şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doların orta vadedeki yönünü belirleyecek toplantı. politika faizinin sabit tutulacağı ve doların çılgın atacağı kanısındayım.

adettendir: ytd.
  • faizin sabit tutulması durumunda doların ne kadar yükseleceğini tahmin etmek zor.

aynı durum 24 temmuz 2018 ppk toplantısında da geçerliydi, "bu adamlar bu kadar salak olamazlar, faizi yükseltmezlerse dolar tepetaklak olur" diyerek dolardan çıkmıştım, ama o kadar salaklarmış maalesef. bu tarihte 4,75 olan dolar gök kubbeye doğru yolculuğuna başlamıştı.

her ne kadar birçok enstrümanla faiz dolaylı olarak yükseltilmiş olsa da açıktan da faiz artışını ilan etmek zorunlu artık.

beyefendinin faiz inadının son bulması gerekiyor.
  • a) faiz sabit tutulursa yangin cikar
    b) 100-150 artirilisa dolar nonstop devam eder
    c) 300-500 araliginda artarsa dolar düser ama inşaatcilar direk göcer. ayni zamanda ekonomi direk durur.

yukaridaki 3 şık da goruldugu uzere kimseye fayda getirmiyor. sebebi zamaninda faizin artirilmamasi.

cok acayip bir gün olacak.
  • faiz artışı olur mu olmaz mı sorusu bir tarafa; 13 eylül tarihi; usd/try kurunda her gün yaşanan inanılmaz volatilite nedeniyle her çene gün yaklaşmak yerine, günden güne daha da uzak bir tarih olmaya başladı.

ekonominin bu kadar sıkıştığı bu hassas günlerde; merkez bankasına olan güven -en azından halen kalan kısmı diyelim- yerle bir edilirse gemiyi karaya vurduracaklar. bu ülkede yaşayan bir birey olarak ekonominin siyasi hatalarla daha kötü yerlere götürülmesini istemiyorum. geçmiş krizlerden ders çıkardık demek kolay; artık laf değil iş vakti. artık yeter. hain değilseniz, ekonomiyi sadece uzmanlarına bırakın.

siyasi hataların bu ülkeyi ne kadar kötü durumlara sürekleyebildiğini geçmişte defalarca gördük.
  • yine gereken şok faiz artışı gelmezse cbaşkanlık sisteminde tcmb'nin ne hale geldiği, ertesinde gidişatın ne yöne olduğu ayan beyan belli olmuş demektir. bu olursa anında tüm bist hisselerimi ve bist hissesi bazlı fonlarımı elden çıkartmayı ve şu an toplamın yaklaşık %25i olan tl bazlı likit varlıklarımı azami %15e, büyük ihtimalle %10a indirmeyi tasarlıyorum.

yatırım tavsiyesi falan değil sadece kendi aksiyon planımı yazdım
  • beklentim faiz arttırılmayacak ya da sembolik bir faiz artışı olacak.

kimse faiz şoku beklemesin.

zaten atı alan üsküdarı geçti. üstü kapalı biçimde de faiz arttırımı yaptılar. aynı zamanda düşük kurla ülkeye giren yabancılar paralarını yüksek kurdan çıkarmaya korkuyorlar.
    tl'nin değerlenmesi şu an daha tehlikeli duruma geldi.
  • kişisel düşüncem faiz arttırımı gelecektir.

faiz artırımında döviz genelde aşağıya hareket eder fakat ne bazda bir artış olacağı önemli. yatırımcıyı tatmin etmeli.
  • artış gelmeyen son toplantı ve dünkü enflasyon verisinden sonra mb gerekli aksiyonu alacağız demişti. bunu söylerken enflasyondaki bozulmayı baz aldığının altını çizdi. bugün itibariyle de dolara viop aracılığıyla çok ciddi miktarda short açtığını görüyoruz.

aslında mb 17.75 olan repo faizi yerine 2 haftadır 20.75 olan geç likidite penceresini kullanıyor. zaten fiili olarak faiz artı. seçimden önceki toplantıda yapılan sadeleşmenin de havada kaldığını gördük.

ayrıca seçimden önceki ve sonraki ardışık toplantılarda mb hep piyasaların tersi yönünde hamle yaptı. 300 puan artıştan sonraki toplantıda beklentilerin aksine tekrar bir artışa gitti, seçimden sonraki toplantı da ise beklentilerin aksine artırım yapmayarak enflasyondaki bozulmayı bekleyeceğini söyledi.

artık önemli olan algı. ve yabancı yatırımcı mb'nin yapacaklarına dair söylemlerini ciddiye almıyor. sözlü müdahalelerin ve vioptan short açma gibi eylemlerin faiz artırmadan kuru kontrol altına alma çabası olarak görüyor. normal bir durumda bu eylemlerle kurun 6.30'a kadar gerilemesi lazımdı. ama hiçbir etkisi olmadı. dün sadece anlıkta 6.52'yi gördü ve ardından hemen 6.60 seviyesine geri geldi.

artık durumu yöneten algıdır. bu algı kırılmadıkça kimse kuru kontrol edemez. bu algıyı kısa sürede kırmanın tek yolu şok artış. bunun bedeli de işsizlik.

muhtemeldir ki; mb bu durumda güncel glp oranı olan 20.75'i repo oranı olarak belirleyecek. yeni glp'yi de 23 civarına çekip 2 hafta sonra da tekrar glp'den fonlamaya devam edecektir. tabii kur 13 eylüle kadar yeni rekor kırarsa ihtimaller farklılaşır.
  • faiz arttırım beklentisi insanları 4.60 seviyelerinden dolar bozup tl de pusuya yapmaya yöneltti.
    eğer faiz yükselirse dolar için 6.10 seviyelerinden bir alım fırsatı doğabilir.
    faiz yükselmezse dolardan tlye geçenler ciddi zarar eder.
    ama parayla oynamak da böyle bir risktir, risk sevmiyorsan git vadeli hesapta dur değil mi...
  • faiz arttirmamasi gibi bi durum imkansiz artik.. enflasyon 18 iken senin faizin 17.75 ise burda bi gariplik vardir, tl’nin erimesine goz yummaktir..benim fikrim kesinlikle 400-500 puan artisi.. dolar da 6 seviyeleri..

kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir ve kaynak olanrak gotumu kullaniyorum..