şükela:  tümü | bugün
  • olay benim değil, bir arkadaşımın başına geldi. kendisi zaten hukukçu, dolayısıyla hukuki yolların tamamına zaten başvuracak fakat türkiye'ye gelişini büyük heyecan ve mutlulukla karşıladığımız amazon'un sonuna 'türkiye' eklenince ne hallere düştüğünü siz de görün alışverişlerinizi de ona göre yapın diye bu rezalet başlığını açtım.

arkadaşımın yazdıklarını aynen aktarıyorum.

4 ekim 2018’de amazon türkiye’den 5505 tl’ye ıphone 8 plus aldım. 5 ekim tarihinde siparişimin kargoya verildiğini bildiren bir mail aldım amazon’dan.* 9 ekim 2018 tarihinde gönderi numarası ile mng kargodan kargomu takip ettiğimde kargomun halen amazon kocaeli şubesinde olduğunu öğrendim. durumu mng ve amazona bildirdim. amazondaki müşteri temsilcisi bir şikayet formu oluşturduğunu ve takip edeceğini bildirdi. ertesi gün mng kargodan arandım. kargo yetkilisi bana “siz ürününüzü teslim aldınız mı?” diye sordu. ben de “ürünü teslim alsam neden şikayet formu göndereyim” dedim. mng çalışanı "amazon’dan bize gelen şikayet formu ürünü teslim aldığınız ancak açılmış veya tahrip olmuş şekilde teslim aldığınız yönünde” dedi. “hayır, size teslim edilmesinin üstünde 5 gün geçmesine rağmen ürün hala dağıtıma çıkmamış sorunum o” şeklinde cevap verdim. yetkili kontrol etti ve “ürününüz bize teslim edilmemiş hala amazonda” dedi. “gönderi takip numarası nasıl oluyor?” diye sordum, “fatura kesilmiş evet am ürün bize teslim edilmemiş “ diye cevap verdi. 10 ekim ve 11 ekim tarihlerinde amazonu bu konuda yardım almak için defalarca aramama rağmen beni doğru düzgün dinlemeden “ürünün yolda olduğunu 12 ekime kadar teslim edilmez ise paramı iade edeceklerini” söylediler. (bu konuda yazışma olmadığı için ss koyamıyoruz ama telefon görüşmelerinin hepsi zaten kayıt altına alınıyor)

12 ekim tarihine geldiğimizde almış olduğum ürün teslim edilmedi -ki böyle olacağını biliyordum-. tekrar iade işlemleri için amazonu aradım; fakat bu sefer “17 ekime kadar beklememi” söylediler. üstelik tüm bunlar olurken ürünün fiyatı 500 liraya yakın düştü ( şu anda 5082 tl) ben aradaki fiyat farkını talep ettiğimde yapamacaklarını kargoyla gelen ürünü kabul etmeyip iade ettikten sonra tekrar aynı ürünü satın alabileceğimi söylediler. (kaybolmuş ve bana asla ulaşamayan bir kargoyu nasıl kabul etmeyeceğim, o konuda da en ufak bir fikrim yok)

bugün mng'nin sayfasından kargo takibine baktığımda kargo hala hazırlanıyor diye görünüyor* üstelik bugün iade talebim üzerine amazondan "iade talebinizi kabul ettik ürün elimize ulaşınca paranızı iade edeceğiz" diyen bir mail aldım.* kaybolmuş bir ürün nasıl ellerine ulaşacak onu da bilmiyorum.

sonuç olarak bana taahhüt ettikleri tarihte teslim etmedikleri gibi ürünümü kargoya verme zahmetinde bile bulunmayan, bu konudaki şikayetimi defalarca bildirmeme rağmen kargo şirketi ile sağlıklı bir iletişim kurmayan amazon, şimdi paramı iade etmiyor.
  • daha çok mng kargo rezaleti gibi duran rezalettir.

bir klasik olarak mng kargo kargonuzu kaybetmiş, halen bulunamadığı için de haliyle amazon’da aksiyon alamıyor. amazon.com olsaydı “kargo gecikti biz hemen size yeni bir tane telefon gönderiyoruz” derlerdi ama işte o tr girince işin içine kaçınılmaz son.

fırsatınız varsa gidin mng kargo şubelerindeki kriz ortamını görün, kargo paketlerinin yarısı içerde yarısı dışarda istiflenmiş belki 3 gündür dağıtıma çıkmayı bekleyen kargolar görürsünüz. baştan savma çalışan bir kargo şirketi mng. bu firmayla çalışan amazon.com.tr’de suçlu mudur evet suçludur.
  • türkiye'nin iş gücü rezaletidir. firmalarda kabahat varsa da çok az.
  • şirketin adı amazon da olsa çalışanları ve bu insanların etrafındaki destek ağı türk olduktan sonra bu tip olayların yaşanması kaçınılmazdır.

