şükela:  tümü | bugün
  • oncelikle epey bir aradim ancak o elim olayi bu sekilde kesin bir tarihle spesifik olarak belirten bir baslik bulamadim.

hatirlanacagi uzere tum ulkeyi infiale suruklemis olan ve ulkenin satanizm ile tanismasini saglamis cinayettir. 17 yasindaki sehriban coskunfirat; omer celik, engin arslan ve zinnur gulsah dincer tarafindan acimasizca katledilmistir.

http://www.milliyet.com.tr/…/09/21/yasam/yas00.html
    http://fotocdncube.gazetevatan.com/…u--1614416.jpeg

katiller 2015 yilinda serbest kalmislardir.
    http://www.gazetevatan.com/…urmustu--816767-gundem/

olayin bir baska etkisi ise, metal muzik dinleyenler uzerindeki cadi avi idi. her metalci, satanist olarak yaftalanmis, akmar'a polis baskini yapilmis hatta apache ayhan gozaltina alinmistir:
    https://www.youtube.com/watch?v=d8futrelvz0
  • ulkenın yasadıgı en buyuk akıl tutulmalarından bırıne sebep olmustur.
    hatta 2000 lerın ortasına kadar metalci veya sıyah gıyınmeyı seven uzun saclı gencler camilerde ihtiyarlar tarafından taciz edilmistir.
    bu infialin tek sebebi ulkenın 5 para etmez basınıydı.
    bugun kendini duayen diye tanımlayan o gunun pacavra gazetecileri,
    olayı sulandırmış, yalan haberler yayınlamaya baslamıstır.
    hatta startv de yuzlerı buzlanmıs kendilerinin satanist oldugunu iddia eden elinde kılıcla poz veren uzun saclı adamları bile gorduk.
    magazalara yapılan baskınlar,toplatılan siyah baskılı tisortler.
    metalica tişortu bile linc edilme sebebi olabilirdi.

bu cinayet aslında o yapıp yapıp seytana iftara atan adamın fıkrası gibi,
    adamlar bir halt yedi,belki yırtarız umuduyla sucu seytana atıp, deliye yatıcaklardı.
    ama olay cok ortadaydı.
  • unutmadık. geçenlerde benim de aklıma gelmiş olaya göz atmıştım. milenyuma girerken başımıza gelen en trajik olaylardan birisiydi.
  • bu cinayet işlendiği zaman 21 yaşımdaydım.
    toplumda infiale yol açmıştı desem yeridir, özellikle metal müzik dinleyen herkes zan altında kalıyordu. çok üzücü ve toplumu sarsan bir cinayetti.
    o dönemlerde benim gittiğim mekanlar kemancı ve karavan. gerçekten güzel müzikler yapılıyor ve kaliteli zaman geçiriliyordu.
    taksim'e ne zaman çıksak polis araması yapılıyordu, arama yapılanlarda genelde siyah giyimli herkesti diyebilirim.
    özellikle kemancı ve karavan önünde de polisleri görebilmeniz mümkündü.
  • zinnur denen kaşar evlenmiş, çocuğu olmuş ve isviçre'ye yerleşmiş. ancak öldürülen kişinin kardeşi bu zatın hala satanizm ile meşgul olduğunu, adını değiştirip sosyal medya mecralarında satanist tarzı fotolara sahip olduğunu söylemişti. mağdur aile tazminat almaya hak kazandıklarını ve bu parayı bağışlayacaklarını belirtip; daha fazla ailenin canı yanmasın diye dikkatli olmalarını söylemişti. bu olay olduğu zaman ilkokul öğrencisiydim...
  • akmar'a takıldığımız, leş metalci olduğumuz günlerdi.siyah giyemez olmuştuk amk.pasajı polis basmıştı falan.
  • akmar pasaji'nda atlantis'teki uzun saçlı ve gözlüklü ayhan abi'yi gözaltına almışlardı bu olayin kaabininde yanlis hatirlamiyorsam. naci vardı kıvırcık saçlı kaset satışı ya da çekim yapan, onu da almışlar mıydı hatırlamıyorum. lisedeydim, ne oluyoruz lan tepkisi oluşmuştu.

