şükela:  tümü | bugün
 • gece yarısı şakkadanak çıkarılan cumhurbaşkanlığı kararnamesi.
 • doları ne yapsak da yarın artsa diye kafa yorulsa muhtemelen sayın cumhurbaşkanının özellikle son 2 ayda yaptıkları sonuç bildirgesi olarak açıklanır.
 • gecenin bu vaktinde yayınlanması bir yana, itiraz edenin anında vatan haini ilan edileceği karardır. ayrıca gerçekten uygulanıp uygulanmadığı nasıl denetlenecek?

  özet:

  “gayrimenkul alım satımında tl kullanılacak ve yapılmış sözleşmeler bir ay içinde tl’ye dönüştürülecek.”
 • kiralaya veren kişilerin/firmaların, dolar'ı 8.5 lira'dan hesaplayıp kol gibi kira bedeli isteyecekleri kararname.
 • çok güzel bir karar yurt dışından makina alan leasing firması bunu yurt içinde başka birine kiralarsa ödeme döviz cinsinden değil tl cisinden yapılacak peki bu makina techizatı türkiye getiren firma dolarla aldığını tl olarak ödemek isterse ne olacak kabul edecek mi? farz edelim dolara bağımlılığı azalttık ödemeleri yurt dışına tl olarak yaptık, tl olan değeri attırdık bu seferde yeterli tl olmadığı için merkez bankası tl basmak zorunda kalmayacak mı? bu sefer piyasada tl arz fazla olacak enflasyon riski ne olacak? hadi eritik dünyaya saldık türk lirasını dönüp dolaşacağı yer neresi yine türkiye! elinde türk lirası olan türkiye’ye gelse ne olacak tahvil alacak faiz yüksek verdik 10 yıl sonra ya da 5 yıl sonra bu faizin ödemesini nasıl yapacak yine tl olarak, piyasanın içinde bu kadar çok tl olursa tl değeri düşermi yükselir mi? ben zır cahil ekonomik bilgimle bu kadar çok şey düşünürken ülke ekonomisini yönetenler neden düşünmez!
 • dogru karardir. dolarla kira alinmasi cok sacma.
  ornegin avm'de dukkanin var dolarla kira odedigin, avm'nin hangi maliyeti %75 artti da kiralara %75 zam geliyor.

  ticari kiralamalardaki artis da aynen ev kiralari gibi tefe/tufe ortalamasina gore olmali.
  yoksa geciren gecirene olur.

  diger bir sorun, dolarla yapilan sozlesmelerin ticari faaliyeti yavaslatmasidir.
  ornegin neredeyse butun franchise veren isletmeler dolar ustunden para istiyor, cig kofteci acacak olsan bile dolarla hava parasi oduyorsun markaya. e bu kadar artisin oldugu ortamda kimse enayi degil gidip yuzbinlerce dolar yatirarak riske atsin kuracagi isi.
 • nasıl denetleyecekler bu kadar alım satımı?
  herkesin başına polis mi dikecekler?
  pratikte uygulanması çok zor.

  ayrıca adam kendi malını istediği şekilde satar. ister güney afrika randıyla satar, isterse malezya riggityle satar. onlar da mı yasak?
  sermaye kontrolleri yok demişlerdi ama bu sermaye kontrolü değil mi acaba?
 • ust edit: ironiyi begenmeyenlere, cok mu komik lan yavsak diyenlere eyvallah da bu entry’i ciddiye alip mesaj atmayin artik, hatta ciddiye aliyorsaniz lutfen kendi kendinizi imha edin.

  cok kotuye yoruyorsunuz bu kararlari, bu yonetim seklinin adi retro fütürist yonetim sekli. bu baglamda eksik bile olan karar. bence eskiden oldugu gibi yabanci para tasimak yasaklanmali, merkez bankasi yurtdisina zorunlu olarak cikanlara para vermeli. bakin sigaraya gelen vergiden ne guzel eskiden oldugu gibi kacak sigaraya donuldu, ya siz bu atilimlari gormuyor musunuz! diyeceksiniz ki tamam retrosu bu, futuresi nerde? kamalist, seckinci gozlerle bakarsaniz tabii olarak goremezsiniz. ya bu 3.*havalimani, 2023 hedefi, elon musk ile muhabbeti gormuyor musunuz? ferasetiniz bu kadar mi baglandi? vallahi! bu ilerlemeler zoruna gidenin, borusuna gitsin.

  ps: ironiden anlamayan nesile aşina degilim.
 • aynı performansı devlet projelerinin ihalelerinde de görmek istediğimiz khk’dir kendileri.
 • peki köprü geçiş ücretleri niye dolar bazında yapıldı da yandaş firmaların kasasına devletten milyarlarca lira cukkalandi acaba diye düşündüren kanun vs dir.