şükela:  tümü | bugün
  • eurobasket 2017' nin çeyrek final karşılaşmalarından en zevklisi olacağını tahmin ettiğim maç.

aleksei shved çok iyi bir turnuva geçiriyor. hırvatistan** maçında oynadığına yakın oynarsa yunanistan' ın işi çok zor olur.
  • spanoulis yok, bu kez rusya yener
  • çeyrek finalde birbirine en denk iki takımın oynadığı eşleşme. ayrıca çok zor ve keyifli geçeceğe benzeyen maç. tavsiyem bu maça iddia oynanmaması yönünde.

rusya turnuva genelini çok iyi oynuyor ama yunanistan'ın "polonya'ya yenilir bu takım" yorumlarından sonra küllerinden doğduğu ve takım içi yaşanan sorunların üstünü örttüğü çok açık. top 16'da ispanya ve slovenya ile birlikte şampiyonluk favorilerimden biri olan litvanya'yı yenmeleri de bunu doğrular nitelikte. rusya kâğıt üstünde favori olsa da ben yunanistan'ın sürpriz yapıp kazanacağını düşünüyorum.
  • iki takımında tüm maçlarını izlemiş biri olarak biraz yorum yapayım. yunanistan bu turnuvaya en iyi oyuncularından giannis antentekumpo ve spaounulis'siz katıldı. kadroya tek tek bakıldığında yine de yunanistan'ın kadrosu kötü diyemeyiz ama saha içinde takım saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde oynuyor. grup maçlarında o kadar laubali ve kötü oynadılar ki nerdeyse üst tura çıkma şanslarını zora sokuyorlardı. polonya ile oynadıkları son grup maçından sonra takım şu an daha derli toplu gözüküyor. ciddi şekilde oyun kurucu problemleri olduğunu belirtmek gerek. nick calathes denen adamın şutunu riske eden her takım yunanistan'ı çok fazla zorluyor.

diğer taraftan rusya ise sadece alexey shved'in eline bakan bir takım hüviyetinde. alexey shved kenara geldiğinde takım sudan çıkmış balığa dönüyor. alexey shved o kadar etkili oynuyor ki tek başına takımın hem asist hem de skor opsiyonunu yaratıyor. yunanistan bana göre hem kadro hem de durdurması gereken tek adamı hesapladığımızda çok ağır favori durumunda. ben rusların buraya kadar gelmesini zaten başarı olarak görüyorum. kısaca yunanlıların tam bir turnuva takımı olduğu gerçeğini ve morallendiklerini düşünüyorum. finale kadar gitmeleri benim için süpriz olmaz. spounilis ile giannis antentekumpo olsa idi ispanyolları finalde paketlerlerdi.
  • çok heyecansız başlayan maç.
    sanki böyle iki takımda yarı finalde elenmiş de gereksiz bir üçüncüluk maçı yapıyorlarmış gibi.
  • biraz bayik bir mac oldu simdiye kadar. yunanlilar disiplinli oynayamiyor, rusya da sirf shved'le tutunuyor.

not: hellas
  • yunanistanin ilk iki ceyrek itibariyla hayvani oynadigi karsilasma. shved e nefes aldirmadiklarindan rusya hucumlari sacma sapan potaya degmeyen atislar ve top kayiplari ile doluydu. buna ragmen ilk yaridaki farkin sadece 6 sayi olmasi rusya adina sans. calathes de triple double a gidiyor masallah 10 sayi 4 riband 6 asist an itibariyle.
  • hadi gençler böyle oynayın, isterseniz yenilin. yüreğiniz yeter.
  • rus'lar 20 saniyede 3 faul yaptı. boyali alan, yunanistan'a oyunu kazandırır.
    edit: derken aynı şeyi yunanlı'lar yaptı. maç kızıştı.
  • 4. çeyrek başı itibarıyla müthiş geçen karşılaşma. shved 3. periyodun başından beri olayı one man showa çevirdi. 3. çeyrekte 13 sayı attı ve farkı çift hanelerden 2 sayıya indirdi rusya. son çeyreğin hemen başında da 4 sayı attı. yunanistan aşırı az rotasyon yaptığından oyuncular yoruldu ve ilk devredeki güzel oyunu devam ettiremediler.

rusya elense dahi oynadıkları basketbol açısından saygıyı hak ediyorlar. tamamen ellerinden gitmiş gibi gözüken maçı çok iyi çevirdiler. elenirlerse tabi shved'e yazık olur.