şükela:  tümü | bugün
 • ağustos ayı enflasyonunun yıllık %17.9 olarak açıklanmasının ardından merkez bankası eylül ayı para politikası kurulu toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceğini açıkladı. bunun üzerine eylül’de faizlerin artacağı yönünde beklentiler güçlendi.
  bakalım bu gün gerçekleşecek toplantı sonucu yeniden şekillenen para duruşu durgunlukta olan ülke ekonomisini nasıl değiştirecek
  edit : politika faizi 625 baz puan artışla %24 ‘e yükseldi.
 • pek fazla işe yarayacağını düşünmediğim açıklamadır. daha önce dediğim gibi gelişmekte olan ülkelerin öncelikle güzel bir çıkış haritası hazırlayıp, yatırımcıları ikna etmesi lazım. "ben size faiz veriyorum nereye yahu?" demek hiçbir işe yaramaz... malumunuz gelişmekte olan ülkeler yavaş yavaş sallanmaya başladı, çünkü para eskisi kadar kolay bulunamıyor, öyle ha deyince borç alamıyorsunuz... bir de fed'in faizleri artırması gelişmekte olan ülkeleri kötü yönde etkilemeye başladı, fed'in diğer faiz kararları da gelince daha neler olur kim bilir?

  arjantin merkez bankasının faizleri 1,500 baz puan artırarak yüzde 60'a çıkardığını, ama ona rağmen paralarının hala değer kaybettiğini düşünürsek, laf olsun diye faiz artırmanın hiçbir işe yaramadığını görürsünüz... artık boş boş faiz artırmak bir yere kadar etki ediyor, doğru düzgün bir çıkış haritası olmayınca yüzde 60 da verseniz o faiz işe yaramıyor.

  o yüzden gelişmekte olan ülkelerin ilk yapması gereken faizleri yükseltmek değildir, zaten görüldüğü üzere yapılan faizler uzun vadede hiçbir işe yaramıyor... önce gereksiz harcamalar kısılmalı, üretim canlanmalı ve yatırımcıların güveni kazanılmalıdır... ancak ondan sonra faiz artırmanın bir cazibesi olur, yatırımcılara ancak bu şekilde yerel paranızı aldırabilirsiniz. baskıcı bir dil her zaman işleri daha kötüye götürür, çünkü yatırımcılar kuşlar gibidir, onları ürkütürseniz anında uçup giderler.
 • yukarıda bir arkadaş arjantin 60'a çıkardı da ne oldu demiş.
  tabe lan, düşür faizi gör ebenin am erikan dolarını.

  tabi ki faizi yükseltmek tek başına çare değil, ancak piyasadan dayak yemeden, yapısal reformlar, yapısal reformlar, neymiş bu yapısal reformlar demeye devam edecek bir güruh var paranın musluğunda. faça bozulmadan, ağız burun dağılmadan öğrenemiyorlar abisi, bizim çocuk aslında çok zeki ama haylaz, çalışmıyor diyerek kendinizi avutmayın. çocuk hem tembel hem de aptal. hem tembel hem de aptalsan sınıfta kalırsın, baban okuldan alır, sanayide çıraklığa verir. orada itinayla öğretirler yapısal reformları.
 • batıyoruz baaaaaaat-tık!

  edit: 17,75 ten 24 e yükseldi
 • 625 puandir. gecmis olsun. bakalim kisa vadede sirketler ne olacak.

  ek olarak; bir boka da yaramayacak galiba...
 • 6 tl'ye düşünce arkadaş bak gördün mü yıkamazlar diye bağırdı. sonra 10 tl sigara parası istedi.
 • yakında merkez bankasını da cumhurbaşkanlığı'na bağlayacaklarının habercisidir.*
 • alım fırsatı yaratmıştır.
 • bi sike yaramayan arttırımdır.
 • dolar az önce 6,05 tl idi, şu an 6,15
  bu ne saçmalık böyle.