bizim çalışanlarımız bir yerde bir hata yaptıklarında genellikle bu hatayı gizlemeye ve yapılan hatayı başka bir hata ile "kimseye çaktırmadan" temizlemeye meyillidir. yeter ki kendi isimlerine, kayıtlarına zeval gelmesin.

anladığım kadarıyla burada sipariş sonrası faturalandırma ve otomatik kargo numarası oluşturma işlemleri gerçekleşmesine rağmen ürün kargoya verilmemiş. büyük olasılık envanter sorunu var... ya olmayan bir ürün satılmış, ya da olan bir ürün satıldıktan sonra kargoya teslim edilmeden depoda kaybolmuş.

aslında bunların hiç biri akla yatkın değil...

benim şirketimde bir ürün faturalandırılıyorsa o ürünün "pick-pack" prosedürü fiziksel olarak bitmiştir. "ship" prosedürü sırasında da kargo numarası ortak şirket ile bulunan entegrasyon yardımıyla oluşturulur ve kargo gönderilir. burada da bir "sanity check" dediğimiz kontrol noktası var tabii... ürün son segmentte kargo aracında giderken iki operatör arasında bir teslim/kabul noktası var, ki o da sistem aracılığı ile onaylanıyor. 8 sene önce sattığım şirketin oracle erp platformunu bu tip "fabrika kontrolü" de denen prosedürlerle kendim esnettiğim için bu işleri biraz bilirim.

burada gerçekleşmesi en olası durum stok kaybı - ki bu da hırsızlığa filan kadar uzanabilir. biz bunun için sigorta taşıyoruz mesela... ama tabii her kaybolan ürünü sigorta karşılamıyor. bir sınır var... "shrinkage" bu... öyle derler :) güvenlik kameraları, envanterin depoda nasıl dolaştığı, hangi operatörün elinden geçtiği filan hep kayıt altındadır.

öte yandan, işin bir de müşteri kısmı var.

burada aslında yapılması gereken şikayet formu filan açmak değil. bu tip lafları ne zaman okusam sinirlerim zıplıyor. şikayet formu denen şey sipariş edilip teslim alınamayan ürün için açılmaz. o durumda para iadesi yaparsın, üzerine anlamlı bir de hediye çeki verirsin, müşteri ile konuyu kapatırsın.

bizim çalışanlar öyle hin ki...

şikayet formu açıyorlar... neyin şikayeti bu? olmayan ürünün şikayeti mi olur?

ama o şikayet formları amazon içinde bir sonraki seviyeye yükselmeden biraz yaşlanıyor. yaşlanması lazım. nedir bunun süresi bilmem... mesela 2 hafta yaşlanma süresi gerekebilir... bir sonraki müdürün o şikayete bakması için aradan belli bir zaman geçmesi ve şikayetin açık kalması lazımdır. o süre içinde belki de şikayet hallolur, kapanır... kapanmazsa da zaman kazanılmıştır... diğer "şikayet formları" arasında bu form da kaynar gider.

sosyal medya tabii bu saçma sapan prosedürleri kısa devreye uğratabiliyor.

neyse... bir de anım var... türkiye'de çalışan yabancı şirketle ilgili...

uzun zaman önce magic life grubu türkiye'ye girdiğinde bizzat ofislerine gidip tatil satın almıştım... sanırım kemer'deydi. ben özellikle villa istedim, ve villa ücretini ödemek için anlaştım. kontratımda villa yazıyor.

otele gittim, ana binada mutfağın damına bakan bir oda verdiler.

kontratı göstreriyorum, "yerimiz yok, elimizden gelen bu" diyorlar.

neyse... ben biraz sesimi yükseltince ana binanın en üst katında deniz manzaralı bir oda verdiler. ama villa değil...

ben odama çıktım...

bavulumu filan açtım...

balkona çıktım, çok da beğendim... oturdum balkonda biraz rahatladım.

sonra american express'i aradım... dolandırıldığımı söyledim ve ödemenin bloke edilmesini rica ettim. sağ olsunlar, ikiletmediler.

tatilimi bitirdim, abd'ye döndüm...

aman tanrım... türkiye'deki acenta sürekli beni arıyor. telefon mesajları, vs... ödemeyi çekemiyorlarmış...

valla dedim, o sizinle amex arasında. ben burada suçsuzum. ödeme yapmayı kabul etmiyorum.

sonuçta o tatil için beş kuruş ödemedim. telefonlar, tehditler, vs....

biraz da onlar uğraşsın, di mi?

zaten bu tip olaylar yüzünden bazı şirketler amex kabul etmiyor. müşteri lehine çok avantajlı bir kart.

tavsiye ederim.
  • amazon türkiye'deki mükemmel kargo hizmetini yeni yeni öğreniyor gitmeyin üstüne. türkiye'ye girmekle nasıl büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklar swh