şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trump, brunson'ın serbest kalması karşılığında türkiye'ye yaptırımların kalkacağı konusunda bir anlaşmanın bulunmadığını söyledi.

  sputnik

  *
  (bkz: kandırıldık)
 • bir anlasma yoksa niye biraktilar? sonuna kadar kullaniyorduk halbuki her musibette, dolar artti, rahip burda ondan, ekonomi sallantida, e ameriganin bize oyunu. sanirim artik pazarlik masasina bile oturtmadan talimat ile is yapar hale gelmisler.
 • bu olayların en başında erdoğan kurmaylarıyla beraber toplanıp “bu durumdan en zararlı nasıl çıkarız?” istişaresi mi yaptı acaba dedirtiyor.
 • gerçekten sevgili erdoğan ülkeden ne istiyor, merak ettirten açıklamadır. dolar tarihi rekorunu kırdı, enflasyon da öyle. halk aç; en azından bir itibarımız var,amerika'ya kafa tutuyoruz diye kendilerini avutuyorlardı. bu açıklamayla gerçek bir kukla olduğumuzu ve rolümüzü iyi oynadığımızı ispatladık. teşekkürler erdoğan, teşekkürler yeni türkiye(!)
 • türkiye'ye brunson olayı ile ilgili olarak ekonomik bir yaptırım uygulanmamıştı zaten. diplomatik düzeyde iki bakanın abd'ye girişi yasaklanmış ve mal varlıkları dondurulmuştu.

  çelik ve alüminyuma gelen ek vergiler ise türkiye ile ilgili bir gelişme değil, trump yönetiminin ekonomi politikalarından birisi. yani türkiye'den önce, kanada, meksika, çin gibi ülkelerden yapılan çelik ithalatında da ek vergi uygulamıştı trump, türkiye'ye özgü bir uygulama değil bu.

  f-35 satışının askıya alınmasının sebebi ise rusya'dan s400 alınması yönünde anlaşma yapılması.

  yani türkiye'ye brunson davasından dolayı uygulanan bir ekonomik yaptırım yoktu, dolayısıyla bu olayla ilgili olarak abd'nin uyguladığı kısmi ekonomik yaptırımların kaldırmasını beklemek anlamsız.
 • ekonomimizin şu anki içler acısı durumunda hilal cebeci'nin çav bellası ne kadar etkiliyse brunson'da o kadar etkilidir.
  (bkz: brunson hikaye 2018 ekonomik krizi şahane)
 • trump’ın yeni bir mesaj içermeyen açıklamaları. trump bundan 1-2 ay önce de aynı şeyi söylemişti zaten: “rahip serbest kalsa bile, yaptırımlarda değişim olmayacak” ama gündemden bihaber ekşici muhalif kardeşlerimiz bunun yeni bir şey olduğunu düşünüp “ahahahaha yine kandırıldılar yhaaa” diye kafalarınca dalga geçecekler.

  mağara soğuk muydu?
 • nasıl sike sike aldık zaaa olabilir.şimdi bir de halkbank cezası keserler biz de venezuelaya doğru yol alırız.
 • ikna olduğum açıklama.

  gizli anlaşma fikri ilk başta mantıklı gelmiş olsa da amerika'nın bu tür bir işe girme ihtimali zayıftı. gerekli baskıyı oluşturmuşlardı zaten. gelirse gelirdi gelmezse yapacak bir şey olmayacaktı.

  bence gizli anlaşma bizimkilerin kendi arasında olmuştur, sonunda gidişatın iyi olmadığını anlayıp amerika'nın suyuna gitmek için papaz'ı saldılar ama amerikadan beklenen yumuşamayı göremediler. amerika'ya başka tavizler de verilecek yakın zamanda. tek taraflı olarak ilişkileri yeniden sağlama çabasında olacak bizimkiler, he yine ortamlarda bağırıp çağırırlar malum kitleyi gazlamak için ama arka planda kedi olacaklar. at fava bekle.

  doların şu an ki düşüşü amerika-türkiye arasındaki gerginliğin biraz azalması kaynaklı geçici bir durum. amerika'dan ilişkilerin iyi yolda olduğuna dair ciddi açıklamalar gelmediği müddetçe piyasalar eski gergin durumuna dönecektir.
 • 15 yildir ulkeyi yonetenler ekonominin bozulma sebebini kici kirik bir papaza bagliyor. koskoca turkiye ekonomisi bu kadar basit bir sekilde zedelenecekse dukkani kapatip gidelim.
  ekonominin bozulma sebebini akplisinden chplisine herkes biliyor. ama isine gelmeyenler halinin altina supurmeye devam ediyor.