şükela:  tümü | bugün
  • konuyla ilgili akpli ve chpli milletvekilleri aracılığı ile kamuyou oluşturmaya çalışıyorum.

anlatmaya nereden başlasam bilmiyorum. olay çok karışık. 20 yıldır böbrek hastasıyım. daha önce böbrek nakli oldum. o böbrek uzun bir süre iyi kötü idare etti beni. o arada okulu bitirme, aile kurma ve iş sahibi olma şansım oldu. ama sonrasında tekrar diyalize başladım. aile içi uzun süre yaptığımız mütalaalar sonrasında eşim böbrek donör adayı olmak istediği belirtti.
    ilk olarak 2017 ağustos ayında başvurduk bu hastanenin böbrek nakli birimine. ilk etapta bizi bir transplantasyon bölümüne yolladılar bir nefroloji bölümüne kafamız allak bullak oldu.

1
    transplantasyon bölümüne gittiğimizde burada önce gözümüzü korkuttular ameliyatın risklerini anlatarak ve sorduğumuz teknik sorulara yanıt veremediler. bu bizi düşündürttü ve buradaki cerrahların işin ehli olmayan henüz öğrenci olan doktorlar olduğunu düşündük. sonrasında nefroloji bölümünün, donörün sağlığının öncelikli olarak dikkate alındığını belirtmesi ile işlemlere devam etme kararı aldık.
    nefroloji doktoru bizi hastanenin yapracık birimine yatırdı. sonrasında testler yapılmaya başlandı. testler yapılıyor ama bir test/tahlil programı yok gibi veya hastaya yeterince bilgi verilmiyor. sürekli visite farklı doktorlar geliyor. çok sayıda tanımadığımız doktor geliyor ama bizi yatıran nefroloji doktoru gelmiyor. donörün böbreğinin durumunu gösteren bir indikatör var: kreatinin klirens testi ( hesaplanan bir değer). bu değerin yeterli gelmediği söyleniyor önce. (bu değer 100 gelmeli böbrek donörünün böbrek verebilmesi için. bu limit bu hastanenin belirlediği bir değer. şu an için birimin önemi yok. ). önce testlerde 92, 96 gibi geliyor bu değer. ama son denememizde bu değer 100’ü geçiyor. bizim farkettiğimiz bir detay var ki bu değeri hesaplarken bir hata yapıyorlar. bu değer hesaplanırken 24 saat boyunca toplanan idrardaki kreatinin miktarı ile idrarın hacmi çarpılıyor ve serum kreatinin değeri ile bir gündeki dakika sayısının çarpımına bölünüyor. bu noktada toplanan idrarın hacminin yanlış ölçüldüğünü anlıyoruz. biz bu değerin hatalı ölçülmesinden kıllanıp hastaneden çıkmak istiyoruz ve çıkıyoruz. durumu belirtmemize istinaden hatayı kabulleniyorlar ama herhangi bir düzeltme girişiminde bulunmuyorlar.

2
    bu arada aileden başka bir donör adayı çıkıyor. bu adayla beraber testlerimiz yapılırken bu donörün uygun olmadığı ortaya çıkıyor. ama telefonda ilgili doktor ile görüşürken eşimin daha önce sözü geçen böbrek test değerinin 94 olarak samsun’da ölçüldüğünü söylüyoruz. bu yoruma istinaden o zaman gelin tekrar deneyelim hocayı ikna ederiz biz diyorlar ( hoca dedikleri hastanenin sahibi olan ünlü cerrah. kendisi çok saygın biri ve herkes hastanede kendisinden allah gibi korkuyor.)
    iş, güç, çocuk, çoluk ayarlayacağız derken ankara’da hastaneye başvurmamız 2018 eylül’ü buluyor. hastaneye başvurduğumuz gün bir yandan da 24 saatlik idrar topluyoruz zaman kazanmak için. ertesi gün örnekleri teslim ediyoruz labaratuara. labaratuara da özellikle tembih ediyoruz “aman bakın bu test, bu değer bizim için kiritik. iki tane kap var elimizde lütfen karışmasın”. tamam diyorlar ve garanti veriyorlar. ama öğleden sonra sonucu aldığımızda sonuç hüsran: 65 hem gerçek olamayacak kadar düşük bir değer gelmiş hem de hacim yine yanlış ölçülmüş. sonucu nefroloğa götürdüğümüzde “bu sonuç doğru olamaz. dediğiniz gibi ikinci kabı dikkate almamışlar” diyor. tekrar 24 saatlik idrar topluyoruz.