bir başka detay da katil zanlısı mahkemedeki savunmasında mı ne "amerikan emperyalizminin etkisi altında" gibi bir şey demişti, herkes sıkışınca ayrı kolpalar sıkıyor. bir grup embesil ruhastasının genç bir kızın canına kıyması ise ayrı bir meseledir. ulan ortadoğudasın, batıdaki çomarlar (batıda da çomar var) seni beni "çöl zencisi" olarak görürken sen satanist ayin yapıyorsun, akıl bulanıklığına dair en trajik örnektir bence. sosyolog falan olsaydım oturur bu konu üzerine tez yazardım.
  • üç şeref yoksunu ergenin işlediği cinayet ve ardından başlayan cadı avı.

rahmetli apaçi ayhan'ın karga tulumba gözaltına alındığı görüntü geliyor gözümün önüne.
  • bu olayın ardından satanist oldukları iddiasıyla saçı uzun* siyah t-shirt giyen kendi halindeki gençlerden kim varsa emniyet peşine düşmüş, rastladığı yerde gözaltına almıştı.

herhangi bir suçla alakaları olmayan, bunu yalnızca bir tarz olarak seçenleri neyle suçlayacaklarını da bilememişlerdi. satanist olmak suçu?! yıllar sonra bu süreci yaşayanlardan birisi kendi hikayesini şöyle anlatmıştı.

toplumdaki "siyah t-shirt+uzun saç+metal müzik=satanist" algısının azalması da henüz yenidir. zihinlerdeki bu algının henüz tam olarak bittiği söylenemez. toplumda böylesi bir dönüşüme neden olan cinayetti.
  • ben bu haberler çıktığında 8 yaşındaydım, cidden korkmuştum, çocukluğumdan beri ve halen yazlarımı geçirdiğim yerdeki abilerim, ablalarım metal müzik dinler, siyah giyinir, gothic makyaj yaparlardı. ciddi manada yanlarına bile yaklaşamadım korkumdan belli bir süre, okulda bize din kültürü hocamız tarafından izletilen salak saçma satanizm belgesellerinden tutun da metal müzik dinlemenin allaha şirk koşmaya eş değer olduğundan bahsetmesi filan, 2001 yılına kadar... rock müziğe başlangıç dersi 101, zamanın popüler gruplarını dinlemeye başladım, evanescence, linkin park, nickelback filan. zaman geçtikçe dinlediğim müzikler ağırlaştı, klasik rock, hard rock, alternatif rock filan sarmaz oldu artık, thrash metal tam ruhuma hitap eden müzikti (ki halen öyledir), dergiler topladım, araştırmalar yaptım, bilindik grupların aksine yeni gruplar keşfettim, siyah giyindim(ki halen giyinirim) ve belgeseller izlemeye başladım. metal a headbanger's journey i izleyip bitirdikten sonra şunu dedim; "ulan iyi ki metal dinliyorum" aldığım diksiyon kursunda metal müzik ile ilgili sunum yaptım, tarihini, nereden çıktığını, black sabbath ı , satanizm ile metalin alakasının olmadığını, metalcilerin aslında halk tarafından dışlanmış bir kesim olduğunu ve bu 1999 yılındaki olaylarla metal müzik dinleyen kitlenin bir alakası olmadığını anlattım ve dinleyen herkes (ki kitlenin %90 ı akpli idi) metalin bu kadar derin bir kültür olduğunu bilmediklerini, nerede siyah giyen, küpe takan ve saçı uzun insanı satanist sanıp uzak durdukları için pişman olduklarından söz ettiler. en azından 20 kişinin fikrini değiştirdiğim için gurur duydum kendimle.

geleceğim konu şu ki, tecavüz, taciz, çocuk ve kadın cinayetlerinin arttığı şu günlerde, tarih ne olursa olsun bir kadını öldürmek kabul edilemez, sebebi ne olursa olsun cinayetleri meşrulaştırılamaz. niketim satanizmin kuralları arasında kadınlara ve çocuklara zarar vermeyin yazar ( satanic bible, anton lavey, 6.45 yayın) ama işte o a.ına koduğum basını zamanında bizi öyle bir lanse etti ki, biz potansiyel bakire avcıları olarak yaftalandık . zanlıların müebbet ile yargılanıp sonrasında serbest bırakılmaları s.kik yargı sistemimizin ölen kızın ailesine küfür niteliğinde bir kararı olmuş. öyle hukuktan çok çok anlayan biri değilim, bilen de yanlış biliyorsam yeşillendirsin lütfen, ama işin içinde tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürme suçu var ve şartlı tahliye ile bile kurtulanamayacak bir suç bu. sözü fazla uzatmayacağım, ölen kızımızın(ablamızın demek daha doğru) ailesine tekrar ve tekrar baş sağlığı dilerim.

tanım: ülke tarihindeki vahim olaylardan biridir.