalet puanım 9/10

vodafone yanlış bir işlem yapmış ve bu olabilir evet. zaten hata yaptıklarını da kabul ediyorlar. burada esas problem bu hatayı giderme biçimleri. daha doğrusu giderememe biçimleri. neden sorunu faturayı ödettikten sonra çözmeye çalışıyorsun. tedaş misin sen amk? özel şirketlerin bile günümüzde devlet dairesi gibi çalışmalarından dolayı aptal saptal işlemlere maruz kalıyoruz.

şimdi bu arkadaş ne yapacak? hattını başka bir operatöre taşıyacak belki de, sonra 3-5 yıl sonra geri dönecek vodafone'a. neden? çünkü hepsi aynı bokun laciverti. cirkeflik yapmadikça kimsenin sorununu çözmek gibi bir gayeleri yok.
    telekomünikasyon firmalarıyla ilgili yaşadığım rezaletleri yazmaya kalksam zamanım yetmez.

kısacası allah belanı versin ahmet kural.
  • sikik sikik takımlara sponsor olan bi firmadan beklenecek bi davranış.
    beni de bankta kitap okurken iki temsilcisi rahatsız edip mevcut hat sağlayıcımda kullandığımdan çok daha uygun ve hesaplı bi paket teklif etmişlerdi. düşüneceğimi söylemiştim, zira çok cezbediciydi. sonra sponsor oldukları rezil şeyleri düşününce istemedim.
    rezalete de üzüldüm ve benzer vakalarda yaşadığım çaresizliği düşününce sinirlendim de. umarım tez zamanda hallolur.
  • gerçek bir rezalettir ve maalesef hepsi aynı bok bunların. geçtiğimiz yaz bu heriflerin bok yemesi yüzünden ben de mağdur oldum. adamlara 50 defa otomatik ödeme talimatı verdim ama nasıl oluyorsa hattımı ödemediğim bir borç yüzünden kapattılar. telefonuma ne bir mesaj geldi fatura tutarınız şu kadar işte bu tarihe kadar ödeyin tarzında -ki zaten bana böyle bir mesaj gelmemesi, direkt olarak ödenmesi gerekiyor- ne de biri aradı. ama ödeme tarihi geçitiği anda hattı kapatmayı çok iyi biliyorlar.
  • muhtemelen vodafone sistemininin işleyişinde yaşayan bir tıkanmadan gerçekleşen rezalet gibi rezalet.

sistemde gerekli işlemleri yapamamaları normal, sonuçta sistemin bir algoritması var ama bu gibi durumlarda sorunu manuel olarak çözebilecek bir üst düzey yetkililerinin olmaması ya da konuyu o yetkiliye intikal ettirmeyi düşünemeyecek kadar avel çalışanlara sahip olmaları yüzünden yaşanmış. ya da her şeyin farkında olup 'bu müşteri cahildir, hazır fırsat varken biz buna kitleyelim' demiş olabilirler ki bu son seçenek en kötü olanı. umarız ki onu düşünmemişlerdir.

yazarımız baştan sona haklı. önce sorunu çözsün sonra da operatör değiştirsin. türk telekom da farklı bir nane değil ama ensarcılardan iyidir.
  • bence am beyinlinin birinin "sikik takımlara sponsor oldu o yüzden bunlar normal" demesinden daha büyük bir rezalet değil..

mesela bunu diyenin dünyaya sıçılmış olması daha büyük rezalet bence.

siktirip gidip ensarcı orospu çocuklarına sponsor olanları kullansın böyle sıçmıklar..
  • bu bir rezalettir ve sen haksızsın vodafone!

turkcell fiyatlandırmada kazıkçıydı, gitti ensar sevicisi oldu. kendimizi sevdirmemek için hattımızı taşıdık.

vodafone başta cazip duruyordu ancak ingiliz kökenli firma niyeyse şark kurnazı bakkal kamil emmi mantığıyla daha beter kazıkçı oldu.

şimdi türk telekom’dayım şahsen. bu da bir maraza yaratırsa artık dumanla haberleşirim.

aslında en iyisi türkiye'den siktir olup gitmek ama dur bakalım. usuletle ve suhuletle!