3
    ertesi gün tekrar getiriyoruz. ama bu sefer iki kere üç kere tembihliyoruz. öğleden sonra sonuç almaya ve doktorla görüşmeye gidiyoruz. ama sonucu alınca şok oluyoruz. baştan beri bahsettğimiz değer yok sonuç kağıdında. labaratuara gidip bu değerin çıkmadığını tekrar bakmalarını istiyoruz. ama kontrol ettiklerinde bu değer istenmemiş diyorlar. doktora gidiyoruz heyecan ve endişe içinde. doktor “istedim ben o sonucu ya, istemez olur muyum “diyerek bizi rahatlatıyor. o sırada telefon görüşmeleri yapıyor. (sonradan anlıyoruz telefonla görüşünce sonradan istek yapıyor). labaratuar apar topar sabahki idrar örneklerinden test yapıyor. gün içinde çıkabilen sonuç o telaşe ile 15 dakikada çıkıyor. ama sonuç çok kötü: 68. bu sonuç hem donörün verici olmaya uygun olmadığını hem de böbreklerinde de bir sorun olabileceğini işaret ediyor. çok endişe verici bir durum yani. doktor bu sonucun hatalı olduğunu söylüyor tekrar. kendisinin düzelteceğini söylüyor. sonradan öğreniyoruz tabi sabahki örneğin akşama aslında bozulduğunu ve test yapılamayacağını. yani bile bile bize hatalı sonuç veriyorlar. hastane bizi bile bile endişeye veriyor.

4
    biz bütün bu olanlardan endişe duyup hemen memlekete dönüyoruz. bu noktadan sonra böyle hatalar yapan bir hastanede böbrek nakli için bıçak altına yatmanın çok daha büyük bir risk olduğuna kanaat getiriyoruz. ama 24 saatlik idrar toplamaya devam ediyoruz. topladığımız idrar örneğini şehirdeki iki ayrı hastanenin labaratuarlarına götürüyoruz. iki ayrı labaratuar sonuçlarına göre de 90’ın üzerinde çıkıyor bu değer.
    doktora 15.09.2018 günü araması için şans veriyoruz. ama ne arayan ne soran var. sözkonusu hastane bu kritik ama aynı zamanda da çok basit bir testin sonucu olan bu değeri yanlış hesaplıyor. sonradan bu değerin yanlış hesaplandığını 2 kere farketmesine rağmen düzeltmiyor, hastayı bilgilendirmiyor. hastanın yanlış bilgi ile evine gitmesine izin veriyor. işte konuyu sözlük gündemine kadar taşımamın sebebi de tam olarak bu. hastane görevlileri sebep oldukları yanlışlıkların yükünü taşımak istemiyorlar ve bunun yerine yanlış bilgilendirmeyi kabulleniyorlar.

not: bugun konuyu hastanenin hasta hakları birimi ile görüştük. soruşturacaklar.
  • benim anlamadığım, hastanenin ilgili birimi bu kadar hata üstüne hata yapıyorsa neden ısrarla hala oraya idrar örneği verilip zaman kaybedildiği. baktın ki adamlar işin ehli değil, çık git başka hastaneye. evet rezalettir ama alternatiflere başvurulmadığı için puanı kırdım 6/10.